Bakterie legionella pneumophila

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

Muže ze Vsetína skolila legionella, místo nákazy hygienici neodhalili

  • 0
Ani po čtvrt roce laboratorních testů není jasno. Místo, na kterém se loni v listopadu nakazil muž ze Vsetína bakterií legionella, hygienici nenašli.

„Ale není to žádná výjimka. Zdroj legionelly se podaří odhalit tak v deseti procentech případů,“ vysvětlila Hana Tkadlecová, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygieny.

S rozvinutou nákazou se muž dostal do nemocnice ve Vsetíně a po několika dnech byl jeho stav stabilizovaný (psali jsme zde). Jak je na tom v této době, nechce špitál komentovat.

Kvůli odhalení zdroje odborníci odebrali vzorky teplé i studené vody v bytových domech na vsetínském sídlišti Rokytnice, kde nemocný muž bydlel.

Také zkoumali vodu z místa ohřevu, ze vstupu vody do bytových domů, v zaměstnání muže i na veřejných místech. Zdroj nákazy ovšem nenašli.

Nákaz legionellou přibývá

Bakterie legionella se množí tam, kde je nevhodně vedené potrubí, teplota vody udržovaná jen do 55 stupňů Celsia nebo ve stojaté vodě. Při vyšších teplotách nepřežívá. Rizikové jsou například sprchy v akvaparcích a wellness centra.

V začátcích se projevuje jako běžná chřipka s bolestí hlavy, horečkou a bolestmi svalů. Pak může pokračovat závažným zápalem plic a výjimečně i smrtí. Pokud se odhalí včas, lékaři si s ní umějí poradit.

Do roku 2015 zaznamenali hygienici ve Zlínském kraji za deset let jen devět případů legionelly.

„Loni už jich ale bylo osm, což je o poznání více než v minulých letech,“ dodala Tkadlecová.

Jeden z posledních případů skončil čtyřletým trestem vězení pro provozovatele hotelu v Březůvkách. Navzdory nařízení hygieniků podnik neuzavřel, přestože se v něm jeden z hostů nakazil legionellou a zemřel. Legionellou se tam pak nakazil i muž z Přerovska, který se z vážných následků léčí dodnes (více o případu zde).