Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Koňských stezek přibývá, jízda v sedle se stává módou

  • 0
Zlínský kraj se může chlubit 233 kilometry hipotras, tedy značených stezek vhodných pro jízdu na koni. V regionu nedávno přibyly další desítky kilometrů. Majitelé stájí trasy sami vytyčují a zvládají i náročná jednání s vlastníky pozemků.

"Jsou tam ideální stezky pro začátečníky, po rovině mezi poli. Člověk se ocitne úplně odtržený od civilizace," popsala Jana Fatěnová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Hyjé, která vznik hipotras v kraji podporuje.

Hipotrasy na Zlínsku

Informace o tom, kudy hipotrasy vedou a na koho se obrátit, když si chcete zajezdit, nabízejí stránky www.hyje.cz.

Nevadí, pokud přijde někdo, kdo na koni třeba nikdy neseděl. "Stačí zkontaktovat stáj, která je na některé z tras, a domluvit se na podmínkách, za kterých vám koně půjčí," uvedla Fatěnová. Vždy je však lepší nepodcenit bezpečnost.

Zlínsko patří k premiantům hipotras

"Jízda na koni, to není jako na kole nebo na bruslích, kůň je živý tvor," upozornil Milan Dolínek z Hipocentra v Koryčanech. Proto je lepší nejprve zkusit svůj um v jízdárně. "Alespoň šest až deset hodin v jízdárně je potřeba, než se jde do otevřeného terénu. Ani vybavení by se nemělo podcenit," radil Dolínek. Znamená to vzít si s sebou pevnou obuv, vhodné oblečení a helmu.

Jedna hodina v jízdárně vyjde na zhruba 200 - 250 korun. Přestože existují i levnější způsoby, jak strávit volný čas, jízda na koni získává stále více nových příznivců. A díky tomu se rozšiřují i možnosti, kam si na koni vyjet. "Ve Zlínském kraji se rozvoj hipotras daří. Kdyby to v každém kraji fungovalo jako tady, bylo by to úžasné," hodnotila Milena Andrlová z Klubu českých turistů, která má na starosti turistiku na koních v celé republice.

Domluva s majiteli pozemků je někdy složitá

Zásadní podíl na přibývajících kilometrech nových stezek mají sami provozovatelé stájí, kteří vytipují vhodnou trasu a snaží se domluvit s majiteli pozemků, aby po nich mohli lidé na koních jezdit bez potíží. "Právě tady je největší kámen úrazu," upozornila Fatěnová.

"Někdy se to domluvit prostě nepodaří, v takovém případě buď hledáme jinou vhodnou trasu, nebo od hipostezky úplně upustíme," doplnila ředitelka. V poslední době se ale začíná dařit. Dokonce vyšly už dvě klasické turistické mapy, ve kterých jsou nové hipostezky přímo zaznačené. Jde o mapu Chřibů a Vizovických vrchů.

"Oproti turistickým trasám jsou hipostezky zaznačené tečkovanou čarou," popsala Andrlová. Vyznačené trasy slouží podobně jako ty pro pěší turisty. "Neznamená to tedy, že by se muselo jezdit jen po hipostezkách, tak jako nemusíte chodit jen po turistických značkách. Pomáhá to ale v orientaci," objasnila.