Ředitel policie v Uherském Hradišti Bronislav Šabršula. | foto: MAFRA

Policejního šéfa za jízdu v opilosti inspekce nepotrestá, chyběly důkazy

  • 26
Generální inspekce bezpečnostních sborů neobvinila šéfa policie v Uherském Hradišti Bronislava Šabršulu, který byl podezřelý z toho, že řídil auto v opilosti. Chyběly jí k tomu přímé důkazy. Za odmítnutí testu na alkohol nyní ale Šabršulu mohou potrestat jeho nadřízení.

Bronislava Šabršulu v dubnu po svědeckém telefonátu našla policejní hlídka, jak spí v autě nebezpečně odstaveném na cestě v Polichně u Luhačovic.

Uherskohradišťský policejní šéf jevil známky opilosti, policisté jej tak vyzvali, aby podstoupil testy na alkohol.

„Dechovou zkoušku i lékařské vyšetření odmítl s tím, že vozidlo neřídil. Nikdo jiný uvnitř ale nebyl,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková (více o dubnovém případu čtěte zde).

Šabršula je od té doby postaven mimo službu. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vyslechla svědky, zmapovala pohyb a chování podezřelého a opatřila si znalecký posudek z oboru psychiatrie.

Šabršula podle závěru šetření vůz zřejmě opravdu řídil, byl účastníkem dopravní nehody a odstavil auto na kraji vozovky. Chybí však důkazy, zda se tak stalo v opilosti. Klíčové bylo, že vrcholný policista odmítl výzvu hlídky, aby se podrobil dechové a krevní zkoušce na přítomnost alkoholu. Inspekce tak nezahájila trestní stíhání Šabršuly.

„Nebylo prokázáno podezření z trestného činu, proto jsme případ předali ke kázeňskému řízení,“ řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

„Chyběla konkrétní fakta o případně požitém množství alkoholických nápojů podezřelým,“ doplnil dozorující státní zástupce Roman Kafka.

„Příliš mě toto rozhodnutí nepřekvapilo. Trochu jsme to čekali, protože chyběly přímé důkazy," reagoval ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný.

Za odmítnutí testů na alkohol mu hrozí vyhazov

Inspekce věc postoupila ke kázeňskému řešení Šabršulovým nadřízeným. Kvůli odmítnutí zkoušky na alkohol byl policista hned v dubnu postaven mimo službu, nyní mu hrozí až propuštění ze služebního poměru.

„V pondělí jsem rozhodnutí inspekce dostal a okamžitě jej posílám policejnímu prezidentovi, aby rozhodl, komu kázeňské řešení přidělí. Jestli nám, nebo kvůli případné podjatosti někomu jinému,“ poznamenal krajský šéf Koutný.

Věří, že policejní prezident Tomáš Tuhý rozhodne v řádu dnů. Mezitím bude řízením policie na Uherskohradišťsku nadále pověřený Koutného zástupce Jaroslav Vaněk.

„Není to sice komplikace, ale ideální stav to také není,“ uznal Koutný.

Šabršula je se svými nadřízenými, Koutným a Vaňkem, v dlouhodobé válce. Stěžuje si na to, že jej šikanují. Po postavení mimo službu na ně podal trestní oznámení (více zde).

Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný.
Bývalý šéf Policie ČR v Brně Jaroslav Vaněk.

Krajský policejní šéf Bedřich Koutný (vlevo) a jeho zástupce Jaroslav Vaněk.

Upozorňoval také na to, že Vaněk protežoval rodinné příslušníky a pověřoval podřízené policisty prací pro soukromé účely. Koutný ho při tom měl krýt.

„Jsou to bláboly,“ odmítl tato tvrzení už dříve Koutný.

Ministr vnitra Milan Chovanec také nyní prověří případ z roku 2009, kdy zlínská policie koupila budovu, v níž sídlí, od firmy, která se následně stala štědrým sponzorem hokejového klubu v Brumově-Bylnici, jemuž šéfuje Vaněk (více zde).

,