Fotografie z knihy Československá národní kapela ve Spojených státech s podtitulem Kronika Václava Hořáka let 1923-1931.

Fotografie z knihy Československá národní kapela ve Spojených státech s podtitulem Kronika Václava Hořáka let 1923-1931. | foto: Reprodukce z knihy

Jak ogaři z Valašska dobyli Ameriku, zaznamenala kronika orchestru

  • 0
Václav Hořák byl muzikant z Brumova. Učil se sice krejčím a pracoval i na pile. Ale hudba všechno zastínila. Stal se členem Československé národní kapely, která se ve 20. a 30. letech minulého století prosadila v Americe. Období, kdy se z "ogarů" staly celebrity, Hořák zaznamenával do kroniky, která před nedávnem vyšla knižně.

Nová kniha se jmenuje Československá národní kapela ve Spojených státech s podtitulem Kronika Václava Hořáka let 1923-1931. Jejími editory byli publicista Jiří Severin a historik Petr Odehnal.

"Základ téměř čtyřicetičlenného souboru byl sestaven ve Valašských Kloboukách na podzim roku 1923. Muzika nakonec zažila osm lukrativních sezon v newyorském Lunaparku a šest zimních sezon na Floridě," popisuje Severin.

Fotografie z knihy Československá národní kapela ve Spojených státech s podtitulem Kronika Václava Hořáka let 1923-1931.

Na kronice, která je v knižní podobě doprovozena dobovými fotografiemi krojované kapely, je nejsilnější to, že si chudí muzikanti z Valašska splnili za oceánem svůj "český sen".

"Po stylistické stránce je text pamětí adekvátní vzdělání pisatele, zemitý, trochu těžkopádný a neobratný. Setkáváme se také s poměrně častými syntaktickými prohřešky," říká Odehnal.

Editoři přesto do textu zasahovali v zájmu autenticity co nejméně. Knihy vyšlo pět set výtisků.