O odtržení rozhodli lidé v Poličné a v Krhové už v dubnu

O odtržení rozhodli lidé v Poličné a v Krhové už v dubnu | foto: ČTK

Roztržené Meziříčí se chystá na nový život. Za rozpadem stál spor o školy

  • 1
Definitivní roztržení Valašského Meziříčí má svůj termín. Pátého ledna příštího roku si lidé v Krhové a v Poličné zvolí svého starostu a tým zastupitelů. Z místních částí města se tak po několika desetiletích stanou znovu samostatné obce.

Obyvatelé se tak rozhodli v referendu, které se konalo letos v dubnu. "Lidé, kteří jsou ochotní do voleb jít, dávají naději, že Krhové bude lépe," řekl člen přípravného výboru René Cimbala.

Nová obec bude mít 15 zastupitelů, pět radních a ve vedení obce budou jen dva placení funkcionáři. "Rozpočet máme kolem 20 milionů, s tím se dá hospodařit průhledně a slušně," uvedl Cimbala.

Obecní úřad obce Krhová bude sídlit v budově školy. "Meziříčí nám všechny ostatní budovy stačilo rozprodat, tak nám nic jiného nezbývá," vysvětlil Cimbala.

Do školy se však spolu s dětmi bez problému vejdou. Mají malotřídku a přesto, že škola letos přijala osmnáct prvňáčků, volné prostory tam jsou.

Referendum vyvolal i záměr zrušit základní školy

Právě škola se stala v obou místních částech symbolem snah o odtržení. Ty se totiž objevily bezprostředně poté, co městští zastupitelé rozhodli, že základní školy v obou okrajových částech zruší.

Původně přitom mluvili o zavření školy ve městě. "Chtějí tady zničit jakýkoliv společenský život. Abychom se sem jezdili jen vyspat a nežili tady," zlobili se místní. Krhové navíc šlo i o skládku, kterou město zamýšlelo vybudovat na jejich katastru.

Cimbala sám s komunální politikou zkušenosti nemá a nehodlá na tom nic měnit. "Voleb se nezúčastním, musím se starat o rodinnou firmu, tak bych na obojí neměl čas," uvedl.

"S tím referendem to vzniklo tak nějak spontánně. Začali jsme to řešit proto, že už jsme byli naštvaní, žádné politické ambice v tom nebyly," doplnil.

Poličná nevydělá, Meziříčí prodělá

Muž, který vedl přípravný výbor v Poličné, má přesně opačný názor a do voleb půjde. "Bylo by ode mne nezodpovědné, kdybych nešel," tvrdí Vladimír Místecký. Má za sebou letité zkušenosti z valašskomeziříčského zastupitelstva, kde reprezentuje KSČM.

Místo, kde bude úřadovat budoucí starosta Poličné, hledat nemuseli. "Máme tady budovu bývalého národního výboru, kde měl kancelář i osadní výbor po tu dobu, co jsme patřili k Meziříčí," popsal Místecký.

I v Poličné šlo lidem, kteří byli v referendu pro odtržení, hlavně o školu. Mají úplnou devítiletku a od září i patnáct nových prvňáků. "To je slušné," komentuje situaci Místecký.

Úplně jednotní ale obyvatelé Poličné nejsou. "Odtržení je špatné pro všechny. Poličná nevydělá a Meziříčí prodělá," tvrdí jeden z místních. "Chování města bylo arogantní, to ano, ale odtržením moc nezískáme," hlásí jiný. Místecký to považuje za normální a nijak dramatické.

O budoucím uspořádání obce ještě definitivně jasno nemá. "Zastupitelů bude 13, tím pádem nebudeme tvořit radu obce. Ale kolik členů bude uvolněných, to se ještě uvidí," uvažuje.

Pouštět se nechce ani do odhadů ohledně rozpočtu nebo majetkového vyrovnání s městem. Ještě před osamostatněním chtěl prosadit pojmenování ulic v Poličné, to se však nepodařilo. "Lidé si po volbách budou muset měnit doklady, tak jsme chtěli, aby to pak nemuseli kvůli ulicím dělat znovu," vysvětlil Místecký.

Jenomže to by v tuto chvíli ještě museli projednávat zastupitelé Valašského Meziříčí. "Nebyli ochotní se tím zabývat. Řekli, ať si to pak uděláme sami," řekl Místecký s tím, že pro nejbližší léta tak pojmenování ulic padá.