Areál bývalé cihelny v kroměřížské místní části Vážany.

Areál bývalé cihelny v kroměřížské místní části Vážany. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Kroměříž žádá zrušení dobývacího prostoru v cihelně, i když jí nepatří

  • 0
Radnice v Kroměříži požádala Státní báňský úřad o zrušení dobývacího prostoru v bývalé cihelně v místní části Vážany a vyhověla tak lidem, kteří se bojí zavážení zdejší jámy teplárenským popílkem. Majitel pozemku však tvrdí, že město nemá šanci uspět a dělá jen populistické kroky.

Město si od nového kroku slibuje získání většího vlivu na to, co se v cihelně děje. S největší pravděpodobností ale neuspěje. Cihelna je totiž v soukromých rukou a podle mluvčího báňského úřadu smí o změnu požádat jedině majitel.

"Není možné, aby o převedení nebo zrušení žádal někdo jiný než držitel dobývacího prostoru. To vyplývá obecně z horního zákona," řekl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

Naději města, i když jen malou, vidí v tom, že by se starostka pokusila vyvolat jednání o zmenšení dobývacího prostoru.

I tak by ale rozhodně narazila na odpor majitele cihelny Igora Mesenského. "Ten nápad je jen populistický krok, který má uklidnit křiklouny," myslí si o nejnovějších snahách radnice Mesenský.

Majitel chce do jámy ukládat teplárenský popílek

Jeho společnost Ecodump má těžební jámu rekultivovat a zaváží ji zeminou. To je ale příliš pomalé, a proto chce Mesenský prosadit také to, aby mohl do jámy ukládat teplárenský popílek Otosan 2. A právě ten je jádrem ostrého sporu, který s Mesenským vedou místní lidé i radnice.

Už dříve do jámy navážel popílek z teplárny v Přerově. "Bylo to hrozné. Mezi domy jezdilo jedno nákladní auto za druhým a popílek se dostal naprosto všude. Měli jsme z toho zdravotní problémy," tvrdí žena, která bydlí v těsné blízkosti cihelny. "Tehdy jsme hodně bojovali, aby to přestalo. Ale máme strach, že to začne nanovo," dodala.

Od té doby jsou lidé přesvědčení, že okolí cihelny je kontaminované, a Mesenského obviňují z arogance. "Aut jezdilo daleko méně než v době, kdy cihelna fungovala. Tehdy to ale nikomu nevadilo, protože většina lidí v cihelně pracovala," oponuje Mesenský. "Celý problém je jen velká bublina. Ale jakmile jednou vznikne panika, už se drží," dodal.

Už tam žijí chránění živočichové, argumentuje radnice

O to, aby popílek mohl ukládat, chce usilovat dál. "Teď mám povoleno zavážet jámu hlínou. Ale když skončila stavba dálnice, je toho materiálu málo. Třeba za celý měsíc nepřijede ani jediné auto," popsal současnou situaci.

Místo nevzhledné jámy by rád viděl golfové hřiště. "Otosan 2 by se vlhký uložil v určité vrstvě a překryl zeminou. Tím by se jáma zarovnala daleko dřív a území by to hodně pomohlo," vysvětlil Mesenský. Toho se lidé ale bojí, a proto atakují vedení Kroměříže, aby možnost ukládat Otosan 2 definitivně zatrhlo. "Nikdo ale neví, proč se vlastně bojí," tvrdí Mesenský.

Návrh na vynětí cihelny z kompetencí báňského úřadu vzešel z jednání radnice s obyvateli Vážan. "Část dobývacího prostoru už díky přirozenému vývoji získala přírodní charakter. Jsou tam i chráněné druhy živočichů, hlavně obojživelníci a ptáci. Naším zájmem je takový vývoj lokality zachovat," uvedla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.