Zeleň v lázeňských Luhačovicích čeká razantní zásah.

Zeleň v lázeňských Luhačovicích čeká razantní zásah. | foto: archiv

Zanedbaný park v Luhačovicích čeká masivní kácení i výsadba

  • 3
Alej, která se dvěma řadami táhne celým areálem lázní v Luhačovicích, podél říčky Šťávnice, půjde k zemi. Spolu s ní i další stromy a keře v celém lázeňském parku. Začala totiž největší obměna v jeho historii. Ekologické sdružení Arnika hodnotí zásah vzhledem ke stavu stromů za citlivý.

"Jsou to hlavně přestárlé stromy, nakažené houbovou infekcí, které hrozí zřícením. Ohrožují bezpečí návštěvníků," řekl generální ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha.

Celkový počet stromů, které se budou kácet, se vyšplhal na 283. Další desítky odborníci prořežou, odlehčí jim koruny a ošetří. Zmizí také přes dva tisíce metrů čtverečních keřů.

"Protože je lázeňský park klasickým příkladem neúdržby z doby socialismu, bude i sebecitlivěji naprojektovaná obnova vypadat dost razantně. Věříme ale, že v tomto případě nebude po dokončení prací životní prostředí poškozeno," reagoval Vratislav Vozník, mluvčí občanského sdružení Arnika zaměřujícího se na ochranu životního prostředí.

Reakce ekologů na kácení

"Trvá často desítky let, než nové stromy dorostou do požadované velikosti, proto musejí být důvody ke kácení opravdu vážné. Z dokumentace se zdá, že pokud to bylo možné, přikročí se při obnově parku k odbornému ošetření vzrostlých stromů a dřeviny k pokácení vybírali autoři citlivě.

Alej okolo Šťávnice by z našeho pohledu k zemi jít neměla, na druhou stranu je v plánu bohatá výsadba stromořadí na větší ploše parku, což považujeme za dobré rozhodnutí.

Protože je lázeňský park klasickým příkladem neúdržby z doby socialismu, bude i sebecitlivěji naprojektovaná obnova vypadat dost razantně, věříme ale, že v tomto případě nebude po dokončení prací životní prostředí poškozeno.

Názor Arniky je založen i na faktu, že celý projekt měla na stole i inspekce životního prostředí, která kromě několika formálních chyb neměla výhrady."

Vratislav Vozník, mluvčí občanského sdružení Arnika

Luhačovice navíc i přes masivní kácení mají zůstat zelené. Dřevorubcům s pilami totiž budou v patách zahradníci, a než padne poslední strom ze staré aleje, poroste už nová.

"Sázet budeme zhruba dvoumetrové mladé stromky, takže nevznikne úplná pustina s pár větvičkami v zemi," ujistil Bláha.

Silnici oddělí keře a jehličnany

Nových stromů bude téměř dvojnásobek oproti pokáceným a porostou i tam, kde dosud nebyly, třeba u kolonády.

Z ní pak budou návštěvníci pokračovat novou alejí červenolistých buků, která je povede směrem k řece. Změní se třeba i okolí vily Alpská růže, kde vznikne lán vřesu. Na trávníku před Jurkovičovým domem zase budou trvalky tvořit ornamenty typické pro tvorbu slavného architekta.

A z břehu mezi hlavní silnicí a areálem lázní zmizí náletové stromky a nahradí je keře a jehličnany, které vytvoří neprostupnou zeď.

"Silnici odhluční, a navíc se od ní nebude tolik prášit," doplnil výkonný ředitel lázní Jiří Dědek. Práce za téměř 28 milionů korun musí být hotové do příštího jara.

Původně byly plánované na tři roky, většinu času však zabrala administrativa a také řešení protestů, které se kvůli rozsáhlému kácení zvedly. Dvacet milionů lázně získaly z dotací, dalších osm přidají ze své pokladny.

Ještě letos bude jasné i to, zda město získá peníze na opravu ulice Dr. Veselého, která spojuje lázně s městem. Pokud ano, začne na jaře s její rekonstrukcí.

,