Primář oddělení nukleární medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jaromír

Primář oddělení nukleární medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jaromír Bernátek představuje novou hybridní kameru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nová kamera odhaluje nádory i záněty, pomůže tisícům pacientů ročně

  • 0
Lékaři zlínské nemocnice začali jako první v kraji používat kameru SPECT/CT za 16 milionů korun. Pomůže lidem s rakovinou, záněty i srdečními problémy.

Je to první krok k tomu, aby se zlínská nemocnice stala špičkově vybavenou diagnostickou klinikou v republice. Místní lékaři budou používat přístroj SPECT/CT, který jim i pacientům výrazně pomůže.

"Od této chvíle mě medicína znovu začala bavit," usmíval se ve čtvrtek při slavnostním převzetí přístroje primář oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek.

Právě jeho oddělení bude novou hybridní kameru používat. Tento moderní typ je jediný v kraji. Starší používá jen Uherskohradišťská nemocnice. Ve Zlíně bude kamera sloužit pacientům z celého kraje. Ročně se jich na oddělení nukleární medicíny vystřídá kolem šesti tisíc. Teď jich zřejmě bude ještě více.

"Vyšetření bude jednodušší a práce lékaře se výrazně zpřesní," zdůraznil ředitel zlínské nemocnice Bohuslav Škubal.

Nukleární medicínu totiž potřebuje řada odborníků. Na vyšetření tam své pacienty posílají lékaři z onkologie, neurologie, kardiologie, endokrinologie, urologie i pediatrie. Zlínští odborníci se navíc specializují na pacienty s Alzheimerovou chorobou a ty, které trápí hormonálně aktivní nádory.

Nový přístroj, který nemocnice pořídila za 16 milionů korun z vlastních prostředků, jim hodně pomůže.

"Bude to rychlejší, protože během jednoho sezení uděláme dvě vyšetření. Navíc se pacient na řadu dostane dříve," vyjmenoval zásadní přednosti modernizace oddělení Bernátek.

Radioaktivní látka přesně ukáže, kde je zánět

Nukleární medicína používá metodu, která pomocí malého množství radiace pomáhá odhalit problém v těle nebo určit správnou léčbu.

"Pacient má třeba zánět, ale lékař neví kde," vysvětlil Bernátek. "My mu proto do těla aplikujeme radioaktivní látku, která se nahromadí tam, kde zánět je," upřesnil.

Ze snímku pak označené místo zřetelně rozeznají. Dosud totiž mohli lékaři místo zánětu určit jen přibližně. Teď bude jejich zpráva pro ošetřujícího lékaře mnohem detailnější.

Baťova nemocnice ve Zlíně

"Na základě toho se lékař může třeba rozhodnout pro chirurgickou léčbu a bude k ní mít velmi přesné údaje," přiblížil primář.

Pořízení nové kamery je pro nemocnici prvním krokem k modernizaci celého oddělení nukleární medicíny.

Ke špičkovému vybavení chybí ještě přístroj s označením PET, který je nezbytný třeba k diagnostice onkologicky nemocných pacientů.

V České republice ho používá zatím osm nemocnic. Zlínský kraj je jedním z mála, kde tento přístroj chybí. "To je sen, na který čekáme. Pak budeme spokojení," konstatoval Bernátek. Pořízení přístroje je podle něj otázka několika let.