Dalších patnáct tisíc lidí v osmnácti valašských obcích se může v příštích dvou letech těšit na připojení ke kanalizaci. (ilustrační snímek)

Projekt Čistá Bečva chválí i Unie, na kanalizaci se těší další obce

  • 0
Druhá část stavebního megaprojektu Čistá řeka Bečva připojí patnáct tisíc lidí v osmnácti obcích na 178 kilometrů potrubí. Poprvé se má kopnout do země na podzim, nejspíše v září. Hotovo bude do dvou let. Pak budou mít vyřešenou kanalizaci v naprosté většině obcí a měst okresu Vsetín.

Celý projekt Čistá řeka Bečva zlepšuje kvalitu vody a zvýšuje účinnost čistíren odpadních vod v 59 obcích okresu Vsetín. V místech, kterých se týká jeho druhá fáze, se shodují, že už se nemohou dočkat.

Mapa s přehledem obcí, kterých se týká projekt Čistá řeka Bečva.

"Hodně na to čekáme hlavně v místní části Podlesí. Tam jsme se totiž nepouštěli do oprav komunikací, abychom to nedělali dvakrát," potvrdil starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.

Projekt byl přitom ještě loni v ohrožení. Právě Částečka ho používal jako argument, kterým chtěl zabránit tomu, aby se od města odtrhly dvě místní části. Zastánci samostatnosti to však odmítali jako zbytečné strašení.

"Šlo o to, že projekt byl spočítaný na určitý počet obyvatel, a kdyby jich čtyři tisíce ubylo, nemuseli bychom dotaci dostat," objasnil Částečka.

Celá stavby přitom vyjde zhruba na miliardu korun, dotace dělá přes 70 procent.

Práce mají být velmi výhodné

Jenomže i v Poličné a Krhové kanalizaci chtějí, a tak se problém vyřešil velmi snadno. Když se obě místní části osamostatnily, vstoupily brzy nato jako nově vzniklé obce do Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko.

Právě mikroregion totiž o dotace žádá. Má teď sice o dvě obce víc, ale rozhodující je počet obyvatel. A ten zůstává stejný.

Projekt Čistá řeka Bečva

Má za úkol zvýšit kvalitu povrchových a podzemních vod, které na Vsetínsku zásobují obyvatele pitnou vodou. Realizace se koná v letech 2002 až 2020. Náklady na kanalizaci obcí regionu představují 3,4 miliardy korun. Zpracovatel projektu Čistá Bečva Mikroregion Vsetínsko se rozhodl využít jako jeden ze zdrojů možného dofinancování "předkohézního" fondu ISPA.

Ve Valašském Meziříčí se odkanalizování týká přibližně čtyř stovek lidí v Podlesí a ulicích Vodní a Štěpánov, v Poličné asi 20 procent obce. V Krhové schází napojit na kanalizaci zhruba 15 procent domů.

"V rámci Čisté Bečvy se tady ale udělá jen velmi malá část, počítáme s jednadvaceti přípojkami. Jsem z toho trochu zklamaná, myslela jsem si, že se podaří víc," řekla starostka Krhové Sylva Kristková. Půl milionu korun, který bude potřebovat na dofinancování stavby, v rozpočtu má.

Kolik přesně budou jednotlivé obce doplácet, to se právě teď dopočítává. Někde už částku znají, jinde na ni čekají.

"S cenou jsme se dostali velmi nízko, technicky je to vymyšlené tak, aby to - pokud možno - teklo gravitačně," uvedl předseda Mikroregionu Valašsko Jaromír Kudlík.

V přepočtu na hlavu cena vychází na 74 tisíc korun. Běžně se přitom pohybuje kolem sta tisíc.

Dluh vůči lidem

Kolik budou platit jednotlivé obce, záleží na tom, jak velká část stavby se u nich bude dělat. Některým totiž kanalizace schází úplně. Třeba v Huslenkách, kde žije 2 200 obyvatel, jsou u rodinných domů septiky, které se musí pravidelně vyvážet.

"Už aby to bylo. V rámci Čisté řeky Bečvy uděláme hlavní řád a kanalizaci pro polovinu obce," uvedl starosta obce Oldřich Surala.

Zároveň však začnou budovat kanalizaci i ve druhé polovině Huslenek. To už ovšem ve vlastní režii.

"Je to dluh, který obec vůči lidem má. Když se stavěla první část Čisté Bečvy, tak to tehdejší zastupitelé odmítli. Musíme to dohnat," dodal Surala.

Obří plán na odkanalizování obcí v okolí Vsetínské a Rožnovské Bečvy se začal rodit už na konci 90. let minulého století. V roce 2005 pak začala stavba první části. Ta zahrnovala patnáct obcí a 103 tisíc obyvatel.

I tato část stála přes miliardu korun a autoři projektu z Mikroregionu Valašsko za něj sklidili pochvalu Evropské komise. Ta pak projekt uváděla jako vzorový počin pro všechny nové členy Evropské unie.