V holešovském zámku začaly výstavy Andyho Warhola i stovky českých grafiků.

V holešovském zámku začaly výstavy Andyho Warhola i stovky českých grafiků. | foto: MKS Holešov

Filla, Švabinský či Warhol. V Holešově vystavují nejlepších grafici

  • 0
Dvě ojedinělé výstavy se podařilo přilákat do holešovského zámku. Výstavní prostory zaplnila díla Emila Filly, Maxe Švabinského nebo Františka Kupky, kteří patří k nejoceňovanějším českým výtvarníkům. Velký koncertní sál patří zcela mimořádně 130 obrazům legendy amerického pop-artu Andyho Warhola.

Obě výstavy jsou k vidění do 1. října. Umělecké práce symbolické stovky autorů připomenou 100. výročí české grafiky.

„Jedná se o druhou největší výstavu svého druhu v Česku. Oproti nejrozsáhlejší expozici v pražském Obecním domě vystavujeme v Holešově díla nejen neživých, ale i současných umělců,“ vysvětlila Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.

Výstava českých grafiků je rozdělená do dvou částí, výstavní a prodejní. V ní jsou k mání například také díla Oldřicha Kulhánka nebo Kamila Lhotáka. Jejich cena dosahuje několik desítek tisíc.

Warhola uvidí nyní lidé jen v Praze a Holešově

Strategie pracovníků holešovského zámku je jasná: nalákat do výstavních prostor co nejvíce lidí, ale nesnižovat přitom z kvality vystavených děl. „Snažíme se dostat velké umění i do tak malého města, jako je Holešov,“ připomněla Podhajská.

Právě proto tvoří tamní druhou rozsáhlou výstavu díla Andyho Warhola. Na 130 exponátů této vůdčí osobnosti amerického pop-artu zdobí interiér zámeckého velkého sálu. Výstava nabízí i jeho nejslavnější díla, například maketu Elvise Presleyho nebo portrét Marilyn Monroe.

Kromě stálé pražské expozice je holešovský zámek jediným místem v Česku, kde jsou Warholova díla k vidění. Expozice mapuje také jeho reklamní práci z 50. a 60. let.

Holešovskému zámku, který patří městu, jeho taktika vychází. Prostory zrekonstruované za stovky milionů korun hostí jednu výstavu za druhou. Návštěvníci v minulosti viděli práce Jana Saudka, Josefa Lady nebo Alfonse Muchy.

„Například na výstavu Zdeňka Buriana zavítalo rekordních 12 tisíc návštěvníků,“ zavzpomínala Podhajská.