Jan Pijáček z ODS je starostou Vlčnova. Na snímku před tamními známými vinnými...

Jan Pijáček z ODS je starostou Vlčnova. Na snímku před tamními známými vinnými sklepy zvanými „búdy“. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nedostat se přes pět procent by bylo fiasko, říká krajský lídr ODS

  • 5
Zastavit propad preferencí ODS. To je hlavní úkol pro Jana Pijáčka coby lídra strany pro krajské volby ve Zlínském kraji. „Ti, které jsme na kandidátku vybrali, za sebou nemají žádné korupční skandály ani excesy,“ říká dlouholetý starosta slovácké obce Vlčnov v předvolebním rozhovoru.

Běžný obyvatel Zlínského kraje si jeho tvář spojuje především s Jízdou králů. Regionální politici ale dlouholetého starostu Vlčnova Jana Pijáčka znají jako spoluzakladatele celorepublikového Sdružení místních samospráv, kde ho více než tisíc starostů a starostek zvolilo předsedou. V komunální politice se pohybuje šestadvacet let.

Na pozici lídra kandidujete poprvé? Zvažoval jste to dlouho?
ODS má nastavený vnitřní systém voleb, nebylo to tak, že bychom se domlouvali za dveřmi. Ale je fakt, že na lídra kandidátky velká tlačenice nebyla.

Jan Pijáček

Osmapadesátiletý politik vede obec Vlčnov 18 let, předtím byl dvě volební období místostarostou.

Několikrát kandidoval do Poslanecké sněmovny, před dvěma lety také do Senátu. Do parlamentu se ale nedostal.

Zastupitelem ODS ve Zlínském kraji je osm let, je také členem České komise pro UNESCO.

Přednáší na Vysoké škole ekonomické na katedře arts managementu.

Je lídrem Občanské demokratické strany pro volby ve Zlínském kraji.

Co vás přesvědčilo?
Pro mě je to vůbec poslední možnost zúročit šestadvacetiletou zkušenost v komunální politice. Je to mé poslední angažmá, nikam jinam už nikdy kandidovat nebudu.

Necítíte oproti lídrům z krajského města handicap? Už proto, že právě ve Zlíně měla ODS v minulosti silnou pozici?
Určitě ano. Strana, která má významnou osobnost ze Zlína, což je obrovská aglomerace, má velkou konkurenční výhodu. Ale s tím jsem nemohl nic udělat. Jediné, co jsme udělali, bylo, že jsme na významnou pozici zvolili Stanislava Devátého.

Při minulých krajských volbách mluvila ODS o fiasku, když coby do té doby koaliční strana spadla ze dvaadvaceti jen na devět procent. Co by pro vás bylo fiaskem teď?
Určitě nepřekročení hranice pěti procent. Bylo by to zklamání, protože si myslím, že na kandidátce máme kvalitní, slušné a zkušené lidi z různých profesí. Je tam velké zastoupení současných i minulých starostů a starostek a i další kandidáti mají zkušenost se samosprávou. To považuji za důležité.

Proč?
Protože každý, kdo se uchází o takovou veřejnou funkci, by měl mít znalosti a zkušenosti z nejnižší úrovně. To žádná škola nenahradí. Pokud člověk v obecních volbách uspěje, je to pro mne záruka. Protože tady si vidíme všichni do talíře. A Zlínský kraj je také takový malý píseček.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

Ještě před rokem plánovala ODS spojení s jinými stranami. Teď jste sami. Proč?
Protože jsme se rozhodli, že jestli máme ve volbách uspět nebo prohrát, tak ať je to bez dalších stran. Ale nečlenové a nezávislé osobnosti na kandidátce jsou. Vážím si, že do toho šli i přes to, co se o ODS říká. Ale ti, které jsme vybrali, za sebou nemají žádné korupční skandály ani excesy.

Opravdu si myslíte, že na celostátní politiku už nedoplatíte?
To stigma svržení vlády ODS si neseme nejvíc ze všech krajů. Protože dvě nejvýznamnější persony této události pocházejí ze Zlínského kraje. Na kandidátce jsou ale nové tváře a mladí lidé.

Chybí na ní ale Libor Lukáš, lídr v minulých volbách. Nevidíte jako problém, že pracuje pro konkurenční stranu Ivo Valenty?
Je to trochu schizofrenní situace, to musím připustit. A faktem je, že oslovujeme úplně stejné voliče a navzájem si odebíráme hlasy.

Myslíte, že vaši tvář znají třeba voliči i na Valašsku?
Když jsem kandidoval do Senátu, našel jsem jen asi dvacet míst, kde jsem nedostal jediný hlas, a bylo to právě na opačné straně kraje. Nějakého Pijáčka z Vlčnova tam opravdu dost lidí nezná. Ale v rámci kampaně tam určitě zajedeme.

Jedním z témat krajské ODS je napojení hradišťského regionu na dálnici. Jak toho chcete dosáhnout, když v tomto případě rozhoduje stát, ne kraj?
Kraj musí intenzivně vyjednávat. Bez toho by tady dnes nebyla ani dálnice do Otrokovic. Na ní měl velký podíl právě Libor Lukáš, který intenzivně jednal na vládě. A to musí pokračovat, aby se třeba tato dálnice napojila na síť na Slovensko. Kraj by se pak mohl stát křižovatkou dvou nejvýznamnějších dopravních tepen v Evropě, které by spojovaly východ se západem a sever s jihem, kam by spadalo i Uherskohradišťsko.

Ale o tom už se mluví dlouho a výsledek zatím není.
Mám pocit, že od okamžiku, kdy Libor Lukáš odešel, se neobjevila osobnost, která by to dokázala posunout.

Co považujete za největší problém kraje a jak byste ho vyřešili?
Sice souvisí s dopravou, ale problémem jsou hlavně nízké platy.

Ale kraj je přece zvýšit nemůže.
Zvednout je může jenom rostoucí ekonomika kraje. A té pomáhají třeba dálnice a krajské silnice, které tvoří komfort podnikatelům. Když se oni budou dál rozvíjet, poroste ekonomika, zvýší se platy a z regionu nebudou odcházet mladí lidé.

Pokud uspějete, šli byste do koalice i se Soukromníky?
Partnery jsou pro nás středopravicová uskupení. Bude ale záležet na tom, zda subjekty, které uspějí, budou chtít s námi hovořit.

Jaký je váš odhad volebního výsledku ODS?
Osobně bych považoval za obrovský úspěch každý další mandát nad dosavadních pět křesel.