Miroslav Adámek dál povede krajský Zlín.

Miroslav Adámek dál povede krajský Zlín. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Koalice ve Zlíně je stvrzena. Polovinu rady tvoří nováčci

  • 2
Zlín už ví, kteří lidé ho povedou další čtyři roky. Hnutí STAN a ANO podepsala koaliční smlouvu a oznámila složení jedenáctičlenné městské rady. Nová bude jen z poloviny.

Jejích pět členů z jedenácti působilo ve vedení města už v minulých čtyřech letech. Jde o lídra kandidátky STAN Miroslava Adámka, který se stal prvním primátorem v novodobé historii města, jenž svůj post obhájil. Dále o jeho dva náměstky Ondřeje Bětáka a Bedřicha Landsfelda a radní Kateřinu Francovou a Josefa Nováka.

Koalice ještě nezveřejnila kompetence radních. Ani to, kdo z nich bude uvolněný a působení na radnici se stane jeho hlavní pracovní náplní. Pět členů z jedenácti by ale mělo být uvolněných, šest neuvolněných.

Složení rady

STAN

Miroslav Adámek – primátor

Ondřej Běták

Bedřich Landsfeld

Kateřina Francová

František Pilka

Josef Novák

Pavel Stojar

ANO

Patrik Kamas

Dalibor Stříbný

Lenka Horáková

Jana Bazelová

V takovém poměru začínala i minulá městská rada, než ji potkaly i kvůli osobním neshodám četné personální změny, které pak vedly k jejímu zeštíhlení o dva radní.

„Tento model se osvědčil a může být efektivní,“ je přesvědčený Adámek. „Z hlediska nákladů je srovnatelný s těmi, které fungovaly v předcházejících obdobích,“ doplnil.

Složení městské rady budou schvalovat zastupitelé, což se stane zřejmě v listopadu. Opozice už naznačuje, že k ní bude mít výhrady.

„Budeme se ptát, proč se počet radních zvyšuje. Kdybych si vybíral tým já, tak bych chtěl, abychom víc šetřili,“ reagoval lídr lidovců Miroslav Kašný, který poslední čtyři roky působil jako náměstek primátora. A říká, že i v devíti všichni svoji práci zvládali. Opoziční sociální demokracie s jedenáctičlennou radou potíže nemá.

„Aby mohli dělat práci zodpovědně, je třeba ji rozdělit mezi více lidí,“ souhlasí lídr ČSSD Vladimír Drtil. Úskalím, na něž někteří opoziční zastupitelé upozorňují, je možná nestabilita koalice. V radě zasedne šest lidí, kteří s politikou ve vedení města nemají žádné zkušenosti.

Za STAN to bude šéf městské společnosti Nemovitosti Zlín František Pilka a novinář Pavel Stojar. Nováčky jsou i všichni lidé z ANO v čele s lídrem Patrikem Kamasem.

„Z toho vyplývá, že opět hrozí nestabilita,“ myslí si Aleš Dufek z hnutí Zlín 21, který byl dvojkou kandidátky lidovců. Právě KDU-ČSL by podle něho i Kašného mohla koalici stabilizovat.

Koalice chce opravit tržiště

Vzhledem k tomu, že hnutí STAN suverénně vyhrálo volby, když získalo přes třetinu odevzdaných hlasů, stačil mu k uzavření koalice jeden partner. A vybral si ANO, které skončilo druhé.

„Na obsazení postů v radě jsme se shodli a nyní nás bude čekat příprava programového prohlášení, podle něhož budeme chtít město rozvíjet,“ naznačil Kamas, který by měl být neuvolněným náměstkem primátora.

Nadále tak bude moci působit jako jednatel hokejového klubu PSG Zlín a ředitel marketingu stavební společnosti PSG. V propojení těchto tří funkcí potíž nevidí.

Dalšími radními za ANO jsou šéf zlínské buňky hnutí Dalibor Stříbný, který provozuje bar v Bartošově čtvrti, personální ředitelka soukromé firmy Lenka Horáková a živnostnice Jana Bazelová.

Otupit hrot opozici by měla i koaliční smlouva, která zastupitelům KDU-ČSL, ČSSD a KSČM nabízí místa v komisích a dozorčích radách městských společností.

„Byl bych rád, kdyby byla opozice jiná než dříve. Doufám, že diskuse na zastupitelstvu budou mít vyšší intelektuální úroveň,“ přeje si Adámek.

Opoziční zastupitelé říkají, že dobré návrhy rady podpoří a špatné se pokusí svými připomínkami vylepšit. I když koalice ještě neuzavřela programové prohlášení, má už téměř jasno, jaké investice bude chtít prosazovat.

Hodlá opravit Mostní ulici, uvést do původního stavu Památník Tomáše Bati, zvýšit počet tříd ve školkách nebo zkulturnit tržiště Pod Kaštany. Uvažuje také o rekonstrukci zimního stadionu.