Jedná se o jednu z nejzávažnějších kauz, ve které podváděli lékaři. (Ilustrační snímek)

Jedná se o jednu z nejzávažnějších kauz, ve které podváděli lékaři. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Na Valašsku se kšeftovalo s recepty. Lékaři a lékárníci získali miliony

  • 46
Kriminalisté ze Zlína řeší zřejmě historicky nejzávažnější případ podvádění ze strany lékařů. Ti vypisovali recepty na jména zdravých a nic netušících pacientů. Spolu se spřátelenými lékárníky pak kasírovali peníze od pojišťoven. Podle všeho mohli způsobit až patnáctimilionovou škodu.

Kriminalisté kvůli případu prověřují záznamy více než tří tisícovek lidí. "Zatím nebyl nikdo obviněn, více informací vzhledem k průběhu vyšetřování poskytnout nemohu," uvedl mluvčí krajské policie Petr Jaroš. 

Událost je mimořádná především rozsahem. Podváděla údajně skupina lékařů a lékárníků ze dvou měst - Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm. Podle informací MF DNES se případ vyšetřuje od léta roku 2011, původně šlo o podezření na jedinou lékárnu v Meziříčí. Postupně se však rozšířilo na nejméně další dvě lékárny v Meziříčí a Rožnově a několik lékařů. 

Případ, o němž jako první informoval regionální týdeník Jalovec, je na samém začátku. Poškozených je několik pojišťoven, mimo jiné i největší, Všeobecná zdravotní pojišťovna.

"Mohu to potvrdit. V současné době spolupracujeme na vyšetření celého případu s kriminalisty. Opakovaně jsme jim poskytli podklady, ale vzhledem k tomu, že vyšetřování ještě není skončeno, nemůžeme sdělovat žádné podrobnější informace," řekl pro MF DNES mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Léky mohly skončit na černém trhu

Podvod sám je v praxi jednoduchý. Lékař napíše recept na léky pro svého pacienta a předá jej lékárníkovi, který jej vyúčtuje zdravotní pojišťovně. Fígl je v tom, že zmíněný pacient je ve skutečnosti zdravý nebo dané léky vůbec nepotřebuje.

"Nikdo si nemůže myslet, že se na takový podvod nepřijde, i když třeba se zpožděním. A pokud je tak hloupý, pak nemá být lékárníkem," prohlásil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Takto skupina z Valašska údajně získala až 15 milionů korun. Podle všeho šlo zdravotníkům především o peníze od pojišťoven. Další otázkou je, co se dělo s léky, které nutně musely v lékárnách přebývat. "Myslím, že se dá vyloučit jejich zneužívání pro výrobu drog. To je velmi přísně hlídané," uvažuje náměstek hejtmana a lékař Lubomír Nečas.

Přeprodávání léků na černém trhu však už tak nemožné není. "Před časem jsme se setkali s tím, že se nezákonně obchodovalo s drahými přípravky na hormonální léčbu, o které byl zájem v zahraničí," potvrdil Chudoba.

Lékárníci riskuji i ztrátu práce

V této kauze nebyli lékárníci mezi podezřelými, podvodníci přicházeli s dokonalými podvrhy receptů a dokladů od pojišťoven. Teď ale riskují nejen trestní postih, ale i to, že přijdou o práci. Aby mohli v lékárně působit, musí být členy komory. Jenže v případě, kdy jsou odsouzeni za podvod, komora jim může až na pět let zastavit členství.

Lékaři jsou na tom o poznání lépe. Také oni musejí být členy komory, aby mohli vykonávat praxi. Nestává se však, že by kvůli podvodu přišli o členství. Pro lékaře je závažnější pochybení medicínská chyba, která poškodí pacienta.

"Komora řeší především vztah mezi lékařem a pacientem. Nechci podvody zlehčovat, ale nevidím důvod, proč by to mělo mít vliv na lékařskou praxi. Pravda ale je, že lékařský stav to mimořádně poškozuje," přiznal mluvčí lékařské komory Michal Sojka.

První podezření se objevilo pravděpodobně od jednoho z pacientů poté, co si od zdravotní pojišťovny nechal vystavit výpis vykázané péče.

Takto v minulosti vypluly na povrch podvody s recepty v jiných částech republiky. 

Naposledy třeba v Kyjově, kde si pacient všiml, že pojišťovna eviduje léky za 60 tisíc korun, které nikdy nebral, ani neviděl. Policie proto vyšetřovala deset lékařů, dva z nich letos v červenci obvinila. Ačkoliv šlo o škodu menší než dva miliony korun, i v tomto případě kriminalisté prověřovali záznamy tisíců klientů zdravotních pojišťoven. Vyšetřování trvalo dva roky.