Děti v první třídě na Základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí

Děti v první třídě na Základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kocáb pochválil školu v Meziříčí, podle ředitele problémy přetrvávají

  • 4
Před rokem se Michael Kocáb, zmocněnec pro lidská práva, postavil proti snaze rozdělit prvňáčky na základní škole ve Valašském Meziříčí do dvou tříd dle barvy pleti. Teď do školy přijel znovu a hýřil spokojeností. Podle ředitele ale potíže nezmizely.

Michael Kocáb do Meziříčí přijel ku příležitosti slavnostního otevření opravené budovy Základní školy Masarykova. Problémy, které škole před rokem vytýkal, podle něj zmizely.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb."Výsledek po roce je výborný. Jsou tu společné třídy romských a neromských dětí. Rodiče už se mezi sebou domlouvají a vypadá to, že všechno jde velmi dobře. Pro nás je to příklad integrované školy," prohlásil Kocáb.

Kvůli kauze s oddělenými třídami ubývá žáků

Jeho slova ale ostře kontrastovala s pohledem ředitele Otto Medka. Ten neskrýval problémy, které škole celá kauza přinesla. Potýká se totiž s úbytkem žáků. "Loni se do první třídy přihlásilo dvacet dětí, z toho bylo dvanáct romských, zbytek z majoritní většiny," líčil Medek.

Děti v první třídě na Základní škole Masarykova ve Valašském MeziříčíDěti v první třídě na Základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí

"Dopadlo to tak, že ve třídě zůstalo patnáct dětí, z toho dvanáct romských. Rodiče své děti odhlásili. Mně řekli rodiče jasně: moje dítě do školy s Romy chodit nebude," vzpomíná Medek.

Bohužel to nebylo všechno, úbytek žáků tím teprve začal. Během září 2009 odešlo ze školy dalších čtyřicet dětí z druhých, třetích a vyšších tříd.

"Sehnal jsem psychologa, asistenty, začali jsme rodičům vysvětlovat, že se nemůžeme srovnávat s Litvínovem nebo Chánovem. Tady je romská komunita kultivovaná, to nejsou žádní bezdomovci. Chodí k nám normální děti, akorát, že mají tmavší pleť," vysvětloval Medek.

Teď už podle něj bude lépe. Do školy nastoupili asistenti. Od středy přijdou další dva a jeden pedagog, kteří budou působit ve čtvrtých a pátých třídách.

Bez asistentů by to nešlo, připouští ředitel

Letos půjde do první třídy Základní školy Masarykova dalších dvanáct romských dětí, takže na prvním stupni vznikne komunita šedesáti dětí. V každé třídě pak bude jeden asistent.

"Když jsou děti malé, tak se ještě dají zvládat. Ale mám strach co bude, až se dostanou do šesté třídy a začnou prožívat pubertu. Proto se snažím, aby byl v každé třídě asistent, protože bez nich se to nedá zvládat. Uvidíme," krčí rameny Medek.

Děti v první třídě na Základní škole Masarykova ve Valašském Meziříčí

Škole finančně pomáhá situaci zvládat radnice. Na rekonstrukci přispělo i hejtmanství. Je ale dost dobře možné, že právě díky kauze "romské třídy" se škola proslaví i jinak. Funguje tady totiž romský pěvecký kroužek a výkony dětí jsou výborné.

"Působíme asi rok a vystupujeme na koncertech. Učím děti práci s mikrofonem, jak zpívat, učím je překonávat strach z vystupování," říká vedoucí Ivan Kandrač.

Mladé zpěváky hodlá podpořit i Kocáb na Gipsy Spirit. "To je velké vyhlášení cen pro neziskové organizace, které se zabývají integrací. Bude se konat 10. prosince v Praze. Navrhnu tuto školu na jednu z cen. Rozhodně bych chtěl, aby tam někteří z kroužku na Masarykově škole zazpívali písničku," přislíbil Kocáb.