Památník obětem letošního tragického útoku v Uherském Brodě.

Památník obětem letošního tragického útoku v Uherském Brodě. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Tragédie v Brodě mění pravidla, policie musí být při neštěstí sdílnější

  • 250
Nejasnosti ohledně předávání informací mezi policií, záchranáři a vedením Uherského Brodu, které nastaly v případě loňské hromadné vraždy, už se nebudou opakovat. Hrůzný případ dal vzniknout souboru pravidel, podle kterých se napříště bude komunikace řídit.

Když loni v únoru šílený muž v restauraci v Uherském Brodě začal střílet na hosty, venku vznikla panika. Nikdo přesně nevěděl, co se uvnitř děje. Starosta Patrik Kunčar měl jen kusé informace. A policie, která věděla nejvíc, nechtěla nic zásadního říct. Tak nastal informační chaos a mezi lidmi se šířil neklid.

Podobná nedorozumění by se při dalších mimořádných událostech, pokud nastanou, neměla už opakovat. Vzniklo totiž memorandum, jehož obsahem jsou návrhy, jak v takových situacích mají složky integrovaného systému informovat vedení obcí a krajů.

„Jsem strašně rád, že memorandum vzniklo. Konzultovali jsme ho s ministerstvem vnitra i policejním prezidiem,“ těší starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara, který si na špatnou spolupráci s policií při neštěstí v Brodě stěžoval.

Memorandum popisuje, že policie a hasiči musejí hejtmany a starosty informovat okamžitě v případě mimořádné události s větším počtem raněných a obětí (10 a více), ať už jde o dopravní či letecké nehody, dlouhodobý výpadek elektrické energie, řádění šíleného střelce nebo teroristický útok.

„Musíme lidem říct, jak vážná situace je,“ míní starosta

„Nyní se budou předávat i informace, které se řídí zákonem o policii, což by mělo vést k lepší informovanosti občanů,“ podotkl ministr vnitra Milan Chovanec. „V situaci, jaká nastala v Uherském Brodě, by se nově mělo komunikovat s jedním policistou a policie by měla aktivně shánět starostu, aby ho informovala,“ doplnil.

To Kunčar vítá. „Ve chvíli, kdy se na nás obracejí vyděšení občané, jim musíme umět poskytnout důležité informace o tom, zda je situace závažná a musejí mít obavy,“ upozornil Kunčar.

„Bohužel policie při zásahu v Uherském Brodě některé věci zatajila, což přivodilo dojem ještě horší události. Všechno bylo tajné, nic se nedozvěděla ani městská policie,“ doplnil starosta Uherského Brodu.

Informace bude policie předávat především textovými zprávami a e-mailem. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého bylo ale složité oddělit informace, které musejí zůstat utajené, například s ohledem na ochranu osobních údajů.

„S koordinovanou komunikací pomůže i čtrnáct zmodernizovaných operačních středisek v jednotlivých krajích a fakt, že budou existovat konkrétní čísla, kam se v případě krizové situace budou posílat informace pro hejtmany a starosty,“ přiblížil Tuhý.