Z aleje, která lemuje břehy řeky Moravy, zmizí 54 stromů. Podle odborného posudku jsou některé z nich dokonce v havarijním stavu. Povodí Moravy s kácením začne v nejbližších dnech, zatím na stromy umístilo varovné cedule. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Stoletá alej u řeky Moravy v Hradišti mizí, stromy ohrožují kolemjdoucí

  • 4
Z oceňované aleje kolem řeky Moravy v Uherském Hradišti zmizí přes padesát stromů. Téměř stoleté lípy nejsou zdravé a ohrožují chodce i cyklisty, kteří stezku používají. Jeden strom před několika dny spadl. Kdy a jestli vůbec se stromy dočkají náhrady, není jasné.

Řeku Moravu v Uherském Hradišti lemují od čtvrti Jarošov až po sídliště Štěpnice. Stromů, kolem kterých denně projdou stovky obyvatel a cykloturistů, ale bude zase méně. Znovu tak utrpí stromořadí, které bylo v roce 2011 vyhlášené druhou nejkrásnější alejí v republice (více o soutěži zde).

Povodí Moravy se totiž v nejbližších dnech pustí do kácení prvních z celkem čtyřiapadesáti lip.

„Z odborného posudku vyplývá, že stav některých stromů je velmi špatný až havarijní a z bezpečnostních důvodů se proto budou muset pokácet,“ vysvětlila mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Správce vodního toku si posudek nechal zpracovat před několika dny. A to proto, že na konci července se jeden strom vyvrátil a další zlomil.

Obyvatelé, kteří po cestě na břehu Moravy chodí nebo na kole jezdí do práce, školy nebo do obchodu, tak v posledních dnech narazili na výstražné cedule. Na nich Povodí Moravy na zhruba deseti místech upozorňuje na nebezpečí úrazu.

Unikátní japonské jerlíny

Verdikt odborníků je jednoznačný. I na fotografiích je patrné to, o čem místní mluvili už dřív. Že stromy jsou uvnitř vykotlané, přestože zvenku vypadají zdravě.

Do konce srpna musejí jít k zemi dva nejvíce nebezpečné ořešáky a pět lip u základní školy v Jarošově.

Cedule u řeky Moravy v Uherském Hradišti varují lidi před nebezpečím pádu stromů i větví.

Až skončí vegetační období, přijdou na řadu další. Přitom právě alej kolem Moravy je vedená jako významný krajinný prvek.

„Jsou tam třeba unikátní japonské jerlíny vysazené kolem roku 1927,“ připomněl vedoucí hradišťského odboru životního prostředí Květoslav Fryšták. „Z našeho pohledu je mizení stromů na tomto místě katastrofa,“ doplnil.

Alej se začala sázet téměř před sto lety a tvoří ji hlavně lípy. Dohromady čítala kolem sedmi stovek stromů. Dnes už jich zhruba třetina chybí.

Stromy zde už káceli

Všímají si toho hlavně místní. A jakékoliv odstraňování vzrostlých stromů si hlídají. Při minulém kácení například upozornili na to, že dřevorubci najatí Povodím Moravy poslali k zemi i stromy s kolonií zvláště chráněných netopýrů rezavých, což navíc vůbec nenahlásili záchranné stanici (více zde).

„Chci se na posudek podívat a ověřit si, jestli je skutečně nutné kácet tolik stromů,“ prohlásila Jiřina Stloukalová z hradišťského sdružení Chraňme zeleň.

Není to totiž poprvé. Povodí tady kácelo stromy už před pár lety kvůli protipovodňovým opatřením. Aby koryto zvládlo vyšší příval vody, musely se zvýšit břehy. Což znamenalo zčásti zasypat i stromy a tím pádem je udusit.

Kácení tak podle odborníků bylo nutné, přestože i tehdy část místních protestovala.

„Kácí se výhradně to, co je nezbytně nutné a co nejde řešit jinak, třeba odborným ošetřením dřeviny,“ vysvětlil Fryšták.

Povodí chystá celkovou obnovu aleje

Alej tak stále řídne a po stromech vykácených před lety zatím zůstává mezera.

„Vypadá to, že je odsouzená k zániku,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí.

Podle zákona by totiž na březích řek stromy moc být neměly. A pokud tam už jsou, mají se nechat dožít, a pak už nenahrazovat.

Podle Tomíčkové je ale nutné každé místo posuzovat individuálně. V Hradišti by se tak časem lidé přece jen měli dočkat obnovené aleje.

„Chystáme celkovou obnovu, ale ta je zatím ve fázi zpracování projektu,“ upřesnila mluvčí Povodí. Kdy bude hotový, ale zatím jasné není.