Klíště

Klíště | foto: iDNES.cz

Klíšťata ve Zlínském kraji už nakazila 249 lidí. Druhá vlna přichází

  • 2
Luhačovicko, Otrokovicko nebo menší obce v blízkosti Zlína, Hradiště a Slavičína. To jsou místa, kde podle odborníků nejvíce hrozí nákaza klíštětem. Letos už se ve Zlínském kraji onemocnělo 231 lidí Lymskou borreliozou a 18 klíšťovou encefalitidou.

S trochou nadsázky: pokud chcete mít jistotu, že se nenakazíte klíštětem, přestěhujte se na Kroměřížsko. Právě tady totiž letos nezaznamenali ani jediného pacienta s Lymskou borreliozou ani klíšťovou encefalitidou.

Naopak nejvíc nemocných v kraji je na Zlínsku. A co víc, každým rokem počet nemocných roste.

Největší šanci přinést si z výletu do přírody klíště, mají lidé prakticky na celém Luhačovicku, Otrokovicku, na Želechovických a Lipských pasekách nebo na Slavičínsku a v okolí Vlachovic. Velká pravděpodobnost je také v okolí Košíků na Uherskohradišťsku.

"Na Vsetínsku bylo letos případů jen několik a na Kroměřížsku žádný," popsala vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice ve Zlíně Hana Tkadlecová.

Jak aktivní budou klíšťata? To závisí na počasí

Klíšťata obvykle přicházejí ve dvou vlnách, a právě nyní, na začátku podzimu přichází druhá z nich. Na to, jak aktivní klíšťata v druhé vlně budou, má vliv počasí v létě.

"Letos můžeme právě v tomto období předpokládat vysokou aktivitu klíšťat, a tedy i nárůst počtu nemocných. Ten obvykle klesá uprostřed léta, kdy je sucho a vysoké teploty," řekla Tkadlecová.

Zatímco loni bylo ve Zlínském kraji touto dobou 125 případů Lymské borreliozy a 15 případů klíšťové encefalitidy, letos už jdou počty nemocných s borreliozou přes dvě stovky.

S klíšťovou encefalitidou se léčilo nebo léčí 18 lidí. Naprostou většinu z nich ošetřili lékaři ve zlínské nemocnici Tomáše Bati. "Je to značný nárůst proti loňskému roku, kdy v celém Zlínském kraji bylo zmíněné onemocnění potvrzeno u 17 lidí za celý rok," sdělil primář infekčního oddělení krajské nemocnice Ivan Macek.

O tom, že před klíšťovou encefalitidou chrání očkování, většina lidí ví. Podle vedoucí zlínského očkovacího centra Avenier Marty Orolinové ale stále platí, že dospělí nechají naočkovat děti a na sebe už tolik nedbají. "Proočkovanost u dětí je fantastická, ale u dospělých je menší než ve zbytku Evropy," řekla Orolinová.

Starší lidé by očkování neměli podceňovat

Především starší lidé by očkování podceňovat rozhodně neměli. Obvykle už mají organismus oslabený nějakou nemocí a kromě toho jsou mnohem častěji v přírodě než lidé v produktivním věku. "Imunita už není tak silná a s klíšťaty se dnes setkají prakticky kdekoliv, v parku nebo na zahrádce," vysvětlila Orolinová.

Jedna očkovací dávka vyjde na 670 korun a během prvního roku je člověk potřebuje tři. První přeočkování se dělá po 3 letech. "Lidem, které jsme očkovali v našem centru pak přeočkování hlídáme. Upozorníme je e-mailem," dodala Orolinová.

Infikovaná klíšťata v průběhu let mění zvyklosti a stěhují se do vyšších nadmořských výšek. Oblasti zamoření se tak postupně rozšiřují a klíšťata mohou lidé potkat také v místech, kde dosud nebývala. Nakažené přitom může být každé třetí z nich. "Obecně se promořenost v zemi pohybuje mezi 10 až 30 procenty," uvedla Tkadlecová.