Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kroměříž a okolní obce se semkly, vodu nechtějí prodat soukromníkovi

  • 6
Starostové Kroměříže, Morkovic – Slížan, Dřínova a Zborovic podepsali akcionářskou dohodu. Díky ní získají většinový vliv ve společnosti Vodovody a kanalizace, a co hlavně: neztratí vliv na cenu vody. Více než třetinu akcií totiž skoupil soukromý investor.

Rok příprav a ladění detailů stojí za nedávným podpisem takzvané akcionářské dohody, která zajišťuje městům a obcím na Kroměřížsku vliv ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Mají tak kontrolu nad pitnou vodou pro zhruba 100 tisíc obyvatel v regionu.

A především nad její cenou. Ta je v současnosti 73,40 korun za metr krychlový, zatímco ve Zlíně, kde do ceny promlouvá soukromý vlastník, se vyšplhala na 86,50 korun.

„Chceme udržet sociálně únosnou cenu vody, což se v místech, kde mají vliv ve vodárnách soukromé společnosti, nepodařilo,“ uvedl kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Kromě toho vodárny, které nevlastní města a obce, mají jen omezenou možnost čerpat dotace.

Holešov, Hulín i Bystřice už své akcie prodaly

Město, městys a dvě obce sice dají dohromady křehkou většinu „jen“ 51,5 procenta akcií, díky dohodě si ji ale udrží pro příštích třicet let.

„Aby nemohla být nikdy zpochybněná, doplnili jsme ji jmenovacími dekrety všech podepsaných starostů a zápisy ze zastupitelstev, která ji schvalovala,“ dodal Němec.

Smlouva upravuje i převodní práva, podmínky prodeje či obsazení dozorčí rady.

Pečlivost, s jakou dokument vznikal, odpovídá tlaku, kterému v minulosti vedení měst a obcí čelila. Holešov, Hulín, Bystřice pod Hostýnem, Kvasice a Chropyně na nabídku kývly a převedly práva ke svým akciím nejprve na Českou spořitelnu. Ta je následně předala akciové společnosti Moravská infrastrukturní, kterou později převzala Česká infrastrukturní.

MF DNES tuto firmu kontaktovala, její vyjádření ale nezískala. Jediný manažer, který může mluvit s médii, je údajně v zahraničí.

Akcie za peníze už nevymění

Právě Česká infrastrukturní drží ve VaK 37 procent a usilovala o další. Města na Kroměřížsku před lety dostala několik milionů korun do rozpočtu a měla tak víc na investice. Šlo přitom o zásadní částky.

„Bylo to asi patnáct až dvacet milionů korun, bohužel jsme se tím ale vzdali vlivu ve VaKu,“ poznamenal holešovský starosta Rudolf Seifert.

V nedalekém Hulíně tehdy posílili investice o 8,5 milionu. „V té době to byla zajímavá nabídka,“ vybavil si tamější starosta Roman Hoza.

I on ale přiznal, že dnes by na to nepřistoupil. „Situace byla jiná. Tehdejší vedení VaK všechny investice směřovalo do Kroměříže. Ostatní města cítila, že jsou jim akcie k ničemu a vliv jim stejně nedávají,“ připomněl.

Soukromý investor pak tlačil i na Kroměříž, která má zásadní balík 46 procent akcií. Během posledních zhruba patnácti let byl podpis několikrát na spadnutí. Nakonec ale město akcie neprodalo a současné vedení se v koaliční smlouvě zavázalo, že ve Vodovodech a kanalizacích zajistí stabilitu.

Dohoda mezi Kroměříží a partnery existovala už dříve a léta jednali shodně, nebyla ale na papíře. To se nyní změnilo.

„Na směřování VaKu jsme měli vždy stejný názor a zastupitelstvo dohodu schválilo jednomyslně,“ konstatoval starosta Zborovic Jaromír Kunc.

Tato obec vlastní necelé jedno procento akcií. Také v Morkovicích-Slížanech a Dřínově bylo hlasování bez připomínek.