Jakub Kopecký dělá například kožené doplňky k lidovým krojům.

Jakub Kopecký dělá například kožené doplňky k lidovým krojům. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Mladík šije valašské krpce. Konkurence jsem se na rady nevyptával, říká

  • 5
Jakub Kopecký, mladík z Valašska, je jedním z mála tuzemských výrobců, kteří si troufnou na tak těžký úkol, jako je šití krpců. Kožené produkty vyrábí tradičními technologiemi a pocházejí přímo z regionu.

Krpce, tradiční valašskou obuv, která dříve tvořila součást horského pasteveckého oděvu, začal šít před čtyřmi lety.

Čtyřiadvacetiletý student z Nového Hrozenkova Jakub Kopecký to zpočátku bral jako zajímavý koníček, teď se ale brašnářství začíná věnovat naplno a podniká.

„Studoval jsem veterinu v Brně, ale před nedávnem jsem s ní seknul. Na učení asi nemám hlavu,“ krčí rameny Kopecký.

O tom, že se vrhne zrovna na výrobu kožených bot, rozhodla náhoda. „Bratr působí v cimbálovce a svoje krpce, ve kterých na vystoupení chodí, si prošlapal. Nabídl jsem se mu, že je spravím,“ vzpomíná Kopecký.

Nejdřív uvažoval o tom, že obuv pouze podlepí. „Viděl jsem ale, že je to docela jednoduché, tak jsem udělal krpce úplně nové,“ usmívá se mladík.

Vzhledem k tomu, že v rodině nikdo dřív boty nešil, informace jak na to hledal především na internetu. „Odborníků, kteří krpce už léta šijí, jsem se vyptávat nechtěl. Přece jen jsem jejich konkurence,“ vysvětluje Kopecký.

Jeden pár krpců mu zabere asi čtyři hodiny

Výroba speciální obuvi z hovězí kůže jej chytla natolik, že dnes už pro folklorní muzikanty a tanečníky, kteří tvoří velkou část jeho zákazníků, ušije i deset párů bot měsíčně. K valašskému kroji se totiž krpce náramně hodí.

„Největší zájem je právě teď, v období bálů a plesů,“ říká řemeslník.

Materiál pro výrobu získává z koželužny v Jablůnce. Do předem vytvarovaného obdélníku z hověziny, kterou nejdříve musí na několik hodin namočit do vody, aby změkla, vyseká dlátem dírky. Ty pak roztáhne srnčím parůžkem. Později se jimi provlečou tenké pásky, sloužící ke stahování krpce.

Důležité je vše správně sešít, významnou roli plní i kovová kopyta, na kterých Kopecký tvaruje za pomoci kladívka špice bot. Když krpce uschnou, je prakticky hotovo.

„Práce na jednom páru zabere asi čtyři hodiny. Nejtěžší je odhadnout velikost. Ze začátku jsem s tím měl problém, často jsem udělal boty větší, než zákazník potřeboval,“ přiznává.

Dnes už je ale zběhlý, a tak kromě krpců vyrábí opasky a ohlávky na koně, troufne si i na peněženky nebo kabelky. „Zkouším také klasické polobotky,“ popisuje Kopecký.

Získal ocenění Pravé Valašské

Představa, že podobně jako jeho dávní předchůdci sedí u verpánku a pod světlem petrolejky šije, je však už dnes úsměvná.

„Mám normální stůl a židli. Většina práce se stejně dělá na klíně, takže nosím zástěru,“ vysvětluje.

Svůj pokoj přesto proměnil v drobnou dílnu. V té má dva šicí stroje a skříň, v níž uchovává kůže, lepidlo a potřebné nástroje.

Narazit na Kopeckého mohou lidé například při jarmarcích v Novém Hrozenkově, Kateřinicích nebo v Hovězí. Nepředvádí na nich pouze technologii šití, ale samozřejmě své zboží i prodává. Pár krpců přijde zájemce na 1 100 až 1 200 korun.

Že jde o práci kvalitní, potvrzuje i skutečnost, že jeho výrobky se od sklonku loňského roku chlubí ochrannou známkou Pravé Valašské. Ta značí, že krpce a další kožené produkty zhotovuje tradičními technologiemi a pocházejí přímo z regionu.

„Samozřejmě mě zisk certifikátu potěšil, jde o ocenění mé práce,“ říká mladík, který má zálibu také v koních a cyklistice.