Plocha před kotelnou teplárny CTZ. | foto: CTZ

Lidem v Hradišti vadí prach uskladněný u teplárny, po kácení může být hůř

  • 0
Obyvatelé ulice Na Zápovědi v Uherském Hradišti mají dlouhodobé problémy s prachem z nedaleké teplárny. Ta teď chce pokácet stromy, které prach zachycují. Sdružení Chraňme zeleň s tím nesouhlasí a navrhuje, aby firma na skladování hruboprach před spálením postavila halu.

Problémy s drobným popílkem mají už desítky let. A obávají se, že by se mohly ještě zhoršit.

Obyvatelé ulice Na Zápovědi v Uherském Hradišti totiž bydlí v sousedství firmy CTZ, která zásobuje teplem celé město.

Teplárna spaluje tzv. hruboprach a skladuje ho na volném prostranství v areálu. Ulicí, ve které bydlí skoro stovka lidí, létá prach z této hromady nebo ze spalovacího zařízení.

Za posledních pět let se na radnici nashromáždilo pět stížností a jedna petice. Teplárna ale oponuje, že limity prašnosti nepřekračuje.

"Poslední měření jsme dělali před třemi lety a už máme naplánované další," uvedla Jitka Tůmová, mluvčí firmy MVV Energie, která teplárnu z větší části vlastní.

Obyvatelé to vnímají jinak. Jejich nespokojenost znovu narostla letos na jaře, kdy hromada hruboprachu dosáhla téměř patnáctimetrové výšky a na ulici se dostalo více popela než dřív.

"Když bylo větrno, nedalo se otevřít okno, protože byt byl hned plný uhelného prachu," vysvětlila Jiřina Stloukalová z hradišťského sdružení Chraňme zeleň.

Část prachu zadržuje alej stromů

Toto sdružení se teď postavilo za obyvatele ulice. Na magistrát totiž doručí nesouhlasné stanovisko k žádosti o pokácení dvaceti vzrostlých topolů, které stojí mezi teplárnou a ulicí.

Shodit je chce vlastník teplárny, který žádá na obnovu stromořadí dotaci od státu.

Alej stromů ale částečně zachycuje prach, kterého se pak tolik nedostává k domům. Obyvatelé mají strach, že ve chvíli, kdy stromy půjdou k zemi, se situace s popílkem znovu citelně zhorší.

"Toho se bát nemusí," oponuje Tůmová. "Vysadíme místo nich stromy, které budou prach lépe zadržovat, budou zelené i v zimě a přírodní zábrana bude širší a hustější než dosud," vysvětlila.

Radnice, která je menšinovým vlastníkem teplárny, rozhodne o kácení do několika týdnů.

Aktivisté: Uskladněte hruboprach do haly, nebo změňte palivo

Odborníci říkají, že stromy jsou staré třicet možná čtyřicet let. "Právě v tomto věku obvykle mívají hniloby a prosychají," naznačila Zuzana Krupičková z odboru životního prostředí. "Ale vypadá to, že tyto stromy nejsou ve špatném zdravotním stavu."

Jaké bude konečné rozhodnutí, není zřejmé. Odborníci ale upozorňují, že stromy nestačí.

"Stromy dokonalou zábranu proti prachu rozhodně nevytvoří," prohlásil starosta města Květoslav Tichavský, který má životní prostředí na starosti. "Potřeba by byla nová stěna."

Sdružení Chraňme zeleň zase navrhuje postavit halu, ve které by se hruboprach skladoval. A zaznívají i nápady na změnu paliva. Firma ale upozorňuje, že podobné projekty by byly velmi drahé a změna paliva by znamenala také navýšení plateb za energie.

Během dvou týdnů se kvůli tomu setká vedení města se zástupci MVV Energie.

Hruboprach má teplárna uskladněný na ploše těsně vedle rodinných domů v ulici Na Zápovědi.