Bývalou ministryni kultury Alenu Hanákovou čeká po konci poslaneckého mandátu návrat do školy.

Bývalou ministryni kultury Alenu Hanákovou čeká po konci poslaneckého mandátu návrat do školy. | foto: ČTK

Exministryně kultury Hanáková bude zase učit na základní škole

  • 30
Končící poslanci, kteří v předčasných volbách nekandidují, musejí v životě řešit, co dál. Bývalá ministryně kultury za TOP 09 a STAN Alena Hanáková bude opět učitelkou na základní škole, Jaroslav Plachý z ODS však zatím marně shání práci.

Ještě letos v srpnu bydlela převážně v pražskému bytě, aby to měla blízko na ministerstvo kultury, kterému šéfovala. Dnes Alena Hanáková řeší úplně jiné problémy. Na kandidátku TOP 09 a STAN se nedostala a po jedenácti letech v politice se vrací do "normálního" života.

Dohodla se na tom, že bude opět učit na základní škole ve Vizovicích, kde před svou politickou dráhou pracovala řadu let.

"Teď si stěhuju věci a třídím je. Mám neplacené volno. Až mi vyprší, nastoupím do školy," potvrdila Hanáková.

Poslanci mají oproti ostatním tu výhodu, že jim jejich poslední zaměstnavatel musí držet místo, aby se měli kam vrátit.

Hanáková ze školy odešla v roce 2002 na vizovickou radnici, kde nejprve dělala místostarostku a potom starostku. V roce 2010 se stala poslankyní, předloni pak ministryní kultury. S pádem Nečasovy vlády následoval i její strmý sešup.

Co čeká končící poslance ze Zlínského kraje

Petr Nečas (ODS) - spolupráce s vysokou školou

Pavel Svoboda (ODS) - zůstává starostou Holešova

Jaroslav Plachý (ODS) - nemůže najít práci

František Novosad (ČSSD) - zatím neví

Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) - bude učit na základní škole

Martin Vacek (zvolený za Věci veřejné) - zatím neví

"Je to změna, ale necítím velký duševní propad. Vedu teď aktivní osobní život. Navíc bych ráda pokračovala ve spolupráci s TOP 09 či STAN. Po volbách se to vyjasní," naznačila pětapadesátiletá Hanáková.

Plachý: Mám vypálený cejch poslance

O poznání hůř je na tom dlouholetý poslanec za ODS Jaroslav Plachý z Uherského Hradiště. Firma Mesit, v níž pracoval, se rozdělila na několik jiných a jeho místo zaniklo. V jednašedesáti letech na vlastní kůži zažívá, jak nesnadné je před důchodem získat solidní zaměstnání.

"Když je vám tolik let, je to handicap. Nebál bych se mluvit o diskriminaci," postěžoval si Plachý.

Oslovil už několik firem, poslal jim životopisy, zatím ale neuspěl.

"Neřeknou vám na rovinu, že je to kvůli věku, ale je to tak. V mém případě je minus i to, že mám na čele vypálený cejch poslance, navíc modrého ptáka," podotkl občanský demokrat Plachý, který byl ve Sněmovně od roku 1996.

Profesí programátor obtížně hledá uplatnění ve svém oboru, který za dobu jeho působení v politice urazil obrovský kus cesty. Vzhledem k tomu, že poslanci dostali čtyři platy odstupného, nouzí netrpí. A nemusel ještě navštívit úřad práce.

Podnikatelé Novosada oslovují, zatím je odmítá

S přechodem do běžného života se musí vyrovnat i exposlanec František Novosad z ČSSD a Martin Vacek, jenž kandidoval za Věci veřejné. Do předčasných voleb nejdou.

"Jsem zdravý a divoký. Chci dělat dál," zahlásil pětašedesátiletý Novosad z Nového Hrozenkova, který byl v parlamentu od roku 2006. "Podnikatelé mě oslovují, zda u nich nechci pracovat. Zatím to odmítám, počkám na to, jak dopadnou volby. Klidně se uživím i rukama," nastínil Novosad.

Cejch poslance nepociťuje, spíše naopak. Strach o to, že by se neuživil, nemá. Rád by zůstal v politice, konkrétnější být zatím nechce.

Stejně jako dvaačtyřicetiletý Vacek, který hodlá svoji další existenci vyřešit do tří týdnů. Před odchodem do vysoké politiky v roce 2010 pracoval jako odborný terapeut v občanském sdružení ve Zlíně.

Expremiér Petr Nečas, jenž byl lídrem ODS v kraji, začne zřejmě spolupracovat s Centrem transatlantických vztahů, které patří pod vysokou školu Cevro Institut. Podílet se chce na projektech školy, publikační činnosti, případně i výuce (více zde).