Zlínský útočník Jaroslav Balaštík (vlevo) v souboji se slávistou Tomášem Mickou

Zlínský útočník Jaroslav Balaštík (vlevo) v souboji se slávistou Tomášem Mickou | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Balaštíkův hattrick přinesl hokejovému Zlínu další výhru

• 0
Pět let a k tomu dva a půl měsíce. Tak dlouho se hokejový útočník Jaroslav Balaštík snažil o to, aby zopakoval hattrick ve zlínském dresu. Na výkon z 16. listopadu 2007, kdy třikrát pokořil pardubického gólmana Lašáka, navázal v pátek. Třikrát prostřelil libereckého brankáře Marka Schwarze a přispěl ke zlínské výhře 6:3.

"Pamatuju si, že loni v baráži jsem dal hattrick, ale na další si nevzpomínám. Nepočítám je," připomněl Balaštík góly z loňského 16. dubna, kdy ještě hrál za Mladou Boleslav. "Jestli mi to vychází jednou za sezonu, tak už mám splněno," dodal s úsměvem.

Všechny tři branky, které vstřelil, se dají označit za jeho typické. Prosadil se po parádních přihrávkách svých parťáků a důrazem před brankou. Poprvé skóroval ve 3. minutě, kdy střelou dokončil akci Veselého a Lešky. Druhou trefu přidal ve 49. minutě za stavu 3:3, kdy po pouhých šesti vteřinách dorážkou využil přesilovku. Hattrick završil v 54. minutě, kdy dokončil Köhlerovu akci.

"Moje typické góly," přitakal. Díky třem brankám vylepšil svou letošní bilanci na 22 gólů. Sedm kol před koncem základní části tak splnil svůj cíl. Po návratu z Boleslavi si dal za úkol nastřílet 20 branek, což považuje za známku střelecké kvality. "Těší mě, že se to podařilo. Za každou další branku budu rád," podotkl.

Balaštík střelecky zářil, ale byl také aktérem bitky, která se strhla v závěru první třetiny. Zlínský kanonýr narazil na mantinel hostujícího obránce Lukáše Dernera, který zůstal ležel. Rozhodčí faul nesignalizovali. Přesto se na něj vzápětí vrhli Štich s Dudou a za chvíli byli v klinči všichni hráči na ledě.

Výsledek potyčky? Štich vyfasoval pětiminutový trest, na dvě minuty byli vyloučeni domácí Balaštík s Leškou, za hosty Duda s Nedvědem.

"Dernera jsem dohrál, podle mě to byl čistý zákrok. Reakce Liberce byla neadekvátní," uvedl Balaštík. "Sjeli se na mě dva hráči v bílém. Jen jsem se kryl a moc toho neviděl," dodal.

"Měl jsem se ovládnout, ale Balaštík fauloval za zády rozhodčích," tvrdil David Štich. Potyčka pomohla Zlínu k obratu. Před ní prohrával 1:2, ale v pětiminutové výhodě otočil skóre dvěma zásahy Zámorský. Liberec sice srovnal, ale na Balaštíkovy góly už nezareagoval. Výsledek pak vylepšil Leška.