V Uherském Hradišti už dva roky fungují pro cyklisty i smíšené pruhy.

V Uherském Hradišti už dva roky fungují pro cyklisty i smíšené pruhy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hradiště se dál otevírá cyklistům, jízdní kola mohou už i na náměstí

  • 0
Ani centrum Uherského Hradiště už není pro cyklisty zakázaným územím. Radnice jim po letech dovolila jízdu po náměstí v historickém centru. Ve městě je jízda na kole mimořádně oblíbená.

Projet středem Uherského Hradiště bez sesedání z kola nebylo ještě donedávna možné. A ve městě, kde tento dopravní prostředek používá více než dvacet procent lidí při své cestě do práce, na úřady, za lékařem, do školy nebo za zábavou, to mezi lidmi budilo velkou kritiku.

Teď se radní rozhodli obyvatelům vyjít vstříc a část historického centra cyklistům zpřístupnili.

„Dlouho jsme zvažovali argumenty pro a proti, protože zásadním problémem je bezpečnost,“ naznačil místostarosta Zdeněk Procházka, který má dopravu na starosti.

V centru se dvěma náměstími a velkými pěšími zónami se totiž chodci a cyklisté potkávali denně a často. A stížnosti se hromadily z obou stran.

Cyklisté byli nespokojení, že jízda není plynulá a stále musejí pod hrozbou pokuty sesedat z kola, chodci zase upozorňovali na neohleduplné jezdce.

Zvažují úplné otevření centra

Radnice teď skupině cyklistů vyšla vstříc. Z kola už nemusí sesedat na Masarykově a Mariánském náměstí. K tomu přibyla i ulice Jindřicha Průchy a Josefa Stancla.

„Není to sice ideální, ale určitě po těchto změnách dorazím rychleji například k základní škole v centru města. A navíc bez toho, aniž bych musela s dětmi velkou část města šlapat při kole,“ popsala místní obyvatelka Marcela Škrabálková.

Bydlí nedaleko finančního úřadu a sesednout z kola musela vždy už po pár desítkách metrů. Celým náměstím i spojovacími ulicemi pak musela projít pěšky.

Teď si radnice počká, co zvýšený pohyb cyklistů způsobí. „Pokud budou respektovat skutečnost, že v pěší zóně mají přednost chodci, jsem připravený prosadit plné zpřístupnění centra cyklistům,“ slíbil Procházka.

Cyklisté jsou vítání i v dalších městech

Podobnou cestou jdou i další velká města ve Zlínském kraji. Náměstí nemusejí objíždět například v Kroměříži a vjezd mají povolený například i do Vodní ulice v centru.

„Nikdo z cyklistů ani chodců si na špatné podmínky nestěžuje,“ ujistil kroměřížský cyklokoordinátor Viliam Staněk.

Smíšené zóny, kam mohou cyklisté i chodci, mají také ve Vsetíně, jde například o náměstí Svobody.

Na jízdní kola narazí i turisté v centru krajského Zlína. Jezdit mohou po hlavním náměstí Míru nebo zrekonstruované ulici Školní, která se stala pěší zónou.

„Je to o ohleduplnosti cyklistů. Měli by počítat s tím, že odpoledne je pohyb chodců vyšší,“ prohlásil radní za dopravu Josef Novák.

Zlín se navíc cyklistům a jízdním kolům v poslední době otevírá ještě víc a ve středu města buduje další místa pro ně určená.