Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lékaři v Hradišti žádají odchod šéfa, jenž je po protestech nechtěl zpět

  • 11
Lékaři z nemocnice v Uherském Hradišti podepisují petici za odvolání ředitele Antonína Karáska. Tvrdí, že porušuje předpisy a psychickým nátlakem se snaží donutit lékaře, kteří se připojili k nedávné odborářské akci, aby z nemocnice sami odešli. Karásek argumenty odpůrců odmítá.

Akce Děkujeme, odcházíme v Uherském Hradišti ještě neskončila. Lékaři tam v pondělí začali podepisovat petici, v níž žádají odvolání ředitele, který "proslul" tím, že při protestech lékařů dlouho odmítal vzít odcházející doktory zpátky.

"Není to akce odborů, ale spontánní reakce primářů, kteří jsou situací zděšení," prohlásil odborář Petr Vysloužil.

Nespokojení lékaři poukazují například na to, že ředitel se údajně snaží dříve rebelující zdravotníky přinutit k výpovědi. "Otevřeně řekl, že musí zničit hnízda rebelie, že dále s nimi nepočítá a nejsou pro něj důvěryhodní," píše se v prohlášení.

Je to jen křik ohrožených lékařů, odmítá kritiku Karásek

Karásek také prý rozhodl o tom, že primáři ARO a chirurgie nebudou rozepisovat pohotovostní služby. Místo nich to teď dělá náměstkyně pro léčebně preventivní péči Andrea Brucknerová. Tím ředitel podle lékařů porušuje organizační řád nemocnice.

Ředitel Antonín Karásek se k aktuální situaci nechtěl příliš vyjadřovat.

"Je to jen křik ohrožených lékařů, nic jiného. Lékař, který mně dal výpověď a pak se chtěl vrátit, pro mě není důvěryhodný," řekl MF DNES s tím, že žádnou petici od lékařů během pondělí nedostal.

Může Karásek v čele špitálu skutečně skončit? V rukách má stále silný argument. Nemocnice pod jeho vedením je ekonomicky stabilní a jako jediná z ostatních krajských vydělává.

I proto Karásek zatím během jednání s lékaři mohl počítat s podporou kraje, který je zřizovatelem nemocnice. Petici ještě nemají ani krajští radní. Ti tvoří valnou hromadu nemocnice, která jako jediná může ředitele z funkce odvolat.

Petici podepsalo i 18 z 25 primářů

"Zatím se to dozvídám jen z médií. Nicméně jsem nařídil, aby se tím zabýval předseda dozorčí rady," oznámil včera odpoledne hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. V čele dozorčí rady je bývalý starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.

Podle informací MF DNES se v pondělí pod petici podepsalo 18 z 25 uherskohradišťských primářů a desítky lékařů a sester. "Ani jsme takovou podporu nečekali," upozornila jedna z protestujících lékařek, která kvůli zákazu komunikace s médii chtěla zůstat v anonymitě.

Své podpisy připojili primáři ortopedie, chirurgie, ARO, gynekologie, ORL nebo onkologie.

"Noví lékaři pracují 60 hodin a mají dvojnásobný plat"

Právě lékaři na nejvyšších postech se jednáním ředitele totiž cítí dotčeni zřejmě nejvíc. Bez jejich souhlasu teď nemocnice údajně přijímá nové lékaře.

"Tito lékaři, pocházející hlavně ze Slovenska, pracují bez přestávky více než 60 hodin, a pro pacienty se tím pádem stávají nebezpečnými," varují zdravotníci.

Kromě toho se hradišťským lékařům nelíbí, že za svou práci dostávají noví lékaři asi 500 korun na hodinu, což je zhruba dvojnásobek platu kmenových zaměstnanců.

"Snahou vedení zřejmě je, aby si domácí lékaři nevydělali, ale zároveň nesli zodpovědnost za nově příchozí, které neznají," komentoval situaci v Uherském Hradišti poslanec Petr Gazdík, který v pondělí vyzval kraj, aby Karáska odvolal.

Krajská radní Hana Příleská chce po prostudování protestu lékařů navrhnout šetření přímo v nemocnici. "Pak budeme vědět, jestli se v nemocnici skutečně děje to, co lékaři údajně popisují," doplnila radní.

Protestní akci Děkujeme, odcházíme v Uherském Hradišti podepsalo 45 lékařů včetně některých primářů. Nemocnice pak jako jediná v republice nechtěla protestující lékaře vzít automaticky zpět. Nakonec se odboráři s ředitelem domluvili a nastoupili na stejná místa, ale za cenu ztráty věrnostního příplatku.

,