Ve výstavní hale je speciální expozice tulipánů, narcisů a lilií.

Ve výstavní hale je speciální expozice tulipánů, narcisů a lilií. | foto: Luděk Ovesný

Kroměříž se změnila v ráj zahrádkářů. Začala jarní část výstavy Floria

  • 0
První letošní část tradiční zahrádkářské výstavy Floria začala o víkendu na novém výstavišti v Kroměříži. Loni se sem přestěhovala z Věžek, kam zahrádkáři jezdili 37 let. První den Jarní Florie 2013 si nenechalo ujít zhruba deset tisíc návštěvníků, akce potrvá až do neděle 12. května.

Plné parkoviště, zablokovaný příjezd a fronta dlouhá desítky metrů. Ani na jejím konci se ale nikdo nezlobí. "Nevadí, počkáme," říká se spokojeným úsměvem starší muž s proutěným košíkem v ruce. Zatím ho má prázdný.

Je první květnová sobota, pár minut po deváté hodině a na výstavišti v Kroměříži právě začíná Jarní Floria. Akce, na kterou se od začátku roku těší tisíce lidí, je jednou z největších a nejznámějších výstav tohoto druhu v zemi.

Skalní příznivci ji nazývají rájem zahrádkářů. Lidé na Florii jezdí třikrát do roka. Přes tři desetiletí se konala ve Věžkách, od loňského podzimu ji pořadatelé přesunuli do nově postaveného areálu v Kroměříži. Jarní výstava tady má premiéru.

Už půl hodiny po otevření je areál plný lidí. Fronta je zdržela jen na patnáct minut. Dospělí platí u vstupu 80 korun, senioři, studenti a lidé se zdravotním postižením o dvacet korun méně.

"Úžasné. Je tady obrovský výběr, ale nemáme moc času. Musíme se sem prostě vrátit," rozhodně prohlašuje čtyřicetiletý Libor Židlický.

Co najdete na Jarní Florii 2013

Mečík Jiří Václavík

Nový druh mečíku, nazvaný po svém šlechtiteli Jiřím Václavíkovi, přivezli pěstitelé z Lysé nad Labem. Je to letošní novinka a nabízí ji jediné zahradnictví. Jeho květ je karmínově rudý a jako jeden z mála druhů mečíků má bílý lem. Na výstavišti jsou cibule tohoto mečíku k dostání za šest korun.

Clematis zelený

Popínavá rostlina s názvem clematis zkrášluje zahradní pergoly a přístřešky řadu let. V Kroměříži však nabízejí i její nový druh. Zatímco dobře známé popínavky a liány se barví do růžových, fialových nebo bílých květů, tento má květy zelené. A na rozdíl od jiných kolem sebe šíří vůni. U stánků na Florii stojí 150 korun.

Ananasový meloun

K dostání je i málo rozšířený ananasový meloun nebo takzvané kiwano známé jako africká okurka. Obojí má trochu jinou chuť než běžné druhy. Podle odborníků však stojí za to je vyzkoušet. Stačí jim dobrá zemina, teplo a pravidelné zalévání. Předpěstované rostliny stojí od 20 korun.

Minileknín

Prodejci vodních rostlin přivezli lekníny, vodní hyacinty, rostliny čistící vodu v jezírkách i několik druhů ryb. Tentokrát nabízejí i takzvané minilekníny v růžové barvě. V tuzemsku ještě nejsou tak rozšířené, krásně voní a dobře se rozmnožují. Důležité je přesně dodržovat hloubku, do které se kořeny ponořují. Novinku si můžete pořídit za 550 korun.

Přijel z Uherského Hradiště a nakoupit chce hlavně trvalky na skalku na chatě. Času na to budou mít dost. Floria totiž končí až v neděli 12. května.

V zastřešeném venkovním areálu o rozloze 30 tisíc metrů čtverečních nabízí své zboží na 340 prodejců z Česka, Slovenska a Polska.

Mají připravené desítky druhů cibulovin, okrasné stromy, keře, bylinky, květiny na zahradu, pokojové rostliny i zahradní techniku. Jen málokterý návštěvník si tady nevybere.

"Bazalka za dvacku? Beru," hlásí u stánku na konci areálu mladá žena.

Akce tentokrát nabízí i speciální výstavu. Jedna z výstavních hal je plná tulipánů, lilií, kal i narcisů různých barev. Dohromady skoro čtyři sta druhů. Přivezli je pěstitelé až z Lysé nad Labem a většinu z nich sami vypěstovali.

Řada z prodejců byla dlouhé roky zvyklá jezdit na Florii do Věžek a s nostalgií vzpomínají na rodinnou atmosféru, která tam panovala.

"Rozložili jsme dva stany a bylo to," říká zahradnice Jaromíra Křížová z Blanska. V zámeckém parku ve Věžkách zažila deset ročníků Florie. Do Kroměříže teď přijela poprvé.

Stejně jako ostatní prodejci si všechno přivezla den předem. Někteří nebyli moc nadšení, protože na stánek dostali menší plochu, než byli zvyklí. Větší starosti jim však dělalo počasí.

"Pršelo, takže vystavovatelé nadšení nebyli," připomněl manažer výstaviště Radek Novotný. "Ale ukázalo se, že nepotřebovali ani pláštěnku. Komfort areálu, ve kterém se i za deště chodí suchou nohou, nás řadí do úplně jiné ligy než dřív," zdůraznil.

Jestli se moderní místo odrazí i na návštěvnosti, to zatím jisté není. Na vůbec první Florii se sem loni na podzim přišlo podívat rekordních téměř 18 tisíc lidí. Akce ale trvala jen čtyři dny.

Hned první den jarní výstavy přijelo podle pořadatelů kolem deseti tisíc lidí. Na parkovišti u areálu se vystřídalo šest desítek autobusů, ze všech koutů země. Také prostor pro osobní auta se dvěma tisícovkami míst byl většinu dne plný.