Při rekonstrukci parku šlo k zemi 69 vzrostlých stromů a 41 drobnějších dřevin.

Při rekonstrukci parku šlo k zemi 69 vzrostlých stromů a 41 drobnějších dřevin. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Z parku ve Zlíně je staveniště, lidé kritizují mohutné kácení

  • 12
Razantní kácení v parku Komenského vyvolalo mezi obyvateli Zlína velké emoce. Lidé se zlobí, že zmizela oáza klidu v centru města. Autoři rekonstrukce parku je uklidňují, že nově vysázených stromů bude více než pokácených.

Starší muž jde po Školní ulici v centru Zlína. Uprostřed cesty se zastaví a dívá se přes plot do parku Komenského. Nabídne se mu neutěšený pohled na řadu pařezů, které dávají tušit, že ještě před několika dny na jejich místě stály mohutné stromy.

"Taková škoda! V létě byl pod stromy stín, dalo se sedět na lavičkách. Až začne být teplo, to se tam nikdo na sluníčku pražit nebude. Bude tam vedro a hluk ze silnic," lamentuje muž.

Vyjádřil tak obavy řady obyvatel Zlína, kteří nesouhlasí s kácením v parku Komenského při jeho současné rekonstrukci (o ní čtěte více zde).

Při kácení šlo k zemi 69 stromů s obvodem kmene nad 80 centimetrů a počítá se i s pokácením 41 dřevin s menším obvodem.

"Opírali jsme se o dendrologické rozbory. Z 80 procent by stromy stejně musely jít dolů, protože byly ve špatném stavu. Park byl velmi zanedbaný. Desítky let se o něj nikdo nestaral. Kdyby se stromy kácely postupně v průběhu let, nevyvolalo by to takový poprask," domnívá se architekt a jeden z autorů projektu obnovy parku Pavel Mudřík.

Na webu lidé kácení kritizují

Obyvatelé Zlína doslova zahltili diskusi na webových stránkách města. Příspěvků jsou desítky. Lidé radnici, která stojí za rekonstrukcí parku, nešetří a padají silná slova. Diskutující mluví o "devastaci, hnusu, ohrožení životního prostředí, zhoršení kvality života, brutálním zničení parku".

"Stačí, když lidé počkají na výsledek rekonstrukce. Chce to trpělivost. Teď se park proměnil ve staveniště. Lidé vidí nejhorší stav, kdy stromy zmizely a nové budeme teprve sázet," uvedl náměstek primátora a radní Bedřich Landsfeld, který má zeleň ve své kompetenci.

K nejpádnějším argumentům diskutujících patří obava, že v parku už nebude stín, který mohly poskytnout jen vzrostlé stromy.

"Park tady zřejmě za 40 až 60 let opět bude, ale co do té doby? Louka s trávníkem a kolem plno malých stromků, nikde žádný stín," píše jeden z diskutujících na webu.

Architekt: Zeleň nemá vliv na odhlučnění

Radnice oponuje, že počítá i s tím, že několik zdravých velkých stromů přesadí a ve výsledku najdou lidé v parku více nových stromů než vykácených.

"Pět vzrostlých stromů zahradníci přesadí na nová místa, 73 odborníci ošetří. Téměř padesát nových stromů, které budou vysazeny, má průměr kmene nad 30 cm, půjde tedy o už velké stromy," vysvětlil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Se sázením se začne v dubnu. Do parku přibudou javory, duby, lípy, topoly, jilmy, habry, jasany, ale i magnolie, třešně nebo hrušně. Celkem by se mělo zazelenat zhruba 300 nových stromů.

"Jdeme na to s odvahou a s přesvědčením, že se park bude po dokončení lidem líbit. Bude soudobý a moderní a trochu jiný než byl," naznačil jeden z autorů projektu architekt Václav Babka.

Podle architektů by se lidé zvýšené hlučnosti bát neměli, i když park svírají dvě nejrušnější silnice ve městě. "Zeleň nemá žádný vliv na odhlučnění. Pokud někdo naměří vyšší hlučnost, rád se na tyto výsledky podívám," řekl Mudřík.

Až se na začátku července park otevře, bude v něm podle architekta světlo, bezpečno a pořádek. Lidé tam najdou 59 solitérních stromů, 237 dřevin vysazených do tvarovaných stěn, téměř čtyři tisíce keřů a přes jedenáct tisíc trvalek.