Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radim Holiš , Creative Commons

Lidé jsou stále překvapeni, když místo lékaře přijede záchranář

  • 1
Zlínský kraj nedávno otevřel další výjezdové místo pro své záchranáře. Budou tak blíž k častým nehodám v buchlovských kopcích. I záchranka se ale obává nedostatku lékařů.

Když se před třemi lety šestašedesátileté Boženě ze Zlína udělalo před domem špatně a nemohla popadnout dech, zavolala dcera záchranku. Měla strach, protože maminka byla po operaci srdce. Seniorka se nakonec v pořádku vrátila domů.

„Sanitka přijela za pár minut, vyšetřili ji a odvezli do nemocnice,“ připomněla dcera Markéta. „Když jsem se lékaře na něco ptala, upozornil mě, že je záchranář. Dost mě to překvapilo a znervóznilo. Brala jsem to jako velké riziko,“ dodala.

Tehdy si totiž lidé ve Zlínském kraji na nový systém, kdy přijede sanitka bez lékaře, ještě úplně nezvykli. S občasnou nedůvěrou se ale záchranáři setkávají pořád.

„Jsou to spíše jednotlivci, kteří naznačí, že se jim to moc nelíbí,“ konstatoval mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Odborníci ale uklidňují, že se záchranářem rozhodně neklesá kvalita péče. Jde totiž o člověka s vysokoškolským vzděláním, který si umí poradit v krizové situaci, zvládá resuscitaci, vyzná se v řešení akutních potíží, ovládá zdravotnické přístroje, může podávat léky a pomáhat například při porodu.

„V podstatě jde o ideální doplnění systému,“ zdůraznil lékař krajské zdravotnické záchranné služby Dorian Pfeifer.

„Záchranář má za sebou teoretickou výuku v rámci několikaletého studia oboru i praxi třeba na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nebo urgentním příjmu,“ doplnil.

Osvědčil se systém, kdy vyjíždí dvě posádky z různých míst

Systém je navíc nastavený tak, že i když k pacientovi vyjíždí posádka bez lékaře, je odborník stále k dispozici. Jde například o akutní stav pacientů s chronickým onemocněním, o úrazy, které neohrožují životní funkce pacientů, ale zároveň vyžadují odborné ošetření a transport do nemocnice.

V naléhavých případech vyjíždí lékařská i nelékařská posádka zároveň a záchranář tak vytváří jakýsi předvoj. Zahajuje resuscitaci, podporuje životní funkce nebo zajišťuje žilní přístup, takže lékař se pak může soustředit na vyšetření pacienta a zavedení medikace.

Odborník je totiž stabilně a nepřetržitě k dispozici hned na několika místech a vždy v dosahu několika málo kilometrů.

Proto se osvědčil tak zvaný systém randez-vous, kdy k pacientovi vyjíždí dvě posádky z různých míst. Jednu tvoří záchranář s řidičem ve vybavené sanitce, druhou osobní nebo terénní vůz s lékařem.

Ve Zlínském kraji přibyla sídla záchranek

Výhoda je v tom, že posádky jsou na sobě nezávislé a lékař může kdykoliv odjet k dalšímu případu.

„Například když se v buchlovských kopcích stane dopravní nehoda, vyjede k ní nejdříve sanitka z nejbližšího nově otevřeného stanoviště v Buchlovicích. A v případě potřeby vyrazí i lékař ze základny v Uherském Hradišti,“ vysvětlil krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Na místě je tak odborná pomoc v každém případě mnohem dříve, než uplyne maximální dvacetiminutový interval.

Ve Zlínském kraji navíc v posledních letech přibyla řada měst, které mají záchranářskou základnu. Nedávno to byly zmíněné Buchlovice, předtím Rožnov pod Radhoštěm a také Morkovice-Slížany. Na podzim by mělo být hotové i stanoviště v Suché Lozi.

„Díky tomu se kraj dostává do optimálního stavu pokrytí svého území,“ zhodnotil ředitel záchranky Josef Valenta.

Problém tak může v budoucnu způsobit jen nedostatek lékařů. Záchranka jich má k dispozici 110, z toho 30 je kmenových a zbytek jsou externisté z nemocnic nebo praktických ambulancí.