Lékařka zlínské nemocnice Marta Vránová předvádí masky používané k léčbě...

Lékařka zlínské nemocnice Marta Vránová předvádí masky používané k léčbě spánkové apnoe. | foto: KNTB

Spánková terapie bude zřejmě brzy bezplatná i pro lidi ve Zlíně

  • 1
Za sedm let provozu pomohla spánková laboratoř ve Zlíně s potížemi spánku více než patnácti stům lidí. Je přitom jediná v republice, kde musí pacienti za vstupní vyšetření zaplatit. Nemocnice nyní jedná s pojišťovnou o proplácení této péče.

"Faktem je, že pacientů máme méně než v jiných krajích. Což může být dílem způsobené i nutnou úhradou vyšetření," konstatoval Vladimír Řihák, primář plicního oddělení, pod které laboratoř patří.

Spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe je onemocnění patřící mezi poruchy spánku. Je charakterizováno poruchou dýchání a projevuje se zástavou dechu. Provází je chrápání a nedostatek kyslíku ve spánku. Zástavy dechu bývají delší než deset sekund a bývá jich víc než deset za hodinu.

Více o onemocnění najdete v rubrice Domácí lékař na webu OnaDnes.cz.

Podle VZP je to tím, že v minulosti nebylo toto centrum oficiálně akreditované. Teď už nemocnice akreditaci získala a požádala o nasmlouvání péče. "Posoudíme to a zpracujeme," reagoval mluvčí VZP Jiří Rod.

Poruchy spánku přitom mají i velká rizika. Pacienti většinou trpí takzvanou spánkovou apnoí, která se projevuje nadměrným nočním chrápáním, zástavami dechu ve spánku, velkou únavou přes den, někdy ji doprovází i silné bolesti hlavy.

Pak už nejde jen o noční nepříjemné chrápání. U pacientů se navíc zvyšuje riziko cukrovky, obezity, infarktu i cévní mozkové příhody.

Muž se léčí už tři roky

Nevyspal se nikdo z rodiny, ale ani on sám. Nyní má František Kolář za sebou tři roky léčby ve spánkové laboratoři ve zlínské nemocnici. V noci chrápal, chvílemi nedýchal a přes den usínal.

"Všichni to považovali za normální. Prostě chlap chrápe," popisoval začátky problémů. "Ale pak mi začaly výpadky dechu, na které přišla manželka," upřesnil.

Proto navštívil krajskou nemocnici a její spánkové centrum. Spánková apnoe se dá odstranit operací nebo přetlakovou terapií. Pacient při ní přespí v nemocnici ve speciální masce.

"Pomocí přístroje je do ní vháněn vzduch pod tlakem. Druhý den přístroj ukáže, jaký tlak je nejlepší, aby se poklesy hladiny kyslíku a zástavy dechu objevovaly co nejméně. Pacient pak doma spí se speciální maskou napojenou na přetlakový přístroj," vysvětlila lékařka oddělení Marta Vránová.

"Musíte se s přístrojem naučit usínat a sžít se s ním. Po týdnech jsem si ale zvykl. Efekt je pro mne zásadní," prohlásil jeden z pacientů Jakub Kužela. S apnoí se léčí rok. Léčba mu dokonce pomohla zlepšit krevní tlak, takže může vysazovat léky.

Teď prochází terapií ve zlínské nemocnici asi 200 lidí. "Je to užitečná věc, která může zachránit život," zdůraznil primář Řihák.