Poté, co se do krajské vlády v roce 2012 dostali i komunisté, provázely několik úvodních jednání zastupitelstva podobné protesty. Na snímku je krajský radní za KSČM Ivan Mařák.

Poté, co se do krajské vlády v roce 2012 dostali i komunisté, provázely několik úvodních jednání zastupitelstva podobné protesty. Na snímku je krajský radní za KSČM Ivan Mařák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Komunisté 25 let po Listopadu: vedou Zlínský kraj, na radnicích chybí

  • 11
Pětadvacet let po listopadových událostech jsou komunisté zpět ve vysokých funkcích. Ve Zlínském kraji tvoří vládnoucí koalici. A nadále rozdělují společnost.

Do KSČM vstoupil až v roce 1990, když mu bylo osmadvacet let. A tvrdí, že nikdy nelitoval.

„Tady nejde o ideologii, ale o práci. To ale lidé často nejsou ochotní pochopit,“ říká Ivan Mařák, náměstek hejtmana Zlínského kraje.

Komunista narozený v roce 1989: Tanky už nepřijedou

Informační technolog Michal Kostka z Kroměříže se narodil v roce 1989.  Možná i proto, že revoluční dny sám nezažil, stal se členem komunistické strany. Dnes hájí její rudé barvy v krajském zastupitelstvu.  „Tehdejší forma socialismu byla zkostnatělá a měla zásadní chyby. Změna byla potřeba,“ říká pětadvacetiletý Kostka.

Jak vy osobně vnímáte datum 17. listopad 1989?
Lidé se tehdy postavili proti tomu, co se jim nelíbilo. To je v pořádku. Otázka je, co přišlo potom. Postupem času se zrušila velká část sociální politiky a to v pořádku není. Mnoho lidí upadá do stále větší chudoby.

Proto jste vstoupil do strany, která se nejen v padesátých letech dopouštěla zločinů?
S některými věcmi z tohoto období nesouhlasím. Situace je dnes ovšem jiná. Když něco rozhodneme po svém, tak nepřijedou tanky z Moskvy. Minulost už nezměníme, měňme přítomnost a budoucnost.

KSČM je v krajské radě, daří se jí i jinde. Může ještě růst?
Myslím si, že ano. Strana ještě nevyčerpala své možnosti. Znám hodně mladých levicových voličů. Máme jim co nabídnout. Například o víkendu jsme pořádali seminář o nezávislých médiích a svobodném přístupu k informacím. Snažíme se jít s dobou.

Pětadvacet let po revolučních událostech z listopadu 1989 jsou komunisté na východě Moravy na vzestupu. Nemají sice žádné zastoupení v čele radnic velkých měst, ale už dva roky vládnou na nejvyšší krajské úrovni.

Na výsluní je ovšem nevyneslo prozření voličů, ale spíš krize, v níž se potácely porevoluční politické strany, a špatné osobní vztahy jejich lídrů.

„Komunisté v krajských volbách nijak významně neposílili, byla to povolební aritmetika,“ uvedl politolog Karel Kouba, který přednáší na Univerzitě Hradec Králové.

Do vedení Zlínského kraje komunisty přizvala vítězná ČSSD a třetí do party, Strana práv občanů, to v tichosti akceptovala (více zde). Ostatně z devíti členů krajské rady jich hned osm bylo či dosud je členy komunistické strany.

„Ideologicky je krajská vláda obrovský průšvih. Komunisté se nevyrovnali s minulostí a stojí na stejné, marxisticko–leninské ideologii jako jejich předchůdci,“ upozornil poslanec a krajský zastupitel Petr Gazdík (STAN).

Kraj. A pak jen menší obce

KSČM v kraji navíc roste členská základna a na kandidátkách do letošních komunálních voleb se objevili i nezávislí, kteří sdílejí názory komunistické strany.

„Neznám přesná čísla, ale pokles, který jsme měli několik let, se zpomaluje. Lidí přibývá,“ popsal Mařák.

Přestože na podzim 2012 na kraji padla do té doby ctěná nepsaná dohoda, že s komunisty se koalice nedělají, v regionu zůstalo u ojedinělého kroku.

Po letošních komunálních volbách totiž žádná koalice po vzoru krajské nevznikla. I když někteří starostové otevřeně přiznávají, že s konkrétními komunisty nemají problém spolupracovat, dělat totéž s celou stranou odmítají.

Před čtyřmi lety se tabu pokusil prolomit starosta Hulína Roman Hoza z ODS. Koalice s KSČM ale nakonec nevznikla kvůli zásahu republikového vedení strany.

Komunistům tak zůstávají pouze menší obce. Třeba v Rajnochovicích letos získala strana 83,4 procenta a devět mandátů, které obhajovala, rozšířila na 13. Na sociální demokraty zbyly dvě zastupitelská křesla.

Mišák: Komunisté jsou lidé z praxe a seriózní partner

Hejtman Stanislav Mišák ani zpětně nepovažuje složení koalice s komunisty za chybu.

„Co se týká obou radních za KSČM, je vidět, že jsou to lidé z praxe, jsou znalí, rozumí věci a dokážou věcně přistupovat k problémům. Jde o seriózního a spolehlivého koaličního partnera,“ řekl pro MF DNES Mišák.

Opozice naopak mluví o omezené možnosti diskutovat nebo o stále se prohlubujícím zadlužení kraje.

„Spolupráce prakticky neexistuje. Zcela nedemokraticky omezují diskusi na minimum, a pokud jde o nepříjemná témata, jako třeba hospodaření nemocnice, ruší ji úplně,“ popsal Gazdík.

„Ideologie samozřejmě do některých jednání vstupuje. Ale jestli kraj víc brzdí komunisté, nebo jiná strana v radě, to nevím, nevidím do ní,“ dodal další z opozičních zastupitelů Jiří Čunek z KDU-ČSL.

Podle politologa Kouby ovšem nejsou komunisté v krajské vládě největší problém, který současná politika má.

„Demokracii v našem státě mnohem více ohrožuje prorůstání byznysu do politiky,“ prohlásil.

,