Klinika sídlí v hotelu Ambra v Luhačovicích.

Klinika sídlí v hotelu Ambra v Luhačovicích. | foto: BCL clinic

V Luhačovicích léčí následky boreliózy, jako jediní v Evropě i u dětí

  • 0
V lázeňském městě Luhačovice na Zlínsku začala fungovat klinika, která se zaměřuje na léčbu následků boreliózy. Zhruba tři čtvrtiny pacientů díky tomu mohou získat tak kvalitní život jako před onemocněním. Klinika v Luhačovicích jako jediná v Evropě léčí i dětské pacienty.

Bylo mu třicet, měl rodinu a práci, která ho bavila. „Zničehonic jsem začal být hrozně unavený, pořád se mi objevovaly teploty a bolely klouby,“ popsal muž ze Zlína.

Jméno prozradit nechce, nedávno nastoupil do nového zaměstnání. S vysokoškolským diplomem ze strojní fakulty pracuje jako školník v malé obci.

„Lékaři mi dlouho nevěřili. Nemohl jsem jim vysvětlit, co mi je, a oni nemohli najít nic, co by léčili,“ dodal muž.

To všechno bylo před 16 lety, a jak se nakonec ukázalo, za jeho potíže mohla borelióza.

Ve čtvrtek v Luhačovicích otevřeli novou kliniku, která se na léčbu chronických infekcí, které vyvolala borelióza, specializuje. Jako jediná v Evropě navíc dokáže léčit i dětské pacienty.

Během tříměsíčního zkušebního provozu, který spustila letos v září, jí prošla zhruba stovka lidí. Většině bylo kolem třiceti let.

„Pacientů, kteří trpí těmito potížemi, je hodně. Velmi často totiž nemoc zůstane nerozpoznaná,“ řekla Dagmar Malotová, lékařka BCL clinic v Luhačovicích.

Úspěšnost léčby je asi 75 procent

Za novým zařízením stojí BCA clinic v německém Augsburgu, která funguje už devátým rokem.

Do jejích laboratoří putují všechny vzorky pacientů z Luhačovic. Klinika má totiž vlastní sady testů, které za dobu existence vyvinula.

„U běžných testů, které se u nás používají, se totiž stává, že jsou falešně negativní, nebo naopak pozitivní. I proto je diagnóza boreliózy velmi problematická,“ upozornila Malotová.

Úspěšnost léčby uvádějí odborníci z kliniky kolem 75 procent.

„Zhruba tolika pacientům se téměř úplně vrátí kvalita života, jakou měli před onemocněním,“ vysvětlil lékař Roman Špaček.

Jako pediatr se bude přednostně věnovat dětem, které na kliniku přijmou.

Léčba je ambulantní, naplánovaná na každý den po dobu tří týdnů. Trvá od osmi ráno do čtyř odpoledne. Během té doby pacienti absolvují například elektroléčbu, rehabilitační cvičení nebo kyslíkovou terapii. Nutné jsou samozřejmě i léky a změna jídelníčku.

To všechno má nastartovat obranyschopnost organismu, aby dokázal infekcím odolávat.

Léčbu nehradí zdravotní pojišťovny a třítýdenní cyklus vyjde zhruba na 130 tisíc korun. Pro srovnání, v Německu je to víc než dvojnásobek.

„S pojišťovnami jednat budeme. V Německu už kliniku uznává zhruba polovina z nich,“ řekl Špaček. To je ale otázka několika příštích let, zatím jsou všechny náklady na pacientovi.