Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Děti vydrží i bez mobilů a tabletů, tábory mají poslední volná místa

  • 1
Zájem o letní tábory, především ty příměstské, je ve Zlínském kraji enormní. Některé proto rozšiřovaly kapacitu, jiné vedou pořadníky náhradníků.

Pokud hledáte pro své dítě místo na letním táboře, máte poslední dny na rozmyšlenou. U pobytových i čím dál oblíbenějších příměstských táborů zbývají poslední volná místa. Ceny zůstávají podobné jako loni.

Zlínský Dům dětí a mládeže Astra letos nabízí hned 27 táborů, které pojmou až 450 dětí. Všechny jsou pouze příměstské, poslední pobytový nabízela příspěvková organizace loni.

„Jejich cena se vyšplhala tak vysoko, že o ně nebyl takový zájem,“ popsala zástupkyně ředitelky Drahomíra Večerková.

Kapacita části pětidenních táborů, na které děti docházejí ráno přímo z domova a vedoucí se jim věnují až do odpoledne, je však už ve Zlíně zaplněna.

„Týká se to především sportovně zaměřených táborů, plno je i na cestovatelském, počítačovém nebo výtvarném,“ vyjmenovala Večerková.

Někteří její kolegové si proto dokonce vedou seznam náhradníků. V případě nemoci některého z přihlášených dětí jsou pak připraveni uvolněné místo znovu obsadit.

U dalších táborů, jejichž cena se v Astře pohybuje mezi 1 200 až 1 400 korunami, zbývají poslední volná místa.

Kromě kynologického tábora, kam děti docházejí s vlastními psy, se to týká například také afrického tábora v Hostišové. Při něm malé účastníci poznávají africkou kulturu a zvyky, tvoří vlastní masky nebo hrají na bubínky.

Další lákadlo představuje tábor věnovaný Tomáši Baťovi a pořádaný přímo v jeho vile.

Pobyt na Žitkové i sjezd Ohře

Boom příměstských táborů potvrzuje i DDM Šikula v Uherském Hradišti.

„Už v únoru byly ze 75 procent zaplněny a nyní už je volných jen pár míst, přestože jsme se snažili vyjít lidem vstříc a navyšovali jejich kapacitu,“ sdělila ředitelka Ivana Zůbková.

Kromě Uherského Hradiště pořádá spolu s kolegy a školami tábory i v blízkých Bílovicích a Jarošově. Každý z nich je jinak tematicky zaměřený. V nabídce tak rodiče najdou taneční, archeologický, hudební, indiánský a další.

„Nemáme potíže i v dnešní době děti zabavit. Tři čtvrtiny z nich se k nám opakovaně vracejí, často absolvují klidně i tři tábory přes prázdniny,“ zmínila Zůbková.

Za týdenními pobytovými tábory pak zamíří děti do Žítkové, Lopeníku nebo Josefovského údolí u Adamova. Zaměřeny jsou na hudbu, archeologii a přírodu.

Milovníci vodáctví si letos mohou vyzkoušet sjet řeku Ohři. Cena za takový zážitek už však přesahuje tři tisíce korun.

Mladší děti chtějí být na noc doma

Už od února objednávají rodiče pro své děti táborové pobyty ve středisku volného času v Kroměříži.

„Zaměstnavatelé nutí lidi nahlásit si dovolené co nejdříve, proto se také kapacita táborů rychle plní už v zimě,“ konstatovala ředitelka Jana Valerová.

I v Kroměříži letos sázejí především na příměstské tábory. Děti si při nich užijí výlety či koupání.

„Zejména mladší děti jsou dnes choulostivější a chtějí být na noc doma. Navíc televize často informuje o hygienických potížích a dalších problémech na pobytových táborech, takže jim někteří rodiče asi nevěří,“ zdůvodnila ředitelka stále stoupající oblibu příměstských táborů.

Několik volných míst prý zbývá už pouze u sportovního a výtvarného tábora.

Se střediskem volného času Alcedo Vsetín mohou letos děti vyrazit na bezmála třicítku táborů. Zhruba dvě třetiny tvoří tábory příměstské. Zaplněna je pouze část z nich, volná místa však velmi rychle ubývají.

„Žádný tábor rozhodně rušit nebudeme,“ usmál se pracovník Alceda Pavel Bartoň.

Zájem o tábory je podle něj dán především kvalitními vedoucími, kteří umějí připravit zajímavý program i pro 30 až 40 dětí v jednom turnusu. Za největší letošní perličku považuje indiánský tábor.

„Děti při něm spávají v týpí, musejí se obejít bez elektřiny. Aby měly teplou vodu, je třeba si ji ohřát. I o tento typ táboru je velký zájem, což potvrzuje, že děti ještě bez mobilů a tabletů nějakou dobu vydrží,“ všiml si Bartoň.