V metanolové kauze figuruje jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga jako svědek.

V metanolové kauze figuruje jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga jako svědek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kolky se ztrácely celníkům, řekl metanolovému soudu šéf Likérky Drak

  • 16
V kauze metanol u zlínského soudu vypovídal jako svědek šéf Likérky Drak Pavel Čaniga. Mluvil i o kolcích vrácených celníkům, které se měly znovu dostat do oběhu. Sám je stíhaný v souvisejících kauzách za ovlivňování svědků a daňový únik.

Když policie na podzim roku 2012 ve skladu ve zlínském areálu Rybníky objevila deset tisíc lahví tuzemáku a vodky, na kterých byly etikety chvalčovské Likérky Drak, vypadal případ jasně.

A šéf likérky Pavel Čaniga to měl pořádně nahnuté. Rozbory totiž ukázaly, že alkohol obsahoval smrtící množství metanolu.

V pondělí ale Čaniga přišel k soudu ve Zlíně jen jako jako svědek, byť v poutech, protože je ve vazbě kvůli jinému případu. "V životě jsem neobchodoval s metanolem," prohlašoval.

V kauze metanol byl kvůli nálezu lahví obviněný, žalobce pak ale trestní stíhání zastavil. Ukázalo se, že lahve plnil alkoholem Viktor Koláček v likérce Vapa Drink v Žeranovicích a pak je dodal do zlínského skladu. Podle znalce by takové množství pití dokázalo zabít až 16 tisíc lidí.

O zdroj kolků se zajímá policie

Proto je zarážející, že na lahvích byly kolky. Čaniga tvrdí, že jde o kolky Likérky Drak, které firma nepoužila a vrátila celníkům. "Od celníků se musely dostat zpátky do oběhu," je přesvědčený Čaniga.

Toto obvinění není pouhou konstrukcí jedné osoby, prověřuje ho policie. "Je pravda, že se na trhu objevily kolky, které měly být údajně vráceny jako nespotřebované. Tato otázka je předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení," reagoval žalobce metanolové kauzy Roman Kafka.

Celníci opětovné použití vrácených kolků odmítají. Všechny se podle nich ničí a opačná praxe je nepřípustná. K tomuto případu se ale nechtěli podrobněji vyjádřit, protože jsou ze zákona vázaní mlčenlivostí.

"Můžu jen potvrdit, že nějaké šetření policie u nás proběhlo," podotkla mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Patricie Valentová.

Čaniga: Etikety uděláte na lepší tiskárně

Čanigova výpověď měla občas lehce úsměvnou podobu. Například ve zkratce mluvil o tom, že není potíž vyrobit pančovaný alkohol, který vypadá věrohodně.

"Sehnat lahve není problém, etikety si uděláte na lepší tiskárně a kolky se ztrácejí celníkům," shrnul Čaniga.

Ten na sebe upozornil už na začátku kauzy, když před novináře vyskládal milion korun, které slíbil jako odměnu za dopadení viníka metanolové aféry.

Aktuálně je obviněný z ovlivňování svědků v kauze lihového bosse Radka Březiny, který je podle policie skrytým majitelem Likérky Drak.

Čaniga sám čelí podezření z daňového úniku za to, že měl z Likérky Drak před příjezdem policie vylít do kanálu třicet tisíc litru nezdaněného alkoholu. Tím mimo jiné téměř zničil čističku odpadních vod.

Znalkyně: Otrávený alkohol by zabil 158 tisíc lidí

V kauze, která u soudu ve Zlíně pokračuje druhým týdnem, v pondělí vypovídala také znalkyně.

Potvrdila, že deset tisíc litrů jedovaté směsi, kterou měli v srpnu 2012 namíchat hlavní obžalovaní Rudolf Fian a Tomáš Křepela, by dokázalo zabít až 158 tisíc lidí.

"Dosud jsem se s ničím podobným nesetkala," zdůraznila Marie Staňková z Ústavu soudního lékařství v Ostravě.

Z dalších výpovědí vyplynulo, že nelegální kšefty s lihem byly velmi rozšířené. A nebýt tragické kauzy, při níž zemřelo už padesát lidí, nerušeně by fungovaly dodnes.

"Do nelegálního obchodu s alkoholem byly zapojeny desítky až stovky osob ve Zlínském či Moravskoslezském kraji," řekl Kafka.

U soudu vypovídala také majitelka restaurace ve Veselí nad Moravou Ivana Ondrušová, která kupovala desítky litrů rumu od obžalovaných distributorů. Tvrdí, že ho do prodeje nedala a pila ho sama se svými přáteli. Bez následků.

"Nikdo si na nic nestěžoval," popsala Ondrušová.

Otravě metanolem ovšem podlehl třicetiletý muž, který pravidelně chodil do její hospody. Podle Ondrušové se ale otrávil jinde.

Ve zlínské větvi metanolové kauzy je obžalovaných deset lidí. Kromě míchačů Fiana a Křepely, kteří svoji vinu odmítají, je mezi nimi distributor Jiří Vacula a několik dalších překupníků a prodejců. Hlavním podezřelým hrozí za obecné ohrožení až dvacet let vězení, v krajním případě výjimečný trest včetně doživotí (více zde).

Soud pokračuje ve středu, naplánovaných je dohromady přes čtyřicet hlavních líčení. Rozsudek by mohl padnout v červnu.