Exponáty v muzeu v Bojkovicích.

Exponáty v muzeu v Bojkovicích. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidé z Bojkovic si založili vlastní muzeum, zájem je obrovský

  • 1
Městečko Bojkovice na Uherskohradišťsku má vlastní muzeum. Vytvořili ho místní patrioti v budově, kde dřív bývala škola a soud. Ředitelem a současně jediným zaměstnancem je mladý historik Tomáš Hamrlík, který společně s dalšími nadšenci nové muzeum vybudoval doslova od nuly.

Konec letošního května znamenal velkou radost i výhru pro všechny patrioty z Bojkovic a okolí. Za ohromného zájmu místních lidí bylo otevřeno zbrusu nové Muzeum Bojkovska, které sídlí ve společných prostorách bývalé školy a soudu.

Jestliže nad oponou Národního divadla v Praze najdeme nápis Národ sobě, v Bojkovicích by si mohli dát na své muzeum nápis Bojkovjané sobě.

Mezi těmi, kteří měli největší radost, byl ředitel muzea Tomáš Hamrlík, devětadvacetiletý vystudovaný historik a muzeolog.

Ředitel muzea Tomáš Hamrlík.

"Když jsem viděl zájem lidí, který provázel otevření muzea, byl jsem v šoku. Nečekal jsem to," přiznal tento mladík, který je sice ředitelem, ale zároveň i jediným kmenovým zaměstnancem muzea.

"Původně jsem se do výběrového řízení v roce 2009 ani nechtěl hlásit. Ale když poprvé radní nikoho nevybrali, přihlásil jsem se, protože jsem chtěl muzeu co nejvíce pomoci," vysvětlil.

Místní nabízeli pomoc i ve dvě v noci

Než se stal ředitelem, učil dva roky na základní škole ve vzdálených Žeravicích. Ráno ve čtyři vstával, jel do školy, a když se odpoledne vrátil, už se věnoval muzeu jako místopředseda Muzejního spolku Aloise Jaška, který pomáhal zakládat.

"Dlouho to vypadalo, že Bojkovice snad ani nebudou mít vlastní pořádné muzeum," popsal. "A my ve spolku jsme si řekli, že to pomůžeme změnit."

Exponáty v muzeu v Bojkovicích.

Za pomoci dalších nadšenců se pustil do obrovské práce. Nejdříve musel zmapovat tisíce kusů ve sbírkách, postupně je konzervovat, přidat k nim popisky a řadit je do jednotlivých expozic.

"Bez pomoci řady lidí bych to nedokázal," poděkoval Hamrlík. "Hodně lidí nám nabízelo pomoc. Když viděli, jak se tady v muzeu svítí ještě ve dvě v noci, tak se ptali, s čím můžou pomoci," podotkl.

Přitom jmenuje alespoň konzervátorku Otýlii Šimoníkovou a Davida Šopíka, který dělal pro muzeum vitríny i další věci.

Žasnu, co dokázali, ocenil autory šéf Slováckého muzea

Muzeum Bojkovska má zatím pět expozic, ke kterým ale přibudou ještě další čtyři. Například první a druhá světová válka na Bojkovsku či spolkový život a sport. Lidé také uvidí, jak v 50. letech vypadala běžná domácnost nebo spatří historickou školní třídu.

Největší uznání možná "vysekl" místním lidem kolem muzea ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec. "Já žasnu, co tady s obrovským nadšením a šílenou pílí pan Hamrlík se svou malou partou dokázal," uvedl Frolec. "Bojkovice na ně měli velkou kliku. Všude tady vidím srdíčko, které do své práce dali, a s velkou radostí sleduji i zájem návštěvníků."