Jarošovský pivovar může po sobotě být symbolem samostatné obce.

Jarošovský pivovar může po sobotě být symbolem samostatné obce. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

S Uherským Hradištěm, nebo bez? Jarošov jde do referenda

  • 3
O více než dva tisíce obyvatel může v sobotu přijít Uherské Hradiště. Obyvatelé Jarošova totiž v referendu rozhodnou, jestli chtějí zůstat místní částí okresního města, nebo se osamostatnit a být obcí. Nutná pro platnost referenda je nadpoloviční účast.

"Myslím, že Jarošov si zaslouží být samostatný, ale jak to dopadne, vůbec nevím. Věštit z křišťálové koule neumím," konstatoval Stanislav Juriga z přípravného výboru pro osamostatnění Jarošova.

Referendum o Jarošovu

Uskuteční se v sobotu 22. září v místní základní škole od 8 do 20 hodin.

Volební místnosti budou ve dvou třídách rozdělených podle volebních okrsků, tedy ulic.

V Jarošově žije 2 397 obyvatel, z toho 1 909 oprávněných voličů (k 1. 1. 2012).

Referendum navrhl výbor hlavně proto, že se lidem nelíbí, jak se o místní část Hradiště stará.

Rozhodování je naplánované na tuto sobotu. Voličů je 1 909. Aby volby byly vůbec platné, je potřeba, aby do volebních místností přišla větší polovina, tedy skoro tisícovka lidí.

Nadpoloviční většina hlasů pak rozhodne o tom, jestli se Jarošov vydá po stopách Starého Města, Kunovic či nejčerstvěji Želechovic, nebo zůstane součástí okresního města.

Rozhodnutí obyvatel mohou ovlivnit emoce, faktické informace i skryté zájmy. O všech se před referendem mluvilo.

"Město nemá zájem o naše názory. Investuje do akvaparku nebo stadionu, ale do okrajové části ne," prohlásil na veřejném setkání jeden z obyvatel.

K vypsání referenda posloužilo sedm set podpisů

Poprvé oficiálně zaznělo slovo "osamostatnění" na začátku roku. Uskutečnilo se několik veřejných setkání zástupců radnice i Jarošova. Když přípravný výbor sesbíral od lidí 743 podpisů, zastupitelům města nezbylo nic jiného než konání referenda i jeho termín odsouhlasit.

V té době obě strany spustily přesvědčovací kampaň.

Radnice zveřejnila na svých internetových stránkách finanční analýzu. Ta naznačuje, že Hradiště by ročně přišlo minimálně o deset milionů, ale ani Jarošov by na tom nebyl tak dobře, jak si myslí. Město napsalo i oponentní zprávu k deseti největším fámám o osamostatnění Jarošova a oslovilo několik osobností.

Na městských stránkách se pak objevily zprávy, které varovaly obyvatele před možným zánikem základní školy, zvýšením kriminality, komplikacemi se stavbou protipovodňových hrází nebo fungováním místní knihovny. Tento týden přibyla informace o tom, že pošta po osamostatnění neplánuje zřídit v Jarošově pobočku.

Návrh rozpočtu si nechal udělat i přípravný výbor. Podle něj by měla samostatná obec k dispozici asi 25 milionů korun a 10 by jí ještě zbývalo na investice.

Výsledky hlasování nechtěl dva dny před referendem nikdo odhadovat. "Žádné předvolební průzkumy jsme si nedělali, ale doufám, že Jarošov zůstane součástí Hradiště," prohlásil místostarosta města Stanislav Blaha.

Volební místnosti se v jarošovské základní škole otevřou v sobotu osm hodin ráno a zavřou úderem osmé hodiny večer. "Předpokládám, že zhruba za hodinu bychom pak mohli mít výsledky," dodal Stanislav Juriga.