Pojízdná maringotka nabízí lidem u páteřní cyklostezky podél Baťova kanálu ve

Pojízdná maringotka nabízí lidem u páteřní cyklostezky podél Baťova kanálu ve Starém Městě občerstvení. Stavební úřad ji chce odstranit. | foto: Jana Fuksová, MF DNES

Lidé protestují kvůli „budce“ na Baťově kanálu. Úřad ji chce odstranit

  • 18
Stovky lidí ve Starém Městě se bouří kvůli jedné maringotce u Baťova kanálu. Stojí v místě, které bylo dřív plné bezdomovců a nepořádku. U cyklostezky nabízí lidem posezení a občerstvení, jenže stavební úřad chce, aby zmizela. Její zastánci přichystali protest.

Pojízdná maringotka, které kvůli barevnému nátěru začali turisté říkat Rastabudka, se u páteřní cyklostezky objevila před několika týdny. A to na soukromém pozemku naproti přístavišti ve Starém Městě.

"Chtěli jsme turistům nabídnout jednoduché posezení ve stínu stromu, něco k pití, možnost opečení špekáčku, mobilní toalety a pískoviště pro děti," líčí majitel pozemku Robert Hájek.

Problém nastal pouhé dva týdny po otevření budky. Stavební úřad ve Starém Městě totiž zahájil řízení o odstranění černé stavby. "Překvapilo nás to," konstatoval kamarád majitele pozemku Petr Tanner.

Majitelé totiž maringotku na kolečkách, se kterou se dá odjet, nepovažovali za stavbu. "Proto jsme ani nevyřizovali stavební povolení. Na hygieně ani jinde proti tomu také nikdo nic neměl," doplnil.

Na biokoridoru nemá stát vůbec nic, tvrdí starosta

Starosta Starého Města Josef Bazala považuje za hlavní problém to, že maringotka stojí v pásmu takzvaného biokoridoru. "Na něm nemá stát vůbec nic," upozornil.

Biokoridor je pás v přírodě, který zvířatům umožňuje přirozenou migraci. Měl by tedy spojovat dva přírodní úseky. V tomto konkrétním biokoridoru je z jedné strany malá strouha, která těsně sousedí s obchodními domy a ze druhé strany je frekventovaná cyklostezka.

Část biokoridoru obdělávají zemědělci. "Mysleli jsme, že když tady uklidíme náletové dřeviny, zbavíme místo plevele a vyčistíme boudu, kde pobývali bezdomovci, tak bude úřad spíš rád. Teď si připadám jako v Kocourkově," podivuje se nad postojem úředníků Hájek.

Jako v Kocourkově...

Vedoucí stavebního úřadu Helena Štolhoferová tvrdí, že si majitelé mohou dodatečné stavební povolení ještě vyřídit. Museli by ovšem zřejmě dostat výjimku od životního prostředí.

"Pokud by šlo o dočasné umístění, tak by se to za splnění určitých podmínek povolit dalo. Je to asi lepší řešení, než kdyby se tam zase scházeli bezdomovci," konstatoval vedoucí odboru životního prostředí Květoslav Fryšták.

Turisté, cyklisté a další návštěvníci, kteří chtějí zachování Rastabudky podpořit, se proto sešli hodinu po poledni u občerstvení. Střídají se tam na protest v sezení na vysokém kůlu a sbírají podpisy na petici. Tu během tří dnů podepsaly už tři stovky lidí.