Ivan Bajgar v doprovodu své obhájkyně u zlínského krajského soudu.

Ivan Bajgar v doprovodu své obhájkyně u zlínského krajského soudu. | foto: Viktor Chrást, MF DNES

Soud zprostil majitele likérky obžaloby z daňového úniku 44 milionů

  • 7
Zprošťujícím rozsudkem skončil u krajského soudu ve Zlíně proces s Ivanem Bajgarem, někdejším majitelem Likérky Vizovice. Před soudem stál kvůli obžalobě z 44milionového daňového úniku. Případ se však dostal do důkazní nouze.

Státní zástupkyně kvůli nedostatečným důkazům navrhla Bajgarovo zproštění, což potvrdil i senát. Rozsudek však zatím není pravomocný, žalobkyně Pavlína Nesvadbová si ponechala lhůtu na odvolání.

Podle spisu odebral Bajgar v letech 2006 až 2007 od hrobické společnosti Morávia-Chem ovládané bratry Březinovými 174 tisíc litrů mimobilančního lihu, ze kterého neodvedl spotřební daň. Hrozil mu až desetiletý trest. Takzvaný mimobilanční líh je vyroben v oficiálních lihovarech, ale není zdaněn ani zaúčtován.

„Nebylo prokázáno, že se skutek, pro který je obžalovaný stíhán, stal. Jediný nepřímý důkaz hovořící proti obžalovanému je svědecká výpověď Tomáše Březiny, který ale odkazuje jen na to, co se někde dozvěděl nebo slyšel,“ uvedl při odůvodnění předseda senátu Jiří Dufek.

Tomáš Březina, který se v hrobické firmě staral o evidenci nelegálního lihu, při květnovém stání uvedl, že Bajgara osobně nezná. Mimobilanční líh se podle něj dostával z Hrobic do likérky ve Vizovicích přes prostředníky Františka Melichárka a otce a syna Pražanovy.

„Informaci má z doslechu. Zboží k obžalovanému nezavážel. Jako svědek je Tomáš Březina přesvědčivý a věrohodný. Mohl vycházet z mylné informace,“ sdělila Nesvadbová.

Nevím, co tato kauza měla znamenat, říká Bajgar

Zmíněný Melichárek před několika lety zemřel a Pražanovi odmítli ve věci vypovídat. Zaměstnanci vizovické likérky před soudem uvedli, že o žádném nelegálním lihu nevěděli.

Čtyřiašedesátiletý Bajgar zopakoval, že z Hrobic žádný líh, ať už legální nebo mimobilanční, nikdy neodebíral. „Vždycky jsem líh nakupoval u schválených, prověřených dodavatelů. Nikdy jsem nebyl trestně stíhaný, nevím, co tato kauza měla znamenat,“ uvedl před soudem.

V roce 2014 v areálu Likérky Vizovice navíc objevili přes dva tisíce litrů lihovin obsahujících metylalkohol. Jeho množství několikanásobně překračovalo povolenou hranici stanovenou EU. V této věci ale bylo Bajgarovo stíhání u soudu zastaveno, protože byl za stejný skutek v roce 2015 pokutován Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Zaplatil tehdy 50 tisíc korun.

„Šlo o pravomocné rozhodnutí trestněprávní povahy,“ uvedla Nesvadbová. Za stejný skutek proto nemůže být Bajgar stíhán dvakrát.

Za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem potvrdil olomoucký vrchní soud 8. června Radku Březinovi, který byl hlavou organizované zločinecké skupiny, trest 13 let vězení. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let (o rozsudku nad bratry Březinovými zde).