Dětský park Razulák na sjezdovce Razula ve Velkých Karlovicích.

Dětský park Razulák na sjezdovce Razula ve Velkých Karlovicích. | foto: Resort Valachy

Slabou zimu má skiareálům nahradit léto, lyže vystřídá golf nebo cyklopark

  • 0
Letní aktivity mohou pomoci zahladit ekonomické ztráty zimních středisek. Řada provozovatelů ve Zlínském kraji si však letní atrakce nemůže dovolit.

Zatímco ještě před několika týdny tu lyžaři sjížděli zasněžený kopec, v posledních dnech už na úpatí svahu Razula ve Velkých Karlovicích řádí děti v lanovém parku, na skluzavkách a pískovištích. Zábavní park Razulák začal už svou třetí sezonu. Návštěvníky láká také na vodní radovánky, kuličkodráhu, akvazorbing či půjčovnu autíček a koloběžek.

Provozovatelé skiareálů ve Velkých Karlovicích vůbec představují dokonalý příklad toho, jak lze zimní střediska využít i přes léto. Nedaleká sjezdovka Horal se promění na golfové hřiště a svah na Kyčerce místo lyžařů brázdí cyklisté.

Majitelé areálů přitom hledali inspiraci v zahraničí, kde je využívání kopců pro letní aktivity běžné.

„Podobný koncept jsme viděli v Itálii. Celoroční využívání středisek je model, který velmi dobře funguje,“ přiblížila Martina Žáčková z Resortu Valachy, jenž provozuje Ski areál Razula i sjezdovku u hotelu Horal

Díky letním aktivitám areály nemusí tolik rmoutit ani slabé zimy posledních let, kvůli kterým končí mnohá střediska ve ztrátě.

„Byť provozování těchto aktivit pro nás není ekonomicky zásadní, přínos to určitě má,“ zmínila Žáčková.

Lidé jezdí do hor i přes léto

„Náklady na letní provoz areálu jsou mnohonásobně nižší než v zimní sezoně,“ doplnila Magda Pekařová, mluvčí holdingu Synot, jenž vlastní svah na Kyčerce.

Právě ten se každoročně mění na jeden z největších bikeareálů u nás. Začátečníci i pokročilí se mohou nechat lanovkou vyvézt na kopec a užít si jízdu na některé z tratí.

„Zpočátku jsme se setkávali s mírnou nedůvěrou veřejnosti, protože tato aktivita patří v České republice spíše k novinkám. Ale bikepark zažívá velmi intenzivní rozvoj a návštěvnost každým rokem vzrůstá,“ podotkla Pekařová s tím, že bikepark se rok od roku vylepšuje a hostí množství akcí pro veřejnost (před pár dny například Cyklistický festival tří národů).

Přestože letní využití skiareálů má řadu výhod, v České republice to není příliš běžné.

„Ne každý si to může dovolit. Někdo k tomu nemá dobrou polohu nebo dostatečné ekonomické zázemí,“ mínil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Velkou výhodu podle něj mají lokality, které jsou samy o sobě turisticky atraktivní.

„Například Pustevny krásně těží z toho, že mají lanovku, lidé si tam mohou sjet kopec na koloběžce či kole.“

Atrakce jsou drahé

Naopak jednatel Skiareálu Troják Jakub Juračka z podobných výhod těžit nemůže.

„O letních aktivitách přitom uvažujeme dlouhodobě, je tam ale řada otazníků,“ uvedl.

Problém je například v tom, že ubytovací a stravovací zařízení na Trojáku má jiného majitele.

„Navíc jsme poměrně malí a návštěvnost přes léto není stálá. Pouštět se do mnohamilionového projektu bez jistoty návratnosti investice nemůžeme,“ řekl Juračka.

Podobně to vidí i provozovatel střediska v Karolince Jan Dudek.

„Museli bychom přijít s něčím novým typu bobová dráha. A to není reálné. Přes léto děláme na kopci jen běžnou údržbu, máme tu dětské tábory či hasičské soutěže. Nic většího neplánujeme,“ zmínil.

Naopak dlouhodobě velké plány má majitel městského Svahu Zlín Michal Cepek. Prosazuje například výstavbu rozhledny, bobové dráhy, minigolfu, dětského vodního parku a mnoha dalších atrakcí.

„U zásadních investic musíme vyřešit, jakým způsobem je dotovat. Do drobných úprav se pouštíme sami,“ nastínil.

O tom, zda se i další střediska vydají na cestu celoročního využití, mohou rozhodnout i další zimy.

„Kvůli špatným podmínkám musely už některé areály v kraji zavřít,“ upozornil Urbanovský.