Při budování zlínského minipivovaru a dalších staveb se bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek dostal do velkých finančních potíží.

Při budování zlínského minipivovaru a dalších staveb se bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek dostal do velkých finančních potíží. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čechmánka chce z dluhů zachránit Synot, věřitelé se dál bojí o peníze

  • 65
Krachujícímu zlínskému podnikateli a bývalému hokejistovi Romanu Čechmánkovi, který dluží 80 milionů korun, chce pomoci loterijní firma Synot. Současně je ale podezřelý z podvodu a vyšetřuje ho policie. Stavební firmy se bojí, že o většinu peněz přijdou, a upozorňují na Čechmánkovy možné účelové půjčky od dalších hokejistů.

Ve sportovním životě počítal hokejový brankář Roman Čechmánek úspěchy, jako podnikatel sčítá dluhy. Vyšplhaly se už na osmdesát milionů korun a olympijský vítěz z Nagana skončil v úpadku (o jeho problémech jsme psali také zde), ve Zlíně ale dál provozuje pivovar s restaurací.

Jeho svízelnou situaci mu pomůže vyřešit překvapivý strategický partner - uherskohradišťská loterijní společnost Synot, která hodlá doplatit jeho projekty a pak je případně zpeněžit. Řádově je ochotna do krachujícího hokejisty investovat desítky milionů korun.

„V regionálním pivovaru vidíme velký potenciál,“ naznačila mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová. „Proto chceme tuto myšlenku oživit, vložit do ní kapitál a následně se podílet na provozu, případně časem objekt odprodat,“ doplnila.

Aktivita vzešla z Čechmánkovy strany, chce se tak dostat z mizerné finanční situace. Majetek má totiž zablokovaný, protože je v insolvenčním řízení. Nemůže ho rozprodat a začít splácet dluhy.

„Zhruba 10 až 12 milionů bude potřeba na dostavbu bytového domu mého klienta na náměstí v Holešově. Jeden až dva miliony na dokončení pivovaru ve Zlíně, který má zatím povolení jen na dočasný provoz,“ upřesnil Čechmánkův právník Petr Bernátek, který komunikuje s médii za svého klienta.

Čechmánek vlastní i polovinu statku v Chorvatsku, z něhož měl vzniknout penzion, a také bývalý domov důchodců v Prostějově. O osudech těchto budov, jež také potřebují investice, aby vydělávaly, zatím jasno není.

Šéf stavební firmy: Dostat 12 procent je výsměch

Zřejmé ale už je, že Čechmánek všechny věřitele neuspokojí. Zhruba 38 milionů dluží zajištěným věřitelům, kteří mají zástavní práva na jeho nemovitostech, jde především o banky.

Zbytek jsou nezajištění věřitelé, jimž má podle reorganizačního plánu připadnout pouze dvanáct procent z dlužné částky. Mezi ně patří firmy, které pro Čechmánka stavěly pivovar a bytovku.

„Bohužel, nemá už tolik majetku, jehož zpeněžením by všechny věřitele uspokojil. On ty peníze neukradl, ale špatně podnikal. Není první, kdo zkrachoval,“ řekl Bernátek.

„Dvanáct procent je výsměch, nic,“ reagoval Petr Strnad, jehož firma při rekonstrukci pivovaru dělala stavební úpravy.

Chce zaplatit zhruba 570 tisíc korun. Tuší však, že už peníze neuvidí. „Vypadá to, že nás nechal stavět s úmyslem, že nám nezaplatí,“ naznačil.

„To ještě budeme řešit, dvanáct procent je málo,“ přidal se Marek Škarpich ze společnosti MS electric, která měla v pivovaru na starost elektroinstalaci. Požaduje také přes půl milionu korun.

Tyto částky jsou relativně malé, pro menší firmy ale zásadní. Navíc jim jde o princip, a proto se už někteří věřitelé obrátili na policii.

„Zahájili jsme úkony v trestním řízení kvůli podezření z podvodu. Zatím nebyl nikdo obviněn,“ sdělil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Mezi věřiteli jsou známí hokejisté

Policie zjišťuje, zda si Čechmánek nenechal bytovku v Holešově a pivovar ve Zlíně postavit, i když věděl, že firmám nezaplatí.

Čechmánkova aktiva sice dosahují devadesáti milionů korun, ale jejich skutečná hodnota je podle Bernátka poloviční. Ať už jde o pivovar či bytový dům.

Mezi věřiteli jsou i známí hokejisté Petr Čajánek či Miroslav Blaťák anebo někdejší šéf vsetínského hokeje s současný sportovní manažer Slovanu Bratislava Oldřich Štefl. Ten bývalému vsetínskému brankáři Čechmánkovi půjčil nejvíc - přes 20 milionů korun.

Někteří věřitelé se obávají, aby nešlo o účelové a možná i fiktivní půjčky, díky kterým Čechmánek nedá peníze dodavatelským firmám, ale svým známým, s nimiž je dohodnutý.

Pohledávky za 30 milionů koupil zlínský výrobce hokejek

Firmy, které si Čechmánek nasmlouval a nezaplatil jim, jako první podaly návrh na insolvenci. Mezi dlužníky jsou ale i kvůli Čechmánkovým blízkým v menšině. Drží jen tři procenta pohledávek, a proto se bojí, že zůstanou na slepé koleji.

„Naše pohledávky jsou ale opodstatněné,“ nastínil Strnad.

Čechmánek navíc zpočátku některé pohledávky odmítal uznat a označoval chování věřitelů za šikanózní. Až později, když jich přibývalo, změnil postoj.

Zajímavé také je, že pohledávky za více než třicet milionů nedávno převzala od bank zlínská společnost Passvilan plus, která se zabývala výrobou hokejek. Navíc je jejím vlastníkem Karel Evják, který byl před patnácti lety Bernátkův společník. „Bylo to na jejich dohodě s bankami,“ reagoval Bernátek.

S reorganizačním plánem musí ještě souhlasit nadpoloviční většina zajištěných i nezajištěných věřitelů (tu už má Čechmánek jistou) a následně soud, který bude jednat v říjnu.

Bernátek tvrdí, že Čechmánek už dříve prodal své dva vozy Porsche a že se do problémů dostal i proto, že přišel o 21 milionů korun, které si chtěl nechat zúročit u advokáta Milana Holomka. Ten je však zpronevěřil stejně jako vklady mnoha dalších lidí a je za to trestně stíhaný.