František Čuba dělá prezidentovi poradce pro zemědělství, Miloš Zeman mu zase udělil medaili Za zásluhy.

František Čuba dělá prezidentovi poradce pro zemědělství, Miloš Zeman mu zase udělil medaili Za zásluhy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čuba šel do krajské politiky jako vizionář, skončil u podpory včel

  • 13
Někdejší boss JZD Slušovice František Čuba působil necelé čtyři roky coby krajský radní přes zemědělství a východní trhy. Čtyři měsíce před volbami skončil předčasně ze zdravotních důvodů. Na kraji po něm výrazná stopa nezůstala.

Do vedení Zlínského kraje nastupoval na podzim roku 2012 jako nejvýraznější osobnost voleb. František Čuba byl legendou, která za socialismu z malého JZD Slušovice vytvořila Agrokombinát s miliardovými obraty. Mnozí si od něho slibovali zázraky i na kraji, ty se však nekonaly. A nutno říci, že ne vždy Čubovou vinou.

Jako neuvolněný radní za Stranu práv občanů (SPO) měl na starost zemědělství a východní trhy. Zemědělcům však pomoci nedokázal a na Východ ani jednou neodletěl. „Kraj nemá v zemědělství velké pravomoci, takže řešil spíše podporu včelařů,“ přiznal jeho stranický kolega a náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

Výroky Františka Čuby

„Slušovice by dnes měly tržby 150 miliard korun.“
V roce 2010 po dlouhých letech mlčení Čuba poprvé promluvil exkluzivně pro MF DNES.

„Na kandidátku jsem se nechal napsat na poslední místo a myslel jsem si, že nebudu zvolen. Lidé mě ale vykroužkovali a pak za mnou chodili, abych místo na kraji vzal. Jinak by to na ně byl jen fígl, jak získat straně hlasy.“
Vysvětlení, proč po krajských volbách vzal nově vytvořenou pozici radního pro zemědělství.

„V životě se stává, že se někdo nadře a výsledek nemá. Musí se s tím smířit.“
Takto komentoval porážku Aleny Gajdůškové v senátních volbách v roce 2014.

„Věnuji se práci pro lidi.“
Takto Čuba loni v květnu reagoval na dotaz, proč je v Senátu pasivní a od října 2014, kdy byl zvolen, se ani jednou nepostavil za řečnický pult a kolegům nepředložil jediný návrh.

„Problém je v tom, že demokracie nedává prostor pro tvůrčí myšlení. (...) Minulý režim vytvořil lepší podmínky pro podnikání, než jsou dnes.“
Těmito slovy popisoval, jak vidí současné společenské zřízení.

To se zdá být pro muže, který se vždy snažil být ve svém oboru o krok napřed, málo. „Nebyl uvolněný radní, neměl dost času,“ brání ho Nečas.

Opoziční zastupitel Petr Gazdík z hnutí STAN je však nekompromisní. „Pana Čuby si vážím, jeho přínos pro kraj byl však nulový. Neudělal vůbec nic. Je mi líto,“ míní Gazdík.

Zůstalo jen u nápadů

Ano, Čuba měl i přes svůj pokročilý věk (letos mu je 80 let, pozn. red.) řadu zajímavých nápadů. Ty však nedokázal prosadit a zrealizovat.

Nedlouho po svém zvolení přišel třeba s tím, že by se v části skoro prázdné průmyslové zóny v Holešově, kterou kraj nedokáže zaplnit, mohly postavit obří skleníky. V nich by se pěstovala rajčata (více v rozhovoru z února 2013).

„Větší množství lidí nemělo zájem o to, aby se něco takového vybudovalo. Mluvím o zemědělcích,“ vysvětlil později Čuba.

Nezávisle na své politické kariéře pak chtěl prosadit vznik obřího zemědělského koncernu, který by šel ve stopách slušovického agrokombinátu. I zde zůstalo jen u nápadu.

„Jeho myšlenky byly dobré, jenže spíše v 70. a 80. letech minulého století. Mohl asi složitě prosazovat nové věci, ale jeho působení na kraji pro zemědělství přínos nemělo,“ řekla šéfka zlínské okresní agrární komory Jana Brázdilová.

Neměl možnost ukázat, že zemědělství rozumí

Podobný názor mají i další lidé, s nimiž MF DNES mluvila. Čuby si cení. Říkají ovšem, že doba je dnes přece jen daleko rychlejší a muž ze staré slušovické školy jí už nestačí.

To ovšem neznamená, že je jen letargickým důchodcem. Příklad? Když byly v roce 2013 problémy na dálnici D1, Čuba začal s výrobcem letadel Aircraft Industries jednat o tom, aby se začalo létat z Kunovic do Prahy. Byl to i jeden z mála konkrétních bodů programového prohlášení krajské rady. Avšak jednání nedošla ke zdárnému konci. „Nebyl o to velký zájem,“ přiznal Čuba.

Takže pokud bychom chtěli mluvit o jeho konkrétním přínosu, musíme vyjmenovat tradiční akce na podporu regionálních zemědělců a farmářů, které podporoval – Ovčácký den v Prlově, Dožínky v Kroměříži, Vinařské slavnosti v Polešovicích a Perla Zlínska ve Zlíně.

„Kde se mohl ‚dotknout‘ zemědělství, tam to udělal. Zemědělství rozumí, ale neměl moc příležitostí to ukázat,“ podotkl hejtmanův náměstek z KSČM Ivan Mařák.

Čuba byl v levicové koalici (SPO, ČSSD, KSČM) váženou osobou, jejíž pravomoci byly však natolik omezené, že působil spíš jako kmet, za nímž si mladší chodí pro rady.

„Byl poradcem prezidenta, později i senátor. Byl autoritou, měl zkušenosti. Tím pomáhal. V debatách nabádal k umírněnosti. Nedá se však říci, že by prosazoval vlastní věci,“ naznačil náměstek hejtmana za ČSSD Jaroslav Drozd.

Pomohl hlavně svojí straně

Čuba tak splnil svůj úkol už tím, že uspěl ve volbách a pomohl SPO s mizernými preferencemi do vedení kraje. Bez něho by v koalici nebyla.

„Tím, že je známý, pomohl straně překonat pětiprocentní hranici. Jeho působení v politice je pro něho osobní satisfakce, tečka za jeho životní kariérou. A zároveň možnost ukázat, že ve Slušovicích nebylo vše jen špatné,“ je přesvědčený politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Čuba svoji etapu na kraji uzavřel před dvěma týdny, když oznámil rezignaci. Důvodem jsou zdravotní potíže a práce v Senátu. Středeční zastupitelstvo se už obešlo bez něj, novým zastupitelem je místo něj Jiří Vařejka ze Vsetína.

V radě ho nahradil zastupitel SPO Josef Novák z Kroměříže. Ten je právník, takže čtvrt roku před volbami bude ještě muset dojít k přerozdělení kompetencí v radě, v níž sedí i politici ČSSD a KSČM.