Tomio Okamura o post senátora za Zlínsko přišel zvolením poslancem, za svého nástupce doporučuje Pavla Talaše.

Tomio Okamura o post senátora za Zlínsko přišel zvolením poslancem, za svého nástupce doporučuje Pavla Talaše. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Na Zlínsku je deset zájemců o Senát, kampaní chtějí navázat na Okamuru

  • 12
Deset kandidátů, jedno volné místo. Nového senátora za Zlínsko si lidé zvolí druhý lednový víkend. Politici se budou inspirovat loňskou kampaní Tomia Okamury, objedou spoustu akcí v regionu.

Pokud se v okolí Otrokovic či Uherského Brodu vydáte na předvánoční jarmark nebo jinou akci, kde bude hodně lidí, můžete si být téměř jistí, že na ní potkáte politiky. Kandidáti do Senátu se shodují, že jsou pro ně ideální a často jednou z mála možností, jak být vidět.

Kdo chce do Senátu na Zlínsku

Milena Kovaříková (ČSSD)
Hejtman Mišák už kandidovat nechtěl, místo něj ČSSD vybrala krajskou zastupitelku.

Libor Lukáš (ODS)
Bývalý hejtman, současný krajský zastupitel a předseda ODS v regionu chce do Prahy.

Zuzana Lapčíková (STAN/TOP 09)
Kandidaturu cimbalistky podporuje také Zlínské hnutí nezávislých.

Patrik Kunčar (KDU-ČSL)
Lidovci vyšlou ve svém tradičně silném regionu do voleb starostu Uherského Brodu.

Pavel Talaš (Úsvit přímé demokracie)
Lékaře Pavla Talaše z Napajedel podporuje i hnutí ANO.

Jana Juřenčáková (Nezávislí)
O znovuzvolení se pokusí šéfka Sdružení místních samospráv ČR.

Dále kandidují:
Luděk Maděra (Piráti), Radomír Rafaja (KSČM), Jiří Remeš (SOS), Anna Grabowska (ČSNS)

První kolo senátních voleb se v obvodu číslo 80 koná 10. a 11. ledna, případné druhé kolo o týden později. Voliči budou hledat náhradu za Tomia Okamuru, který se letos na podzim stal poslancem.

"Kampaň bude úplně jiná, než známe. Zasahují do ní vánoční svátky a otravovat během nich lidi s politikou by bylo kontraproduktivní," řekl kandidát ODS Libor Lukáš.

Plakáty a letáky plánují všichni

Seznam těch, z nichž mají voliči vybírat nového senátora, už je definitivní. Lhůta pro přihlášení konkrétních jmen vypršela v pondělí odpoledne.

A přestože všichni opakují, že času není nazbyt, úplně jasno o tom, jaká bude jejich kampaň, zatím nemají. Jisté jsou tak jen dvě věci: bude kontaktní a vyjde řádově na statisíce korun.

Jednotliví kandidáti sice připouštějí volnou inspiraci loňským volebním úspěchem Okamury, který během kampaně objel každou obec a většinu společenských akcí v okrsku, zároveň se od ní však distancují.

"Mám informace, že mí protivníci to chtějí dělat stejně, ale já si nemyslím, že efekt Okamury se dá zopakovat," uvažuje lidovec Patrik Kunčar. Přesto se na podobné akce chystá také, prý aby byl na očích a v kontaktu s voliči.

Lukáš zase navštíví hlavně akce hasičů, myslivců nebo třeba fotbalistů. "Vždy na konci roku hodnotí sezonu," naznačil.

Zřejmě jediný, kdo se pokusí loňský úspěch zopakovat beze změn, je Okamura sám. Jeho hnutí Úsvit přímé demokracie chce v Senátu napajedelského lékaře a někdejšího starostu Pavla Talaše, který je také otcem Okamurovy přítelkyně.

"Společně objedeme spoustu společenských a kulturních akcí v regionu," popsal Okamura. Podporu mu přislíbilo i hnutí ANO, které na Zlínsku svého kandidáta nepostaví.

O billboardy není zájem

S originálním nápadem přišli zatím pouze Starostové a nezávislí, kteří představili společného kandidáta se Zlínským hnutím nezávislých, hudebnici Zuzanu Lapčíkovou. Ani ta ještě nezná detaily kampaně, ústřední motiv má ale jasný.

"Uděláme sérii dobročinných koncertů," prozradila Lapčíková. Pro to, že nabídku přijme, se rozhodla teprve v závěru minulého týdne. "Rozpočet ještě nemáme, je to skutečně velmi čerstvá informace," omlouvala se poté, co pár hodin před uzávěrkou přihlášek kandidaturu oznámila.

Jen málo kandidátů, pokud se vůbec najdou, uvidí voliči na billboardech. Zato se budou scházet v poštovních schránkách. Plakáty a letáky plánují všichni.

"Nechávám to na lidech, kteří rozumí reklamě, ale osobně bych ani o billboardy nestál," potvrdil Lukáš. "Půjde hlavně o to, co člověk činil v minulosti, kde pomohl hasičům nebo třeba opravit chodníky," uvedl bývalý hejtman a šéf ODS ve Zlínském kraji.

Podobně přemýšlí exsenátorka Jana Juřenčáková. "Asi tisícovce lidí jsem dala možnost navštívit Senát a prezentovat se tam. Jestli to v nich zanechalo pozitivní stopu, tak snad přijdou i s příbuznými a podpoří mě," věří Juřenčáková.

Mezi kandidáty je výjimkou - ví totiž přesně, kolik dá za kampaň. Dosud byla členkou STAN, teď už za ní nestojí žádná politická strana ani hnutí, a tak si bude náklady platit ze svého. Vejít se musí do 300 tisíc korun.