Snem metalových fanoušků je zažít při Masters of Rock ve Vizovicích koncert Iron Maiden. | foto: Profimedia.cz

Sting, Metallica a další. Zlínský kraj na ně nemá peníze ani prostor

  • 5
Na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích se i letos představila řada špičkových kapel. Přesto se největší hudební hvězdy napříč žánry Zlínskému kraji vyhýbají. Obří koncert v regionu by podle promotérů byl spíš zázrak, překážek je spousta.

V České republice neexistuje festival, který by fanouškům nabídl tolik kvalitní metalové hudby, jaká se servíruje na Masters of Rock ve Vizovicích. Platilo to pro předcházející ročníky i pro ten letošní, v pořadí už třináctý, který skončil před pár dny. Přesto ty největší hudební ikony do Zlínského kraje ne a ne zavítat.

A nejde jen o festival Masters of Rock. Platí to pro všechny žánry. Když jde o Stinga, Madonnu či Metallicu, nezbývá fanouškům než čekat, nebo vyrazit do Prahy, Brna či Ostravy. MF DNES zjišťovala, proč to tak je.

1. Peníze

Zřejmě největší překážka, přes kterou se pozvánky pro extratřídu nedostanou. Zdejší promotéři nejsou tak bohatí, aby mohli vyplatit miliony za jedno vystoupení. Podobné je to v případě vizovického festivalu, jehož ředitel Jiří Daron by moc rád přivezl například slavné Iron Maiden.

"Peníze, které za ně pořadatelé dají, jsou ale astronomické. Je to třikrát víc, než stála nejdražší kapela v historii Masters of Rock," vysvětlil Daron. "Radši dodáme dvacet špičkových kapel než jednu skvělou, ale drahou," dodal.

Iron Maiden dnes stojí kolem 15 milionů. O závratné částky jde však i u popových hvězd. "Tady nelze na ničem vydělat tolik, abychom pak mohli investovat do velké kapely," myslí si šéf Vichr Production Vítězslav Chromek.

2. Prostory

Pokud se přece jen podaří megastar ulovit, narazí promotér na další potíž: nedostatečné prostory. Když loni Agentura Velryba získala Stinga, musela ho odvézt do Ostravy, do tamní ČEZ Arény.

"Kvůli kapacitě i technickému zázemí jsem se rozhodl pro Ostravu, i když jsem měl velkou touhu vystoupení udělat ve Zlíně," řekl majitel Velryby Michal Žáček (rozhovor čtěte zde).

Zimní stadion Luďka Čajky ve Zlíně prochází jen drobnými úpravami, na zásadní...
Stadion, který Uherské Hradiště pronajímá za symbolickou částku fotbalovému

Zlínský kraj může pro větší koncerty nabídnout maximálně zimní stadion ve Zlíně nebo fotbalový stadion v Uherském Hradišti.

Jeho agentura před desíti lety zorganizovala koncert Iron Maiden na zlínském zimním stadioně. Kapela tehdy pracovala na comebacku a objížděla i "menší" sály. Jinak je starý zimní stadion nevyhovující. Má problémy s vytápěním, akustikou i špatné zázemí.

Vhodnější jsou fotbalové stadiony. V Uherském Hradišti před pár lety koncertovala slovenská skupina Elán, ve Zlíně zase zahrál Kabát, ale to bylo vše.

"Mohli bychom tady mít koncerty. To je dobrý nápad. Pokusíme se něco vymyslet," reagoval majitel fotbalového klubu Zdeněk Červenka.

3. Lokalita

Pokud by se promotérům podařilo ulovit hvězdu a v kraji by stála velká hala, přijde další úskalí: holý fakt regionu na konci republiky.

"Praha a Brno vždycky dostanou přednost. My jsme pořád ,Východňári‘, s tím nic nenaděláme," podotkl Chromek.

Situace se přece jen zlepšuje, neboť do Zlína už vede dálnice, takže doprava z Brna či Prahy, kde jsou letiště, je rychlejší.

4. Kupní síla

Tento bod souvisí s předcházejícím. Lidé v kraji berou druhé nejnižší platy, takže by hodně přemýšleli, zda dají přes tisícovku za lístek. V tomto by v hlavním městě nebyl problém.

Na druhou stranu by však dorazili i fanoušci odjinud. Stejně jako na Masters of Rock, kde by se získání velké hvězdy mohlo promítnout do vstupného. To však organizátoři zvyšovat nechtějí.

"Vím, že lidé u nás nemají peněz nazbyt. Chceme zůstat masovým festivalem," shrnul Daron.

Promotéři se shodují, že někdo z nich může do kraje velkou star přivést. Současně však hovoří o zázraku.