Pražská mincovna vydala pamětní medaili k výročí korunovace Panny Marie Svatohostýnské. | foto: koláž iDNES.cz

Medaile připomíná slavnou korunovaci sochy Panny Marie Svatohostýnské

  • 0
Pražská mincovna vydala pamětní medaili k loňskému výročí korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské. Autorem předlohy je výtvarník Zbyněk Fojtů, rodák ze Slavičína.

Když se lidé za tatarských válek ve 13. století skryli na kopci Hostýn, nebyly jejich šance na přežití příliš velké. Zachránila je silná bouře, kvůli které nájezdníci obléhání vrcholu vzdali.

A základ legendy o Panně Marii Svatohostýnské byl na světě. Podle pověsti to totiž byla právě ona, kdo bouři - po usilovných modlitbách uprchlíků - na pomoc přivolal. Proto její socha, která zdobí baziliku na Svatém Hostýně od roku 1845, drží v jedné ruce Jezulátko a ve druhé blesky.

Výtvarník Zbyněk Fojtů, rodák ze Slavičína, si nyní vzal sochu madony i samotnou stavbu baziliky jako předlohu pro pamětní medaili.

"Socha i se svatozáří jsou vymodelovány podle originální předlohy, aby nedošlo k záměně s jinou sochou světice," řekl Fojtů.

Zájemci ji dostanou za 1 790 korun

Zcela charakteristická je i samotná bazilika, která zdobí druhou stranu medaile. "Barokní poutní chrám je zobrazen tak, aby vyniklo typické průčelí a plastické barokní římsy. Zachycuje centrální část chrámu i s kupolí," dodal autor.

Medaili, která je k dispozici za 1 790 korun, nedávno vydala v omezeném počtu Pražská mincovna. Má připomínat, že uplynulo sto let od doby, kdy se lidé složili a pro sochu nechali vyrobit zlaté korunky: jednu pro Pannu Marii, druhou pro Ježíška.

Slavnost na počest korunovace Panny Marie Svatohostýnské, která na vrchol Hostýna přilákala devět tisíc lidí, se konala loni v létě. V té době však neměla mincovna volnou kapacitu na ražbu medaile, proto přichází s několikaměsíčním zpožděním.

Nápis, který nese, ji však s výročím spojuje zcela přesně: socha Panny Marie - korunovace 15. 8. 1912.

Medailon je vyroben ze zlata a stříbra. "Jedná o čistý kov, všechny medailony jsou navíc na hraně opatřeny unikátním pořadovým číslem," poznamenal mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Patří do sběratelské kolekce Kalendárium 2012, která připomíná významné události a osobnosti české i evropské historie.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie byla dokončena v roce 1748. Od té doby byla několikrát zapomenuta i obnovena. Od roku 1990 ji spravují jezuité a Matice svatohostýnská.