Kroměřížskému podniku Magneton se pod novým vedením daří.

Kroměřížskému podniku Magneton se pod novým vedením daří. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kroměřížský Magneton má konkurz za sebou, dluhy ale lidem nesplatí

  • 0
Lidé z kroměřížského zkrachovalého Magnetonu dostanou jen 60 procent z peněz, které jim dluží bývalý zaměstnavatel. "Konkurz je u konce. Formálně ho uzavřu během léta, věřitelé víc nedostanou," potvrdil insolvenční správce Petr Bernátek.

Lidé tak dostali zaplacenou jen část mezd i odstupného. "Peníze mají od konce loňského roku. Teď jsou zklamaní, věřili, že to nakonec přeci jen bude víc," řekla předsedkyně odborů v Magnetonu Jarmila Vítková.

Přesto má krach strojírenské společnosti, která ještě v roce 2002 dávala práci dvanácti stovkám lidí z Kroměřížska, dobrý konec. Funguje totiž dál.

"Podařilo se nám udržet výrobu a zaměstnání pro více než 300 lidí. V průměru přišli o pět tisíc korun, zůstala jim ale práce," řekl Bernátek. A dodal, že v zemi je jen málo firem, které se po konkurzu podařilo udržet v chodu.

Společnost znovu bude užívat název Magneton

Společnost z Kroměříže se může vrátit k původnímu názvu. Přechodně totiž fungovala pod hlavičkou Pal Magneton. "Už jsme znovu nechali zaregistrovat Magneton a.s., který jsme po dobu konkurzu používat nemohli," potvrdil předseda představenstva Zdeněk Zlámal.

Magneton, který vyrábí především alternátory a startéry pro automobilový průmysl, začal krachovat koncem roku 2008, kdy vedení propustilo první velkou část zaměstnanců. Na jaře roku 2009 pak lidé dostávali jen část výplaty a spoustu slibů. Odešli další, postupně zhruba pět stovek lidí.

Celosvětově známou a uznávanou firmu položila ekonomická krize. "A také špatný přístup tehdejšího vlastníka. Zásadní chyba byla třeba to, že vyždímal dceřiné společnosti Magnetonu nebo že vyvedl z firmy ochrannou známku a další majetek," řekl už před časem Bernátek.

Konec firmy pak byl rychlý, převzal ji insolvenční správce, v srpnu roku 2009 byl vyhlášen konkurz a necelý rok nato firmu koupila holdingová společnost Rovina. "Původně byli zájemci tři, někteří ale chtěli hlavně budovy a pozemky. Když jsme zpřísnili podmínky a trvali na tom, že prodáme firmu celou, zbyla Rovina," popsal Bernátek. Holding pod vedením Zlámala nabídl původně necelých 60 milionů korun, nakonec dal o dvacet milionů víc.

O tom, že firma je životaschopná, nebylo pochyb. Na začátku konkurzu měl Magneton měsíční obrat 17 milionů korun, při prodeji už byl dvojnásobný.

"Pomalu se obnovuje důvěra dodavatelů, vracejí se i zákazníci. To je dobře, na Kroměřížsku je velká nezaměstnanost," řekla Vítková.

Dnes firma vyrábí díly například pro Škoda Auto, Audi, John Deere nebo třeba Zetor.