Takhle slavili zisk 16 procent v krajských volbách komunisté Josef Čejka, Ivan Mařák a Jaroslav Kučera (zleva). Jejich lídr Mařák má navíc reálnou šanci stát se náměstkem hejtmana. | foto: Luděk Ovesný

Oblíbený, dělá hodně pro obec, říkají lidé o komunistických starostech

  • 5
Komunistická strana bude mít v zastupitelstvu Zlínského kraje devět křesel. Ráda by měla i své radní a náměstka. Poprvé od revoluce by tak mohla zásadně rozhodovat o budoucnosti kraje. Co o dosud velmi nevýrazném politickém sdružení říkají lidé v obcích, kde mají komunistického starostu?

Komunisté teď mohou se sociálními demokraty a Zemanovci vytvořit vládnoucí koalici. Poprvé od sametové revoluce by tak dosáhli na rozhodovací pozice. "Nebojíme se toho," prohlásil lídr strany Ivan Mařák.

Lídr komunistů Ivan Mařák má reálnou šanci stát se náměstkem hejtmana ve Zlínském kraji.

Pokud povolební vyjednávání skončí vytvořením levicové koalice, měli by nárok i na křesla radních nebo náměstka hejtmana. A v kraji by tak měli mnohem větší vliv než dosud.

"Máme své odborníky. Je pravděpodobné, že v radě by zasedli lidé, kteří už s fungováním kraje mají zkušenosti," naznačil lídr komunistů.

V zastupitelstvu Zlínského kraje už před čtyřmi roky zasedl právě Mařák, Josef Čejka a Jaroslav Kučera, tedy první tři kandidáti v letošních volbách. Dalších šest komunistických křesel nově obsadí lidé známí většinou jen v místě svého bydliště nebo nejbližším regionu.

Volby.iDNES.cz

Prosazovat chtějí program, který mají hodně společný se sociálními demokraty. Tedy záležitosti, které se týkají zdravotnictví, školství a sociální sféry. Co konkrétně chtějí udělat, o tom ale mlčí.

V obcích o stranické příslušnosti moc nediskutují

Komunističtí kandidáti uspěli hlavně na Kroměřížsku. Vyhráli v Hulíně, Chropyni, Kroměříži i v Rajnochovicích.

Tedy v regionu, kde se spolupráci s komunisty nebránili už před dvěma lety při sestavování koalice do obecních zastupitelstev.

To byl příklad Hulína, kde s KSČM chtěla vládnout dokonce ODS - tehdejší vítěz voleb. Nejvíce hlasů ze všech stran dostali komunisté i v Hluku, Jankovcích, Biskupicích nebo Prlově. Vyhráli i v Nedakonicích, tedy Mařákově rodné obci. "Lidé ho tu mají rádi, je to slušný člověk," vysvětlil starosta Jiří Smělík.

V některých obcích v kraji dokonce komunisté před dvěma lety přesvědčili natolik, že obsadili starostovská křesla. Tam ale o stranické příslušnosti příliš nediskutují. Osvětimany například vede Otakar Berka z KSČM.

"Ani nevím, že je to komunista. Je to hlavně výborný chlap, rodák, který se o obec stará," řekl místní zastupitel a šéf republikových Zemanovců Vratislav Mynář.

Za dva roky stihl podle něj například opravit a zateplit budovu, ve které sídlí pošta, obecní úřad, kulturní dům i zdravotní středisko, a pustil se i do opravy hlavního chodníku v obci.

Komunistický starosta František Šimek vládne i Jankovicím. "Osobně s ním moc spokojený nejsem, ale mezi lidmi je oblíbený a pro obec toho dělá dost," zhodnotil zastupitel Miroslav Šilc.

V Babicích mají starostu Miloslava Maňáska z KSČM už čtvrté volební období. "Tady záleží víc na lidech než na stranách," konstatoval. V obci za jeho vedení zrekonstruovali sportovní areál, funguje pečovatelská služba i desítka spolků včetně dobrovolných hasičů.

Mařáka znají fotbalisté i myslivci. Hlavně v Nedakonicích

Lídra krajské komunistické kandidátky Ivana Mařáka dobře znají hlavně v Nedakonicích. Před padesáti lety se tam narodil a prožil celé mládí. "Po škole se sice odstěhoval, ale lidé ho tady pořád znají, často sem jezdí za rodinou," upřesnil starosta malé obce u Uherského Hradiště Jiří Smělík.

I proto zřejmě místní voliči dali nejvíce svých hlasů právě komunistické straně. "Lidé vědí, že je to slušný člověk, žádný prospěchář," vysvětlil.

Mařáka znají i fotbalisté. A to jak místní, tak například v Uherském Hradišti, kde bydlí. Má blízko ke zdejšímu klubu TJ Mařatice. Byl i rozhodčím krajského fotbalového přeboru a dělá hospodáře v mysliveckém sdružení v Kostelanech nad Moravou.

Po gymnáziu vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. Od roku 1986 pracoval ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti jako samostatný výzkumný pracovník v oddělení šlechtění dřevin. Od roku 1994 pracuje jako ekolog Povodí Moravy v Uherském Hradišti a příležitostně přednáší na školách.

Do Komunistické strany Čech a Moravy vstoupil v roce 1990, když mu bylo 27 let. "Otec byl členem strany a já jsem v té tradici chtěl pokračovat. O žádné jiné straně jsem ani neuvažoval," vysvětlil.

Politickou kariéru začal před šesti lety. V komunálních volbách se dostal do zastupitelstva Uherského Hradiště a vedl finanční výbor. O dva roky později zamířil i mezi zastupitele Zlínského kraje. Kandidoval dokonce i v parlamentních volbách. "Bylo to ale nevolitelné místo. Jsem i rád, že jsem se tam hned nedostal. Je lepší, když si politikou projdu odspodu," prohlásil.