Opravená bazilika na Hostýně (2011) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínský kraj navrhuje baziliky na Hostýně a ve Štípě na prestižní seznam

  • 0
Dvě nominace na prohlášení národní kulturní památkou letos oznámil Zlínský kraj. Na seznam nejprestižnějších míst v Česku chce prosadit poutní baziliky na svatém Hostýně a ve Zlíně-Štípě.

„Dalším krokem bude, že se sejde vědecká rada, a ještě v tomto roce by mohlo být rozhodnuto. Věřím, že minimálně jedna z nich by statut národní kulturní památky dostat mohla,“ uvedl krajský radní odpovědný za kulturu Miroslav Kašný.

Mírně větší šance má Hostýn s bazilikou, Vodní a Sarkanderovou kaplí a Jurkovičovou křížovou cestou.

„V současné chvíli jednáme s vlastníky, tedy s farnostmi, a připravujeme detailní zprávy,“ sdělila vedoucí krajské památkové péče Romana Habartová.

Památkáři ve čtvrtek vyrazili přímo na Hostýn. Ve skutečnosti se ale na přípravě intenzivně pracuje už od března.

Velehrad po zařazení na seznam rozkvetl

Kulturními památkami se mohou stát výhradně stavby, které jsou celospolečensky důležitější než jiné. Odborníci se přitom řídí třeba tím, jak jsou autentické, jakou mají uměleckou hodnotu nebo vztah k významným okamžikům dějin.

Statut národní kulturní památky může místu přinést více peněz na obnovu a opravy, což se potvrdilo třeba v případě Velehradu.

Ten je na seznamu už devět let a právě do tohoto období spadají rozsáhlé opravy, rozdělené do několika etap a financované převážně z evropských fondů.

„Zároveň to pomohlo i dalším projektům na podporu cestovního ruchu v okolí,“ upozornil Kašný.

Národních kulturních památek už je přes 300

Proces prohlášení je náročný časově i odborně, aby zvýraznil prestiž celé akce. Dělá se vždy s několikaletými přestávkami. Naposledy se to ve Zlínském kraji podařilo v roce 2013, kdy ministerstvo kultury zviditelnilo fojtství v Jasenné a větrný mlýn v Bařicích-Těšanech.

Památky se vybírají tak, aby celý soubor dával ucelenou představu o širokém spektru kulturního dědictví země.

„Ale nejen jí, jde také o zasazení památek do evropských souvislostí,“ vysvětlila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

V současnosti má seznam národních kulturních památek přes 300 položek, z toho necelá dvacítka je zdejších.

Jde výhradně o stavby. Namátkou se jedná o Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, památník odboje na Ploštině, velkomoravské archeologické lokality v Uherském Hradišti, Starém Městě a Modré, Borákovo fojtství Velké Karlovice nebo pozůstatky raně středověkého hradiště svatého Klimenta v Osvětimanech.