Zlínská Klinika reprodukční medicíny přišla s převratnou novinkou, která pomůže ženám s rakovinou otěhotnět. Ilustrační foto

Zlínská Klinika reprodukční medicíny přišla s převratnou novinkou, která pomůže ženám s rakovinou otěhotnět. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Klinika pomůže otěhotnět ženám s rakovinou, zdravá vajíčka jim zamrazí

  • 0
Ženy, které prodělaly léčbu rakoviny, měly dosud velký problém mít vlastní dítě. Klinika reprodukční medicíny ve Zlíně přišla s převratnou novinkou, která ženám po chemoterapii otěhotnět umožní. Nová metoda pacientky přijde na desetitisíce korun.

Eva ze Zlína si od malička přála mít početnou rodinu. Když jí bylo čtyřiadvacet, našli jí lékaři v prsu nádor. Po dlouhém a těžkém boji mladá žena nad rakovinou zvítězila. "Prodělaná chemoterapie mě ale připravila o možnost otěhotnět," říká.

Další ženy už by takový osud potkat nemusel. Zlínská Klinika reprodukční medicíny totiž letos začala s převratnou novinkou: zamrazí vajíčka nemocné ještě před nastoupením léčby.

Když ji pak žena úspěšně absolvuje a chce mít dítě, oplodní vajíčka partnerovými spermiemi a znovu jí je implantují.

"Do nedávné doby jsme pro tyto případy dokázali mrazit pouze mužské spermie nebo už oplodněná vajíčka, tedy embrya," vysvětlil ředitel kliniky David Rumpík.

Teď je to ale jinak. Nový způsob uchovávání vajíček se rozmohl až v tomto roce. A pozor, úspěšnost je hodně vysoká: otěhotní při něm přitom 30 až 50 procent žen, což se dá srovnat s úspěšností běžného umělého oplodnění.

Nová šance pro ženy s rakovinou

Zlínská Klinika reprodukční medicíny začala mrazit ženská vajíčka. Pomůže tím ženám s rakovinou nebo těm, které žijí samy.

Úspěšnost otěhotnění po zamražení, rozmražení a oplodnění vajíčka je 30 až 50 procent.

Zamražení vajíček vyjde ženu asi na 30 tisíc korun.

Těhotenství ženu vyjde na desítky tisíc

Zlínské embryoložky přivezly novou technologii letos o prázdninách ze španělské Valencie. "Jde o takzvané rychlé mražení, kdy se vajíčka přenesou do tekutého dusíku. Teď už je to zavedené do praxe a máme na naší klinice první těhotnou," podotkl Rumpík.

Zavedení nové metody vyšlo kliniku na zhruba milion korun, pro pacientky se cena pohybuje v desetitisících. "Samotné zamražení až tak nákladné není. Vyjde asi na 10 tisíc korun za jeden zákrok," vyčíslil Rumpík.

Dražší jsou léky, kterými se musí nastimulovat vaječníky. Ty vyjdou na 20 až 25 tisíc. Roční poplatek za uchování vajíček je pak tisíc korun.

Za některé pacientky by ale mohla náklady uhradit zdravotní pojišťovna. "Pokud budou prokázány medicínské, etické a ekonomické přínosy stejně jako u uchovávání mužských spermií, může se tak stát," potvrdil ředitel zlínské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Tomáš Melichar.

Metoda je podle lékařů vhodná i pro ženy bez partnera

Dříve se objevovaly problémy s mladými ženami bez partnera, kdy nebylo jejich vajíčka čím oplodnit. Nádorová onemocnění jako rakovina prsu či leukémie se u nich přitom podle Rumpíka objevují čím dál častěji.

"Taková žena pak stojí před těžkým rozhodnutím. Aby si zachránila život, musí absolvovat operaci, záření a chemoterapii. Ale ví, že jí to všechno téměř na sto procent zlikviduje vaječníky," přiblížil lékař.

Jeho slova potvrdil i primář onkologie zlínské Baťovy nemocnice Milan Kohoutek. "Léčba může funkci vaječníků skutečně vážně poškodit," řekl. Upozornil ale zároveň, že ne všechny ženy s rakovinou budou moci novou metodu otěhotnění využít. "Může totiž nastat ještě řada dalších komplikací," podotkl.

Podle Rumpíka mohou nové metody využít i ženy, které žijí samy, jejich věk se blíží ke čtyřicítce, nemají partnera a ťukají jim biologické hodiny. "Vědí, že pokud něco neprovedou, vaječníky nebudou fungovat dobře. Odnosit dítě přitom může žena i v pětačtyřiceti letech," vysvětlil. Ve světě, kde s mražením vajíček začali, této metody prý využívají zejména tyto ženy.

Jejich zamražení bylo donedávna velmi složité a úspěšnost následného otěhotnění byla minimální. "Vajíčko je biochemická továrna. Má v sobě citlivý aparát, který když se zamrazil a rozmrazil dosud používanou technikou, často se poškodil," vysvětlil Rumpík.

Postup sám je přitom relativně jednoduchý a nenáročný. "Nová metoda je spíše o jiné technologii," vysvětlil Rumpík.