Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Last minute“ na školách. Nabízejí volná místa, neberou jen gymnázia

  • 0
Ačkoliv už za dva týdny končí prázdniny, deváťáci ve Zlínském kraji se stále ještě mohou rozhodnout, kam nastoupí na střední školu. Zařízení v regionu mají pro ně desítky volných míst jak v učebních, tak i maturitních oborech. Školáci se nedostanou akorát na gymnázia.

"Třídy sice nemáme zcela plné, ale další kolo přijímacího řízení vypisovat nebudeme," potvrdil ředitel vsetínského gymnázia Dalibor Sedláček. Přitom právě jeho škola loni touto dobou nabízela ještě osm míst.

"Nebyl zájem, další studenti už se nehlásili. Proto jsme se letos rozhodli, že už přijímačky dělat nebudeme. A ani by nebylo fér přetahovat studenty jiným středním školám," dodal Sedláček.

Podobně se letos k opakovaným přijímačkám staví i gymnázium v Holešově. I tam bylo loni možné poslat přihlášku ještě v srpnu. "Máme mírný podstav, ale necháme to tak. Kdo chtěl studovat naši školu, ten přišel v prvním kole," řekla ředitelka Blažena Kubíčková.

Naopak střední odborné školy lákají studenty stále. Za každého z nich totiž dostanou jisté peníze od státu. Za ně pak školy nakupují třeba pomůcky nebo platí provoz.

Například ředitel Střední školy hotelové a služeb v Kroměříži vypsal poslední kolo přijímacího řízení ještě v pátek. "Do všech oborů můžeme přijmout dva studenty a na maturitní hotelové škole pět. Tam se nám ještě místa uvolnila," naznačil ředitel Petr Hajný.

Volná místa jsou hlavně na specializovaných školách

Výhodu mají také úzce specializované školy, o jejichž studium bývá nižší zájem než na gymnáziích.

"Jsme v Uherském Brodě jediná střední škola, která nabízí studijní obory, o které mají zájem především děvčata. Třeba obchodní akademii nebo sociální péči. Máme celkem stabilní zájem a není problém obory naplnit," řekla zástupkyně ředitele Střední odborné školy v Uherském Brodě Šárka Rytinová.

Systém přijímacích zkoušek byl v posledních dvou letech ve Zlínském kraji jednotný. Zájemci o studium mohli poslat přihlášky celkem třem různým školám, na každé z nich pak udělali SCIO testy.

Jakmile je některá ze škol přijala, odevzdali jí zápisový lístek jako závazný příslib, že 1. září přijdou. Měli ale také možnost vzít si jej zpět a odevzdat ho jinde. V dalších kolech už ale zkoušky nejsou. K přijetí stačí zájem o obor a prospěch ze základní školy.

"Celé je to administrativně obrovsky náročné, bylo by lepší, kdyby byla jen jedna přihláška a druhou podávali, teprve pokud se nedostanou na školu, na kterou chtěli," myslí si Hajný.

Z devátých tříd základních škol letos vycházelo 4 900 absolventů, vybírali ale ze sedmi tisíc míst na středních školách.

Kraj, který střední školy zřizuje, je pomalu začal slučovat. Spojily se tak například Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži a Střední škola obchodu a gastronomie v Koryčanech. Následující školní rok se bude vyučovat na obou zhruba 30 kilometrů vzdálených školách. V budoucnu by měli studenti z Koryčan přejít do Kroměříže.