Petr Nečas vedl ODS jako lídr kandidátky ve Zlínském kraji do voleb do Poslanecké sněmovny od roku 2002. | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečas skončil, nový lídr se bude hledat i pro ODS ve Zlínském kraji

  • 7
Odstupující premiér Petr Nečas třikrát vedl volební kandidátku ODS ve Zlínském kraji. Stranu nyní čeká bouřlivá diskuse, kdo jej nahradí. První jména možných nástupců už začínají padat. Na první místo by se mohli posunout ostřílení Libor Lukáš či Tomáš Úlehla, řada starostů je však pro razantní změnu.

O post lídra lze očekávat vypjatý souboj. Podle všeho oslabuje i pozice Nečasova chráněnce Libora Lukáše, který dnes krajskou ODS vede.

Přesto je téměř jisté, že o místo v čele kandidátky do nadcházejících voleb se Lukáš bude ucházet. Jeho hlavním soupeřem by měl být jeho otevřený oponent, poslanec Tomáš Úlehla.

"Debaty o složení kandidátky začnou poté, kdy dojde ke stabilizaci vrcholového managementu státu. To nás čeká v příštím měsíci až dvou," řekl Lukáš.

"Po prázdninách strany půjdou do souboje osobností na volebních sněmech. Jasno by mělo být do Vánoc," nastínil harmonogram souboje o krajského lídra do parlamentních voleb, které ale mohou být i předčasné.

Libor Lukáš zažil coby lídr ODS ve Zlínském kraji drtivou porážku.
Poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Libor Lukáš (vlevo) a Tomáš Úlehla budou zřejmě patřit mezi hlavní adepty na nového lídra kandidátky ODS ve Zlínském kraji.

Lukáš působí jako Nečasův poradce a patří k jeho podporovatelům. Zda bude mít ambice postavit se do čela kandidátky on sám, je podle něj předčasná otázka. Podle lidí zevnitř strany však nejspíš o post jedničky usilovat bude, byť pod jeho vedením strana utrpěla velkou porážku v krajských volbách.

Poslanec Úlehla se naopak ochotou jít do čela kandidátky nijak netají. "Všichni spolupracovníci Petra Nečase by to měli vyhodnotit obdobně jako on," řekl Úlehla.

"Obávám se ale, že tak neučiní, a pak bych zvažoval, zda bych vůbec na kandidátku ODS chtěl," naznačil, že Lukáš by měl z čela krajského vedení strany odejít.

Nečasův patriotismus bude kraji chybět, tvrdí Lukáš

Petr Nečas v roli premiéra pomohl Zlínskému kraji hlavně tím, že ho dostal zpátky na politickou mapu Česka a že i přes vládní škrty prosadil napojení kraje na evropskou dálniční síť.

Shodují se na tom jak Nečasův stranický příznivec Libor Lukáš, tak jeho oponent Tomáš Úlehla.

"V době, kdy ministr dopravy Vít Bárta pozastavoval, co mohl, se toho Petr Nečas na náš popud chopil a dostavbu finančně zajistil," vysvětluje Lukáš, jak premiér intervenoval ve prospěch dostavby čtyřproudové silnice z Otrokovic do Zlína.

U toho však nezůstalo. "Celou dobu držel ochrannou ruku nad dopravní koncepcí, kterou jsme tu prosazovali," zdůraznil Lukáš Nečasovu roli v tom, že dálniční napojení Zlínského kraje směrem na východ a jih zařadila Evropská unie do plánů své prioritní dálniční sítě, kterou chce postavit do roku 2030. "Jeho lokální patriotismus nám bude jednoznačně chybět," dodal.

Stejný názor má také poslanec Úlehla. "Ihned po svém zvolení zvedl prestiž tehdy už upadající pověsti města, které bylo Mekkou podnikatelů," ocenil Úlehla, že Nečas vrátil Zlín na politickou mapu Česka. "Prostřednictvím některých členů své vlády dokázal být prospěšný nejen v otázce dopravního napojení, ale i Baťova areálu nebo v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb." Nečas však podle Úlehly časem kontakt s regionem ztratil, a to i přesto, že ODS po posledním kongresu přijala usnesení, že místopředsedové budou vyrážet do regionů, aby byli blíže členské základně. "Role premiéra se mohla projevit silněji, protože málokterému kraji se poštěstí, aby měl svého předsedu vlády. Očekával jsem od něj víc," řekl Úlehla.

Nijak se přitom netají tím, že jeho zklamání pramení z toho, že mu premiér jako dlouholetému spolustraníkovi z regionu nenabídl žádnou vysokou funkci. Jako expert přes ekologii by na ni měl podle svých slov nárok. "Nikdy se mnou nebylo počítáno, cítil jsem to vždycky jako křivdu," přiznal Úlehla.

On sám v čele krajské ODS by podle svých slov byl lepší volbou.

"Pokud by mě navrhla jakákoliv členská základna ze Zlínského kraje, bylo by to velmi příjemné. Určitě bych se podílel na vylepšování renomé ODS," řekl Úlehla, který loni patřil mezi poslance odmítající daňový konsolidační balíček navržený vládou.

Pod rýsujícím se soubojem dvou soupeřů však bublá zřetelná a silná nespokojenost. Podle některých členů strany totiž oba představují právě tu tvář ODS, kvůli které bude strana mít co dělat, aby se vůbec do Sněmovny dostala. Chystaná kandidátka by si proto podle nich zasloužila "obrodu zespoda".

"S těmito jmény se ODS nemůže o něco ucházet. Ta představa je prčovní," dává pod příslibem anonymity tušit rozladění uvnitř strany jeden ze starostů z ODS.

Podzimní boj o čelo parlamentní kandidátky tak může napovědět i to, jak bude na jaře vypadat špička krajské ODS. Stávajícímu vedení regionálního sněmu totiž v březnu skončí dvouletý mandát.

Jaká další jména by mohla být ve hře? Někteří členové zmiňují bývalého starostu Holešova a bývalého senátora Zdeňka Janalíka, přestože na posledním krajském sněmu proti Lukášovi nekandidoval.

"Tady není nikdo, kdo by se proti tomu postavil do čela," stěžuje si nejmenovaný starosta, který poslední regionální sněm ODS ve Zlínském kraji označil za frašku.

"Chce to totální obměnu obličejů. Pokud ODS nezačne stavět na úspěšných regionálních politicích, nemá absolutně šanci."

Objevují se také hlasy, že už při podzimním sestavování kandidátky do parlamentních voleb by se ODS měla inspirovat úspěchem Starostů a nezávislých, kteří se spojili s TOP 09.

"Devadesát procent starostů z ODS je na ty nahoře naštvaných. Zapomněli na nás, vůbec na nic se nás neptají," tvrdí další ze starostů z ODS. "Začali se zajímat až po posledním sněmu, protože jim došlo, že jim nevěří už vůbec nikdo a jediní, kdo za ně dělá slušnou práci, jsou ti v komunální politice."