Holubyho chata na Velké Javořině. | foto: Holubyho chata

Holubyho chata, kde se tradičně setkávají Češi a Slováci, slaví 90 let

  • 9
Slavná Holubyho chata na Velké Javořině, kde se tradičně scházejí Češi a Slováci, slaví o víkendu devadesátileté výročí. O vznik chaty se zasloužili českoslovenští turisté.

To léto roku 1923 se staly dvě zásadní věci. Ve slovenském Pezinoku zemřel protestantský kazatel, botanik, národopisec a zastánce československé vzájemnosti Jozef Ľudovít Holuby.

A českoslovenští turisté položili základní kámen pro stavbu útulny na Velké Javořině. Pojmenovat chatu po Holubym byl nápad, proti kterému nikdo neprotestoval.

„Dokázali ji tehdy postavit za jediný rok,“ připomněl Zdeněk Kadlčík z Klubu českých turistů v Uherském Hradišti.

Holubyho chata na jedné z historických fotografií.

Letos je tak chatě, která má pohnutou historii i nezaměnitelnou atmosféru, 90 let. A oslavy vypuknou už v sobotu.

„Nejlepší způsob, jak se dostat na vrchol z české strany, je přes Kamennou búdu. Od ní už cesta trvá něco přes hodinu,“ poradil sochař Otmar Oliva z Velehradu.

Sám ji absolvoval už v pátek na kole, stihnout to musel před 18. hodinou. To byl totiž čas prvního bodu třídenního programu.

Při něm Oliva opraví památník Česko-slovenské vzájemnosti, jehož je autorem a který zdobí nejvyšší vrchol Bílých Karpat od roku 1990. Oliva na památník znovu instaloval český státní znak, který ukradl zloděj.

U chaty bude živo po celý víkend

V sobotu v poledne začne série koncertů, talk show a čtení Holubyho pohádek. Na neděli je od 9 hodin naplánovaný Javořinský jarmark.

„Přijďte v národních krojích,“ vzkázal majitel chaty Miroslav Martinček.

K výročí sestavil unikátní výstavu dosud nezveřejněných dobových fotografií a dokumentů z roku 1924. „Jejich hledání mělo skoro detektivní nádech. Většinu z těch 90 let zůstávaly zavřené v krabicích.“

Ze Strání prudké stoupání, ze Slovenska pohodlná asfaltka

Velká Javořina přitahovala pozornost lidí už před staletími. Díky tomu, že ji protíná hranice, byla odjakživa místem setkávání národů.

Když si ji vybrali turisté pro svou útulnu, měli ještě další důvod. Nejvyšší vrchol Bílých Karpat je totiž výborným turistickým cílem, na který vede několik cest.

Přímo ze Strání nabízí prudké stoupání, od silnice mezi Veselím nad Moravou a slovenskou Myjavou je terén mírnější. Výstupy ze Slovenska jsou delší, zato vede až na vrchol pohodlná, nově opravená asfaltka.

Jen dva roky po dokončení chata vyhořela. Turisté ji sice v roce 1930 obnovili, znovu o ni však přišli po vyhlášení protektorátu.

Ani po válce si turisté chaty příliš neužili. Po roce 1948 klub zanikl a jeho majetek propadl státu.

Od roku 1989 je chata v soukromých rukách a v té době vznikla i novodobá tradice setkávání Čechů a Slováků, která se koná dvakrát do roka. Na silvestra a v létě. Pamětní deska s bronzovou bustou Jozefa Holubyho zdobí chatu od roku 2013.