Na Baťovu nemocnici ve Zlíně i další krajské špitály bude dohlížet jediná dozorčí rada.

Na Baťovu nemocnici ve Zlíně i další krajské špitály bude dohlížet jediná dozorčí rada. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínskému kraji pohlídá jeho nemocnice náměstek hejtmana i šéf záchranky

  • 2
Na čtyři nemocnice spadající pod Zlínský kraj dohlédne nová dozorčí rada. Hospodaření tak budou znovu kontrolovat zástupci všech šesti stran krajského zastupitelstva. Za rok dostanou dohromady milion korun.

Měli by vědět všechno o hospodaření, kontrolovat smlouvy, dbát na správně vedené účetnictví nebo hlídat splácení závazků. Krajské nemocnice budou od srpna pod dohledem odborníků. Právě z nich je složená nová dozorčí rada.

Je společná pro všechny nemocnice, díky ní bude hospodaření znovu kontrolovat i opozice. Od Zlínského kraje má nepříliš překvapivý úkol - dohlížet na špitály jinak a lépe než jejich předchůdci.

„Ekonomika je přesně to, na co se chci zaměřit,“ prohlásil nový člen rady, bývalý hradišťský starosta a donedávna jeden z náměstků ministra obrany Libor Karásek.

Dosud měla každá nemocnice vlastní dozorčí radu tvořenou politiky a zástupci zaměstnanců.

Loni z ní krajská koalice vyloučila zástupce opozičních stran. A názor nezměnila ani po protestech a upozorňování, že opozice tak přichází o možnost kontroly nemocnic (více zde).

Na špitály dohlíželo 34 lidí, kteří měsíčně dostávali dva tisíce korun jako odměnu.

V nové radě se počet snížil na osmnáct, z nichž třetinu tvoří odborníci nominovaní politickými stranami a zbytek zástupci zaměstnanců.

Nová rada má šanci ovlivnit špatnou ekonomiku nemocnic

Scházet se budou častěji než dosud. V každém špitále šestkrát do roka. „Proto bude i odměna vyšší,“ vysvětlil krajský náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas.

Kraj tak každému v radě vyplatí měsíčně pět tisíc, což za rok znamená zhruba milion korun.

Podstatné je, že dohled už by neměl být čistě politickou záležitostí.

„To vedlo spíš k vynášení informací,“ zhodnotil hejtman Stanislav Mišák. „Teď chceme, aby to noví členové vnímali jako pomoc vedení nemocnic,“ upozornil.

Od srpna tak bude kontrola v rukou náměstka Nečase, finančního poradce a radního Jaroslava Kučery, ekonoma Karáska, šéfa záchranky Josefa Valenty a chirurgů Radima Slováčka a Roberta Telekyho.

„Měli by to být lidé, kteří fungování nemocnic rozumí, jsou nezávislí a tak zvaně z vnějšku,“ zdůraznil zlínský odborník na medicínské právo Libor Šnédar.

Musí jít do hloubky

Podle krajských zastupitelů má nová rada šanci ovlivnit špatnou ekonomiku nemocnic.

„Ale jen tehdy, pokud se po informacích bude skutečně pídit do hloubky,“ doporučil lidovecký krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Ludvík Hovorka.

Právě členové dozorčí rady jsou ti, od kterých krajští radní dostávají informace. Jen oni mají přístup ke všem dokladům, zápisům a účetním uzávěrkám.

Od nich by se zastupitelé měli dovědět, jestli zlínská nemocnice použila 140 milionů od kraje na splacení dluhů, jestli se v ní neplýtvá penězi, jestli už má motivační systém pro zaměstnance, jestli vypisuje veřejné zakázky tak, jak má, a jestli umí šetřit.

Díky tomu, že radní budou dozorovat všechny krajské nemocnice, měli by mít i lepší přehled.

„Srovnání a vhled do problematiky jsou důležité,“ potvrdila bývalá krajská zastupitelka Hana Příleská, která byla v několika dozorčích radách nemocnic.

Ani odborníci ale podle některých zastupitelů nejsou zárukou změny k lepšímu. „Možná budeme mít více informací, ale jinak jsem skeptický,“ konstatoval opoziční zastupitel Stanislav Blaha.

V budoucnu chce kraj sjednotit také nákup léků a materiálu a jmenovat společné představenstvo (více zde).